Toaletný papier ako nenápadná hrozba

Pretože pre seba chceme len to najlepšie, mysliac si, že tak skutočne robíme, si kupujeme ten „najjemnejší a najmäkší“ toaletný papier – najlepšie ešte taký, aby ladil s našou kúpelňou a krásne voňal. Ale vedeli ste, že takýto toaletný papier nie je zďaleka tým najlepším pre naše zdravie? V tomto článku vynesieme na povrch menej známe informácie a pozrieme sa na rôzne varianty „záchodovej hygieny“. Zvlášť ženy by si mali rozmyslieť, aký toaletný papier (a ak vôbec) budú používať.  Na rozdiel od mužov sa toaletným papierom totiž utierajú mnohonásobne častejšie.

toaletny-papier

Toto upozornenie o nepoužívaní voňavého a farebného toaletného papieru platí hlavne pra nás dámy, jednak my si na tieto detaily potrpíme

a tiež preto, že ženy sa toaletným papierom utierajú omnoho častejšie ako muži.

Fotografie od Artotem licencovaná pod CC BY 2.0.

 

Čo teda toaletný papier obsahuje tak nebezpečného?

V prvom rade sa budeme baviť o bielom toaletnom paperi. Bez toho, aby sme to tušili, takýto toaletný papier v sebe ukrýva veľký koktejl chemických látok.

Chlór

Aby bol papier biely, bieli sa chlórom. Možno, keby sme poznali účinky chlóru, o takto „žiarivo čistý a hygienickejší“ toaletný papier by sme nezavadili ani pohľadom. Pri procese bielenia vznikajú ako vedľajšie produkty dioxíny, furany a polychlorované bifenyly (PCB), teda jedny z najsilnejších karcinogénnych látok, ktoré súčasná veda pozná. Len namátkovo, tieto látky spôsobujú: hormonálne poruchy, znižujú plodnosť, narušujú imunitný systém a podporujú vznik rakoviny. Výskumy ukázali, že pri styku sliznice konečníku sa tieto látky dostávajú do krvného obehu a postupne sa v tele hromadia.

Ďalšie chemické látky

Toaletný papier obsahuje tiež formaldehyd, ktorý sa v papierenskom priemysle pridáva kvoli zlepšeniu mechanických vlastností papieru. I ten má bohužiaľ už preukázané karcinogénne a dokonca aj mutagénne účinky.
Jednou z ďalších látok je napríklad Bisfenol A (BPA). Bisfenol A je veľmi toxická látka, ktorá narušuje správnu funkciu hormónov. V tele sa totiž chová ako estrogén, ženský hormón. Mnoho štúdií v poslednej dobe poukázalo na to, že i nízke dávky tejto látky môžu viesť k vzniku vážnejších ochorení, akými sú napríklad rakovina pŕs u žien alebo rakovina semenníkov a prostaty u mužov.

toaletny-papier-hrozba

 "Čistý" toaletný papier alebo "aby biela bielou bola".

Fotografie od Darren Foreman licencovaná pod CC BY 2.0.

Nejde ale len o chemické látky obsiahnuté v toaletnom papieri

Podľa výskumu prevedenom na univerzite v Bangalore, za tak veľké dopady toaletného papieru na naše zdravie môže aj samotné utieranie. Pri utieraní totiž dochádza k mechanickému dráždeniu jemnej kože konečníku. „Preukázali sme, že pri tom papier stiera i vrchnú vrstvu epidermis,“ vysvetľuje docent Rajiv Ayshwarya, PhD., vedúci výskumného tímu. „Stratené bunky musí telo stále obnovovať, pričom logicky dochádza i k opakovanému kopírovaniu genetického záznamu. A pri kopírovaní vznikajú chyby - mutácie DNA, ktoré sú jedným z mechanizmov vzniku rakovinového bujnenia.

Parfémované a voňavé toaletné papiere

Vyššie spomenuté látky platia pre biely toaletný papier, my ale pri výbere často nezostávame iba u neho. Kupujeme si voňavé toaletné papiere, ktoré „prevoňajú náš domov a zaistia nám pocit čistoty a sviežosti“.  Práve u farebných a voňavých toaletných papierov vzhľadom k obsahu látok hrozia ešte ďaleko väčšie riziká, než u „obyčajného bieleho toaletného papieru“. Bola už preukázaná priama súvislosť medzi používaním farebného parfemovaného toaletného papieru a kvasinkových infekcií. Tiež môže zvyšovať riziko karcinómu krčku maternice, dráždiť urovaginálnu oblasť a preto môže byť príčinou infekcie močových ciest.

Niektorí citlivejší jedinci môžu byť na umelé vône a parfémy dokonca alergickí. Tie sú dnes však prítomné v mnohých produktoch - od osviežovačov vzduchu, kozmetiky, drogérie až po toaletný papier. Alergia sa môže prejaviť bolesťou hlavy, migrénami, astmou, ekzémom či iným podráždením kože. Reakcií na syntetické vône je naozaj mnoho a málokoho by asi napadlo, že sa jedná napríklad práve o reakciu na parfemáciu toaletného papieru.

Robíme to nesprávne

Okrem zlého výberu toaletného papieru je problém tiež pri samotnom vyprázdňovaní. „Moderná záchodová misa, na ktorej sedíte, je to najmenej vhodné zariadenie, aké bolo možné vymyslieť,“ napísal už v roku 1966 Alexander Kira, profesor z americkej Cornellovej univerzity. Pri bežnom posede na záchode nemá totiž konečník ideálne podmienky pre vyprázdnenie. Z tohoto pohľadu je ďaleko lepším tzv. turecký záchod, ktorý núti k väčšiemu podrepu a teda i lepšiemu uvoľneniu konečníka a ľahšiemu priechodu stolice. „Podrep je prirodzenejší a menej namáhavý. Po celom svete 1,2 miliardy ľudí* vylučujú stolicu v podrepe a je u nich úplne minimálny výskyt divertikulitídy (vydutiny v hrubom čreve) a menej hemeroidov,“ hovorí Endersová, nemecká biologička a autorka knihy Taktne o tráviacom trakte. „My na západe naopak tlačíme, dokiaľ nevytlačíme črevá.“ 

*Podľa iných odhadov je toto číslo ďaleko vyššie – až 4 miliardy ľudí.

Doktor Anish Sheth, gastroenterológ z Pincetonskej univerzity, ale dodáva: „Je dobré povedať, že nie každý potrebuje vylučovať v podrepe. Pokiaľ netrpíte zápchami a jete zdravo - teda máte dostatok vlákniny i tekutín - nemali by ste mať na záchode problém. Pokiaľ problémy máte, môžete si v prírode vyskúšať, či vám s tým poloha v podrepe pomôže, a pokiaľ áno, možno sa vyplatí investovať do doplnku, ktorý vám umožní podrep na toalete.“ I na českom trhu možno takýto doplnok jednoducho kúpiť, jedná sa o Squatty Potty.

squatty-potty-toaleta

Problémy s úplným vyprázdnením? Nie je to vaša chyba. Prirodzená pozícia človeka je v drepe.

 

Aké sú teda riešenia – návrat do stredoveku?

Vracať sa do stredoveku určite nemusíme, ale môžeme zvoliť niektorú zo zdravších variant tejto hygieny.

Keď už som zmienila ten stredovek, pripájam pár zaujímavostí z histórie: Pred vynálezom toaletného papiera používali bohatší ľudia vlnu, krajku alebo dokonca konope. Tí menej bohatí používali ruku, ktorú si potom umyli vo vode. Ale tiež: rôzne látkové handričky, trávu, seno, kamene (!), mach, piesok, kukuričné šupky a dokonca aj mušle – v závislosti na mieste bydliska. V starovekom Ríme sa tiež používala morská huba.

Recyklovaný nefarbený toaletný papier

Áno, na mysli mám ten úplne obyčajný, tmavý papier. Ale pokiaľ by sme chceli ísť ešte ďalej, našli by sme i u tohto papieru látky, ktoré by sme tam nečakali. Dôvod je recyklácie. Papierové produkty, z ktorých sa recyklovaný toaletný papier vyrába, v sebe totiž pôvodne rôzne chemické látky obsahovali, napríklad Bisfenol A (BPA). Hlavným zdrojom BPA je tzv. termopapier, ktorý je tiež súčasťou recyklátu. Termopapier, na ktorý sa tlačia účtenky, sa poťahuje BPA, aby sa tak znížilo blednutie. Pokiaľ ale chcete zistať u toaletného papieru, je tmavý recyklovaný papier stále tým najvhodnejším a najlepším.

Obyčajná voda a bidet

Vhodnejšou variantou, ktorá v sebe neobsahuje nebezpečné látky a neodiera sliznicu je obyčajná voda. Ľudia po celom svete používajú tento spôsob - po vykonaní veľkej potreby si proste umyjú konečník. Modernejšou variantou je priamo zabudovaný bidet.

Látkový toaletný „papier“

Áno – namiesto papierového „toaleťáku“ môžete používať variantu látkovú. Viac o tejto pomôcke si môžete prečítať v samostatnom článku Látkový toaletný „papier“.

Záverom by sa dalo povedať, že akú variantu WC pomôcok si zvolíme, je len na nás. Je dobré poznať potrebné informácie a robiť príslušné kroky vedúce k väčšiemu zdraviu nás i celej planéty. Dôležité tiež je sa negatívnymi informáciami nenechať príliš zdrtiť a hlavne sa z toho nepo...

Článok napísala Veronika Lančaričová, preložila Zuzana Hrúzová, zdroje: www.lahealthyliving.com, www.organic-beauty.cz, g.cz/vedci-toaletni-papir-je-tichy-nenapadny-zabijak, technet.idnes.cz, www.greenpeace.org, wikipedia.org.