Máme tu jeseň a s ňou zmenu počasia v podobe ochladenia, dažďov, hmly a silného vetra. Udržať si zdravie počas tohto obdobia je náročnejšie ale predsa možné. A keďže téme zdravia sa venujem veľmi rada, skúsim tu zhrnúť to najúčinnejšie z môjho poznania. Samozrejme každý sme individuálny a každého cesta k zdraviu môže byť iná.
Psychická pohoda
Na jeseň sa postupne príroda stíši, dni sú kratšie, často je pochmúrne počasie. Sme súčasťou prírody a ona nám ukazuje, že aj pre nás je teraz obdobie, kedy potrebujeme viac oddychovať. Na jeseň sa môže stať, že jednoducho potrebujeme spať viac. Ak cítite únavu, len si doprajte možnosť dlhšieho spánku. Takisto je nesmierne dôležité robiť to, pri čom cítime radosť skutočnú, tú ktorá nami prechádza a zahrieva naše srdce. Každý z nás má takéto činnosti a ak nie, treba ich hľadať, skúšať. Nik nás neučil, že aby sme žili šťastný život, je potrebné sa poznať. Spoznávať sám/sama seba a neustále sa pýtať v čom sa cítim jednoducho dobre. Postupom času sa to stále viac a viac ľudí učí a ak to zatiaľ nepoznáme, nikdy nie je neskoro nastúpiť na čarovnú cestu sebaspoznávania. Chce to len si urobiť čas na seba. Prestať dávať svoj čas a pozornosť prázdnym debatám, stretnutiam s ľuďmi, ktoré nás nijako neobohacujú, pozeraniu televízora, kde je nastavený program tak, aby sme leniveli a stali sa doslova obeťami šírenia strachu. Skúsme viac času venovať nazeraniu do svojho vnútra, stretávaniu sa s ľuďmi, ktorých prítomnosť obohacuje našu dušu, rozjímaniu, meditácii, počúvaniu hudby, tancu, tvoreniu, aktivitám, pri ktorých zažívame čistú radosť z bytia. Upriamme svoju pozornosť na seba, nájdime si čas na meditáciu alebo pre niekoho je vhodnejšie slovo modlitbu, len sa stíšme a načúvajme čo je to, čo nám skutočne pôsobí radosť v živote. To je najväčší pomocník nielen pri udržaní si zdravia, ale dokonca pri vyliečení sa z choroby. Choroba je stav, ktorý vzniká keď nežijeme v súlade. Tak sa len nalaďme sami na seba a žime podľa toho, ako k nám prehovára naša duša. Na udržanie psychickej pohody existuje aj veľmi veľa techník, k pár z nich sa ešte dostanem.
Strava
Pozrime zas okolo seba na to, čo prirodzene príroda v tomto období ponúka. Sezónne potraviny, ľahká jednoduchá strava, aby sme telo nezaťažovali zdĺhavým trávením, je ideálna pre udržanie si tela, v akom nám bude dobre. Napríklad pečená zelenina alebo zeleninové polievky s pridaním korenín vhodných na zahriatie tela. Ja si neviem jeseň predstaviť bez tekvice, cvikly, koreňovej zeleniny, hríbov. Rada pridávam kurkumu, zázvor, čili, kari, čo najviac vynechávam mlieko a zaraďujem viac obilniny ako pšeno, pohánka a krúpy. V lete pijem veľa vody, na jeseň pijem vodu a čiastočne prechádzam na teplé bylinné čaje. Byliny je dobré striedať a zaraďovať podľa toho, čo práve potrebujete. Zázvorový čaj, čaj z materinej dúšky alebo dobrej mysle a bazy sú aj pohladením pre dušu. Najlepšie je piť čaj nesladený, ak však potrebujete trochu prisladiť, dajte do mierne ochladeného čaju trochu medu. Doma máme na zohriatie obľúbený čaj, ktorý pripravíme povarením zázvoru, klinčeka, škorice a anízu. Pridáme po vypnutí ešte pár kvietkov ibišteka. Ak sa potrebujete viac chrániť a nemáte istotu, či prijímate dostatok živín stravou, je dobré zaradiť aj nejaké výživové doplnky. Opäť podľa toho, čo konkrétne potrebujete. Ja sa vždy držím pravidla, čo najjednoduchšie čo najprírodnejšie.
Pohyb
Pohybová aktivita nám nielen pomáha udržiavať telo, ktoré je pevné, flexibilné, také, v ktorom prúdi energia a vyživuje všetky orgány, aby nevzniklo ochorenie, ale postará sa aj o lepšiu náladu. Len sa na jeseň neprestaňte hýbať alebo ak ste sa doteraz pravidelne nehýbali, začnite. Dnes je už veľmi veľa možností ako si zacvičiť sami doma alebo kolektívne. Ja sa venujem jóge, ktorú sa snažím zaraďovať do každodenného života. Nemusí to byť vždy hodinový tréning, len si skúste nájsť cvičenie, ktoré vyhovuje potrebám vášho tela. Pre ženy je výborný aj spontánny tanec, ktorý nielen rozprúdi energiu ale podporí aj jej ženskosť. Dôležité sú aj prechádzky či aktivity von na čerstvom vzduchu. Prechádzky jesennou prírodou sú pohladením pre zmysly i dušu. Nájsť si čas na každodenné prechádzky za akéhokoľvek počasia (samozrejme vo vhodnom oblečení) je tiež výborným pomocníkom budovania pevnej imunity. Len choďte von do prírody, niekam, kde môžete zhlboka dýchať čerstvý vzduch a pozorujte ako sa cítite.
Techniky na uvoľnenie mysle
Práca s dychom
Skúste si nájsť pokojné miesto, len sa pohodlne usaďte a začnite zhboka dýchať, dôležité je zameriavať všetku pozornosť len na dych. Možno budú prichádzať nejaké myšlienky či pocity, len ich pozorujte, nechajte ich len akoby prejsť.
- zhlboka sa nadýchnite do brucha, následne potiahnite vzduch do hrudníka a vydychujte najsôr z hrudníka, potom z brucha. Dýchajte týmto spôsobom, postupne dych spomaľujte a prehlbujte
- skúste čo najdlhšie a najpomalšie nadychovať, potom zadržte na chvíľku dych, čo najdlhšie a najpomalšie vydychujte, opäť len na chvíľku zadržte. Opäť príde čo najdlhší nádych, zádrž, čo najdlhší výdych, zádrž a takto pokračujte.
- striedavé dýchanie - len si dajte ukazovák na stred čela (trochu vyššie ako je bod medzi obočím), teraz palcom zakryte jednu nosnú dierku a druhou nadýchnite. Palec uvoľnite a druhú dierku zakryte prostredníkom a vydýchnite druhou nosnou dierkou, tou vzápätí nadýchnite, opäť uvoľnite prostredník, zakryte druhú dierku palcom a vydýchnite, rovnakou dierkou nadýchnite a opäť vymeňte prsty. Takto pokračujte. Hneď ako vám to pôjde, skúste všetku pozornosť smerovať na miesto stredu čela - kde sa dotýkate ukazovákom.
Práca s dychom je tiež silným prostriedkom posilňovania imunity. A nepotrebujete k tomu vôbec nič, len si nájsť miesto, kde môžete dýchanie praktikovať.
Práca s pozornosťou
- pohodlne sa posaďte, pred seba dajte nejaký predmet, na ktorý zameriate svoju pozornosť (napr. kvet). Majte uvoľnené telo a len pozerajte na ten predmet. Nielen naň pozerajte, smerujte tam celú pozornosť. Ak by myšlienky utekali k niečomu inému, neustále buďte bdelí a vracajte sa len k tomu predmetu.
- pohodlne sa usaďte a zatvorte oči. Určite si nejakú tému, na ktorú sústredíte pozornosť. Môže to byť niečo, čo by ste si chceli pritiahnuť do života. Môžno hojnosť, zdravie, partner, rodina, vysnívaná práca... Skúste to prianie zhrnúť do jedného slova a len naň sústreďte všetku pozornosť. Ak budú myšlienky utekať, opäť len buďte bdelí a vracajte pozornosť k tej jedinej téme.
Práca s pozornosťou je dôležitá ak sa chceme stať pánom svojho života, ak chceme účinne oddychovať, liečiť sa, tvoriť. Pri práci s pozornosťou je to často dlhodobejší proces kým sa nám darí naozaj akoby vypnúť hlavu. Spočiatku to môžu malé momenty, ktoré sa ale tréningom budú predlžovať. Môžete si pomôcť aj tým, že si nastavíte najskôr čas na 5-10 minút, neskôr skúšajte dlhšie.
Relaxácia pri hudbe alebo slove
Veľmi účinne sa dá oddýchnuť, zlepšiť pochmúrnu náladu či načerpať novú energiu aj pri relaxácii, kedy si len ľahnete alebo sadnete a pozornosť smerujete k príjemnej hudbe, prípadne zvolíte vedenú meditáciu slovom. Na internete sa už dá takýchto relaxácii a meditácii nájsť veľa. Stačí si vybrať :-)
Článok napísala Zuzana Hrúzová.