Kvasinkové infekcie, všeobecne známe ako mykóza či kandidóza (podľa najbežnejšieho pôvodcu Candida albicans), patria medzi najčastejšie gynekologické problémy (obzvlášť v letnom období). Uvádza sa, že počas života sa s kvasinkovým ochorením pošvy stretne 75 % žien. Aj keď je mykóza sprevádzaná výraznými a veľmi nepríjemnými prejavmi, ktoré naozaj dokážu potrápiť, nejedná sa o závažné ochorenie, ktoré je naviac pomerne jednoducho a rýchlo liečiteľné.
Čím nás kvasinky trápia?
Pre vaginálnu kvasinkovú infekciu je typické neustávajúce a intenzívne pálenie, či svrbenie rodidiel, ktoré núti k škrabaniu a biely hrudkovitý (žmolkovitý) výtok, ktorý je často prirovnávaný k tvarohu, či syru Cottage (pozn. výnimkou však ani nie je výtok vodnatý, či naopak žiadny). Medzi ďalšie prejavy patrí bolesť pri pohlavnom styku, pokiaľ je vôbec praktikovaný, lebo nepríjemné prejavy choroby dokážu sexuálnu túžbu úplne uhasiť. Občas sa pridáva tiež bolesť, pálenie, či rezanie pri močení a zväčšenie trieslových lymfatických uzlín.
Kvasinky však môžu potrápiť mužov. U nich sa premnoženie kvasiniek najčastejšie prejavuje červenými škvrnami na žaludi, či celom penise, bolesťou penisu a jeho pokožky a bielym povlakom, či sekrétom pod predkožkou. Často ochorenie sprevádzajú tiež typické problémy pri močení – pálenie, rezanie, bolesť.
Pokiaľ si chcete urobiť predstavu o tom, ako prejavy mykózy vypadajú, odporúčame google vyhľadávač - zadajte slová ako napr. candidosis. Nie som si istá, či tieto fotografie chce vidieť úplne každý, a preto nie sú súčasťou článku.
Prečo sa tie „neviditeľné“ potvory premnožujú?
Ako ste už z úvodného popisu najskôr pochopili, mykózu spôsobujú kvasinky, najčastejšie Candida albicans, ktoré sa z nejakého dôvodu v pošve premnožia. Kvasinky sú spolu s ďalšími mikroorganizmami v pošve (ale i v celom našom organizme) bežne prítomné. Za normálnej situácie je celé mikrospoločenstvo v rovnováhe a žiadny z jeho zástupcov sa tu nenachádza v nadbytočnom počte. Určité narušenie vnútorného prostredia, ktoré už nie sú prirodzené samočistiace či imunitné procesy tela schopné zvládnuť (viac sa o samočistiacich procesoch pošvy môžete dozvedieť v článku Výtok a prirodzené samočistiace procesy v pošve), môže viesť k premnoženiu niektorej z prítomných baktérií či plesní (v prípade mykózy kvasiniek), čím začína ochorenie.
Príčin vedúcich k vzniku mykózy je celá rada, pričom sa v daný moment spravidla jedná o ich kombináciu:
- nevyrovnaná strava s prílišným zastúpením cukrov,
- psychická nerovnováha, stres, napätie, vyčerpanosť a nedostatok odpočinku a spánku,
- nedostatok pohybu (neustále sedenie) a čerstvého vzduchu,
- trenie obnaženej kože v miestach rodidiel (typicky jazda na bicykli),
- nevhodné oblečenie (príliš upnuté, syntetické materiály, mokré plavky),
- menštruačné či iné vložky zo syntetických materiálov,
- syntetické pošvové tampóny,
- nevhodné umývacie prostriedky,
- deodoranty (aplikované na rodidlá),
- horúce kúpele,
- kúpeľ v znečistenej vode,
- niektoré látky z bežných pracích prostriedkov (detergenty),
- aromatizované, farbené či syntetické toaletné potreby,
- sexuálny partner (najčastejšia príčina vzniku opakovaných mykóz a mykózy u mužov),
- užívanie antikoncepčných piluliek či iná hormonálna liečba (najčastejšie u žien v prechode),
- znížená obranyschopnosť organizmu (napr. iné ochorenie či pri/po liečbe antibiotikami, fajčenie, užívanie návykových látok),
- chudokrvnosť teda anémia (spôsobuje zníženú obranyschopnosť organizmu),
- cukrovka (opakovaný výskyt mykózy môže byť prvým príznakom cukrovky),
- bakteriálne ochorenie pošvy (mykóza môže upozorniť na premnoženie ďalších mikroorganizmov v pošve, najčastejšie baktérií),
- tehotenstvo (najčastejší je výskyt v I. a III. tretine).
Čo všetko možno urobiť, aby kvasinkám v tele dobre nebolo?
Prevencia ochorenia logicky vyplýva zo zamedzenia príčin jeho vzniku. Urobiť toho teda môžete skutočne mnoho!
1. Ako asi viete, kvasinky sa živia cukrom, čo ľudia s výhodou využívajú napr. pri výrobe alkoholických nápojov či kysnutia cesta. Prílišným príjmom sladkých pokrmov či nápojov teda podporujeme vznik kvasinkových zápalov, lebo im pripravujeme tzv. prestretý stôl. Kvasinky sa nám potom môžu premnožiť nielen v pošve, ale napr. aj v zažívacom trakte.
2. Náš organizmus je vymyslený dokonale, preto disponuje aj vlastnými obrannými mechanizmami. Niekedy je toho však naň moc. Často ho preťažujeme, požadujeme po ňom neustále vysoké a nemenné výkony za minimálneho času pre regeneráciu a opätovné nazbieranie síl. Ako prevenciu kvasinkovej infekcie, ostatne akéhokoľvek iného ochorenia, odporúčame dostatok spánku, odpočinku, uvoľnenia nielen tela, ale i mysle a pohybu na čerstvom vzduchu.
3. Nielen koža potrebuje dýchať, aj oblasť rodidiel pre svoje zdravie vyžaduje neustály prísun čerstvého vzduchu. Noste voľné oblečenie z prírodných materiálov (najlepšie z bavlny). Pokiaľ vám to prostredie dovolí, choďte nahé alebo nenoste nohavičky (napr. pod sukňou). Čas od času vystavte svoje prirodzenie slnečnému kúpeľu (pokiaľ ste si tento luxus ešte nedopriali, skúste to!, budete prekvapené, o akú skutočne príjemnú záležitosť sa jedná :-)).
4. Nahraďte bežné menštruačné (či iné) vložky z umelých materiálov vložkami z materiálov prírodných či vložkami látkovými (môžete vyskúšať napríklad jednorázové vložky z biobavlny).
5.Nahraďte bežné tampóny z umelých a chlórom bielených materiálov, tampónmi z materiálov čisto prírodných, menštruačnou hubou alebo menštruačným kalíškom.
6. Ako preventívny i liečebný a vysoko účinný prostriedok môžeme vrelo odporučiť bylinné vaginálne teliesko Scarlett. Teliesko sa skladá iba z byliniek a podporuje samočistiacu funkciu pošvy, v ktorej tak pomáha nastoliť zdravé prostredie a stratenú rovnováhu. Teliesko tiež pomáha pri urologických problémoch.
7. Používajte k umývaniu prostriedky určené pre intímnu hygienu, čas od času si môžete ako prevenciu urobiť výplach pošvy.
8. Rovnako ako si každý večer ošetrujete pleť vašej tváre, venujte pozornosť aj svojmu prirodzeniu (ostatne vďačíte mu za mnohé). Môžete ho napr. natierať špeciálnym vaginálnym krémom (Pozor! nie na sliznice!).
9. Pokiaľ máte stáleho sexuálneho partnera a trpíte opakovanými mykózami, je potreba, aby sa preliečil aj on. Infekciu si môžete neustále predávať.
10. V prípade mimopartnerského pohlavného styku dbajte na bezpečnosť a vždy používajte kondóm, ako najlepšiu ochranu pred pohlavnými chorobami.
11. Antikoncepčné (hormonálne) pilulky v našom tele narobia veľa škody. Hormonálna nerovnováha všeobecne prispieva k činnosti kvasiniek. Preto je u tehotných žien zvýšené riziko kvasinkovej infekcie a je potreba byť viac opatrné. Podobne ako tehotenstvo môže pôsobiť hormonálna antikoncepcia.
12. Všeobecne podporujte obranyschopnosť svojho organizmu, aspoň v jarnom období si doprajte vnútornú očistnou (detoxikačnú) kúru.
Mám zápal! Čo teraz?
Pokiaľ vám gynekológ potvrdil, že máte kvasinkový zápal, alebo pokiaľ ste si ho pri jeho opakovanom prejave sama identifikovala, potom máte hneď niekoľko možností, ako sa ho zbaviť. Klasická liečba preparátmi odporučenými vašim lekárom či bežne v lekárňach dostupnými je pre väčšinu žien najprijateľnejší spôsob. Pokiaľ však z rôznych dôvodov túto cestu podstúpiť nechcete (napr. už ste ju vyskúšala a pomohla vám iba na krátku chvíľu, nechcete telo zaťažovať ďalšími jedovatými látkami) môžete vyskúšať prírodné prostriedky. Tu je potrebné upozorniť, že táto zvolená cesta však spravidla býva náročnejšia, vyžaduje trpezlivosť a disciplínu.
Medzi všeobecne vyskúšané a bezpečné alternatívne metódy patrí:
- pošvové výplachy s pomocou špeciálneho balóniku (napr. morskou soľou bez alebo s tea tree, zriedeným octovým roztokom - na 1 liter vody 2 - 3 lyžice octu, zázvorovým roztokom, kvalitným bielym jogurtom),
- sedacie kúpele (napr. s rozpustenou morskou soľou bez alebo s tea tree, so zázvorovým výluhom),
- v akútnych prípadoch môžete skúsiť na noc aplikáciu tampónu z prírodných materiálov či morskej huby namočenej do roztoku morskej soli s tea tree alebo so zázvorovým či cesnakovým výluhom (niektoré odvážne ženy si do pošvy zavádzajú cesnak priamo zabalený do čistej gázy),
- po zažehnaní akútnej fázy mykózy môžete do pošvy zaviesť bylinné vaginálne teliesko Scarlett, ktoré je využívané v tradičnej čínskej medicíne a ktoré odporúčajú i mnohí gynekológovia (čo je v rámci prírodnej medicíny u nás dosť rarita...),
- kedykoľvek cez deň ucítite svrbenie, utierajte rodidlá (malé i veľké pysky) vatovým tampónikom namočeným v roztoku morskej soli s tea tree, alebo pokvapkaným čistým tea tree olejom, alebo namáčaným v kvapkách z grepových jadierok či v dubových kvapkách,
- v miernejších fázach a tiaž ako prevenciu môžete na vonkajšiu časť rodidiel (veľké a malé pysky, tzv. Venušin pahorok) použiť špeciálny vaginálny krém,
- celkovú obranyschopnosť organizmu môžete podporiť orálnym užívaním zmienených dubových kvapiek či kvapiek z grapefruitových jadierok podľa odporučeného dávkovania, pitím zázvorového čaju, jedením cesnaku a cibule a iných plodov s antibakteriálnymi účinkami,
- kvalitné prírodné liečivé preparáty z českých bylín pôsobiace podľa princípov čínskej medicíny ponúka firma Energy,
- noste iba bavlnené spodné prádlo (odporúčame článok Prečo nosiť spodné prádlo z bio bavlny?) a v maximálnej možnej miere voľné sukne bez silonových pančúch (v prípade nutnosti môžete použiť samodržiace :-)),
- vyvarujte sa príliš koreneným a sladkým jedlám (vrátane ovocia) a sladkým nápojom, zrejúcim syrom, alkoholu, bielemu pečivu a instantným a chemicky konzervovaným výrobkom.
Článok zostavila Eliška Stofferová. Preklad Zuzana Hrúzová. Zdroje: vlastní zkušenosti, Vaginal Discharge, Poševní výtoky.
Rôzne produkty vhodné pre boj s kvasinkovou infekciou nájdete aj v našom eshope.