Vaginálna mykóza alebo bakteriálna vaginóza?

V pošve sa nachádza veľké množstvo mikroorganizmov (baktérií) a pre zdravé pošvové prostredie je dôležité, aby medzi sebou boli baktérie v rovnováhe. Často akýkoľvek pošvový diskomfort označujú ženy ako vaginálnu mykózu a liečia ju samé alebo sa idú iba poradiť do lekárne. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie ochorenie - to ale nie je mykóza, ale bakteriálna vaginóza. Povieme si tiež, ako sa o svoju intímnu oblasť čo najlepšie starať.

Intímna hygiena a očista

Mnoho reklám nás každý deň v televízii nabáda k dôkladnej starostlivosti o svoje intímne partie. K tomu účelu je vyvinutých mnoho gélov a odporúča sa nosiť intimky - najlepšie každý deň. Pokiaľ by sme sledovali iba reklamy, mohli by sme ľahko dospieť k tomu, že pokiaľ sa nebudeme denna dôkladne umývať špeciálnymi intímnymi gélmi, bude niečo v neporiadku a my budeme zapáchať. Nie je to ale pravda. Pokiaľ nasledujeme rady a odporúčania reklám a svoju intímnu oblasť umývame rôznymi intímnymi prostriedkami, dostávame sa do zamotaného kruhu. Nadmerné používanie týchto prostriedkov totiž vedie k tomu, že pošva stráca svoje samočistiace účinky a dochádza k vymývaniu žiadúcich laktobacilov. Všeobecne sa odporúča do prostredia pošvy príliš nezasahovať, nosiť skôr bavlnené prádlo a naopak sa vyhnúť prádlu syntetickému, nenosiť tesné nohavičky alebo pančuchy.

Na zváženie:

Skúsenosti mnohých gynekológov dokladajú, že ženám chýba základná znalosť, ako „tam dole“ vypadajú a ako sa o svoje intímne partie správne starať.

bakterialna-vaginoza

Vhodný intímny prostriedok

K umývaniu intímnych partií sa odporúča používať iba vodu. Pokiaľ ale máte pocit, že sa bez nejakého gélu nezaobídete, odporúčame vybrať si prostriedok šetrný, prírodný, ktorý zachováva prirodzené pH prostredie pošvy.

Môj tip:

Skvelú osobnú skúsenosť mám s intímnym gélom značky Argital. Je to jemný rastlinný gél, ktorý obsahuje zelený íl, esenciálny olej Naiouli a kyselinu mliečnu. Niaouli pochádza z rovnakej skupiny ako Tea tree, a preto po umytí môžete chvíľu cítiť ľahké pálenie, ktoré je skôr osviežujúce a veľmi rýchlo vymizne. Dezinfikuje, má antibiotické účinky a pomáha tiež pri problémoch s močovým mechúrom.

Čomu sa (v záujme zachovania pošvového zdravia) radšej vyhnúť:

  • Lacným intímnym gélom, ktoré pH narušujú
  • Intímnym deodoračným sprejom
  • Parfemovanému toaletnému papieru
  • Používaniu bežných sprchových gélov na intímnu oblasť
  • Lubrikantom na olejovej báze - Lubrikačný gél: Áno? A aký?

Good Clean Love-zdravie-zeny

Značka Good Clean Love to sú vysoko kvalitné a bezpečné výrobky podporujúce sexuálne a intímne zdravie.

Predstavujú zdravú alternatívu k chemickým intímnym produktom, značka je vegánska a certifikovaná Oregon Tilth certifikátom.

Laktobacily

Pošvové prostredie z veľkej časti tvoria tzv. laktobacily. Laktobacily sú baktérie, ktoré čiastočne riadia tento „ekosystém“ a produkujú kyselinu mliečnu. Kyselina mliečna znižuje pošvové pH a činí ho kyslým, čo je pre pošvu žiadúce. Pokiaľ je laktobacilov málo, môže dôjsť k premnoženiu iných (patogénnych) baktérií. A z tejto nerovnováhy môžu vznikať rôzne pošvové infekcie tzv. dysmikrobie.

Dôvod úbytku laktobacilov

V zdravom pošvovom prostredí je laktobacilov dostatok, avšak ich množstvo sa môže znížiť pri užívaní antibiotík, častým sexuálnym stykom, stresom či vplyvom okolného prostredia.

Bakteriálna vaginóza (BV) - bakteriálna infekcia pošvy

Patrí medzi najčastejšie pošvové zápaly (zhruba 40-50 %). Sprevádza ju výtok, ktorý je skôr redší a má šedobielu farbu. Môže ho sprevádzať charakteristický rybí zápach, avšak nákaza môže rovnako prebiehať úplne bez príznakov. (Pokiaľ bakteriálna vaginóza prebieha bez príznakov, je veľmi ťažké ju diagnostikovať. Jej výskyt preto môže odhaliť pravidelná gynekologická prehliadka. Klasickým príznakom vaginálnej mykózy je žlto-biely výtok bez zápachu, podľa toho možno ochorenie od seba rozoznať.)

Príčiny vzniku bakteriálnej vaginózy

K rozvoju bakteriálnej vaginózy dochádza pri narušení prirodzenej pošvovej rovnováhy. To môže nastať pri:

  • nevhodných hygienických návykoch (nevhodné intímne prípravky apod.),
  • častom striedaní sexuálnych partnerov,
  • nadmernom používaní vaginálnych výplachov,
  • pri užívaní niektorých liekov (antibiotiká, antimykotiká aj.),
  • pri rôznych ochoreniach (ako je napríklad cukrovka či porucha imunity).

Na vine sú rovnako výkyvy v hladine ženských pohlavných hormónov estrogénov. U niektorých žien môže byť príčinou vzniku opakovaných infekcií nechránený sex s nakazeným partnerom, u ktorého infekcia prebieha úplne bezpríznakovo a on o svojom ochorení nevie. (Pokiaľ sa u vás ochorenie potvrdí, je nutné preliečiť aj partnera.)

Na rozdiel od iných pošvových infekcií, bakteriálnu vaginózu nesprevádza bolesť v podbrušku, svrbenie, pálenie ani pocity rezania pošvových slizníc. 

Pokiaľ sa u vás vaginóza vyskytne, je nutné sa o postupe liečby poradiť so svojim lekárom. Vaginóza sa lieči antibiotikami, avšak je nutné zároveň obnoviť prirodzenú rovnováhu pošvového prostredia. Neliečená infekcia by totiž mohla prejsť do chronického štádia a mohla by byť rovnako príčinou problémov s otehotnením.

Ako vaginóze predchádzať

O rôznych odporúčaniach sme si povedali už v úvode tohto článku. Pokiaľ má žena zdravé pošvové prostredie (ktoré má správne kyslé pH) má silnejší imunitný systém, ktorý zmierni či úplne zabráni rozvoju gynekologických infekcií. A sme späť pri tom, kde sme začali – základom je zdravá pošva.

Mykotické infekcie

Tzv. kandidózy sú druhým najčastejším postihnutím pošvy. Jeho najčastejším pôvodcom je kvasinka Candida albicans. Charakteristickým príznakom je svrbenie v kombinácii s tvarohovitým výtokom a často sčervenaním pošvy. Viac informácií - Vaginálne mykózy a 4 P - prejavy, príčiny, prevencia, pomoc

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová. Zdroje: www.abctehotenstvi.cz, www.babyweb.cz, www.bakterie.eu, www.gynprag.cz