Prichádzajú dni menštruácie a pre mnoho žien to znamená veľké nepríjemnosti. Nafúknuté brucho, pocit na zvracanie či mdloby, kŕče v žalúdku alebo nepríjemná hnačka. Musí to tak byť?
Menštruácia je prirodzenou súčasťou života každej ženy. Je to niečo, čo úzko súvisí s naším ženstvom a tiež s tým, že môžeme počať dieťatko. Dnes sa mnoho žien uchyľuje k hormonálnej antikoncepcii, vďaka ktorej len raz za mesiac celkom bezbolestne krvácajú (čo ale ani nie je menštruácia) alebo ani to. I keď sa veľa odborníkov zhoduje na tom, že nepretržité užívanie antikoncepcie zdraviu neprospieva, stále je tu silná reklama na šťastný život bez menštruácie, ktorej ženy s problémami ľahko podľahnú. Nemusíte mať pri menštruácii bolesti.
Prečo mám bolesti?
Bolestivá menštruácia nám ukazuje, že niečo nie je v poriadku. Počas menštruácie nerobíme to, čo by sme mali robiť. Alebo to nerobíme vôbec a skrze naše ženstvo nám to telo pripomína. Pokiaľ to riešime práškami na bolesť alebo umelými hormónmi, nie je to v skutočnosti riešenie, ale len prekrytie problémov, ktoré môžu viesť k mnoho ďalším problémom v budúcnosti.
Nebojujme proti bolestivej menštruácii, pretože to by bol boj proti nám samým. Urobme pre seba niečo, čo nám a tiež nášmu telu pomôže natoľko, že táto signalizácia nespokojnosti prestane.
Buďte v kľude
Mnoho ženám môže pomôcť zostať v kľude. Viete predsa, kedy menštruáciu dostanete. Naplánujte si svoj život tak, aby ste v tejto dobe mali čo najmenej stresu … Ale áno! Ide to. Samozrejme, že mnoho z nás chodí normálne do práce, stará sa o deti a robí mnoho činností, ktoré sa opakujú. To nie je prekážka. Nemusíte pred alebo počas menštruácie ležať s nohami hore 24 hodín. Skúste si ale napríklad upratovanie nechať na inokedy – keď nepovysávate, deti ani manžel si to ani nevšimnú. Pokiaľ áno, tak nech upracú oni. Neplánujte oslavu narodenín pre svoju svokru. Nesľubujte šéfovi, že v ten deň budete viesť dôležitú schôdzku. Vynechajte rodinný výlet so psami a deťmi. Nechoďte cvičiť. A miesto pečenia koláča si večer napusťte horúcu vaňu. Pokiaľ máte bolesti pri menštruácii, použite menštruačný kalíšok a môžete sa pokojne kúpať i počas menštruačného krvácania.
I ženy, ktoré ešte nemajú deti, si neurobia čas pre seba a nezvoľnia. Tempo našej kultúry je stále väčšie a väčšie – rýchlo, rýchlo, rýchlo! To ale nie je nič pre menštruujúcu ženu! Naša kultúra nie je váš problém! Proste sa na to vykašlite a zostaňte v kľude. Kedy ste naposledy maľovala? A kedy ste si to naposledy urobila?
Buďte v teple
Skvelým pomocníkom proti bolestiam je teplo. Máte veľa možností. Pokiaľ ste doma, nahrejte sa vo vani, zalezte si do perín alebo ku krbu (postačí i ústredné kúrenie :) Prehrejte sa i zvnútra, uvarte si horúci čaj. Existujú bylinkové čaje pre ženy, odporúčame tiež medovkový alebo harmančekový čaj s medom.
Nie vždy môžeme ležať. To nevadí - nestresujeme sa tým, čo nemôžeme – radujeme sa z toho, čo sme pre seba urobili! Vyberte si pre tieto dni špeciálne oblečenie, v ktorom vám bude isto iste teplo a to hlavne v oblasti bruška. Žiadne bedrovky a krátke tričko! Dívate sa do svojho šatníku a nič tam nie je? To je tiež výborná správa. Vyrazte si nakúpiť vaše špeciálne menštruačné oblečenie. A až vám partner povie, ako vám to pristane, povedzte mu, o čo ide. Poproste ho, že keď uvidí tieto úpletové šaty, máte dni, kedy to pre vás nie je ľahké a moc by vám pomohlo, keby sa k vám choval ohľaduplne. Muži to naozaj často netušia, aká je pre nás doba menštruácie iná. Keď im to vysvetlíme, mnoho z nich bude rado, že nám môžu pomáhať a chrániť nás. To je zas ich práca.
Tip od nás: Pre obdobie menštruácie odporúčame bedrové pásy, ktoré zaistia vášmu brušku teplo a dodajú šmrnc vášmu outfitu.
Haramaki - V Japonsku sa dodnes nosí špeciálne spodné prádlo – haramaki („brušná rolka“), ktorá pomáha udržovať stabilnú teplotu tela. Jedná sa o akúsi obdobu ľadvinových pásov, zahaľujúcich oblasť od žalúdku cez brucho až po boky. Japonci veria, že teplo posilňuje imunitný systém a napomáha v odolávaní chorobám, preto je nutné udržovať brucho a ľadviny stále v teple. Pocit chladného brucha považujú za prvú známku oslabenia imunity. Tradičný kus oblečenia (vidíme ho i na starých tlačiach) má dnes dizajnovú podobu a je obľúbený i medzi mladými ľuďmi.
Skúsenosti
„Mne pomáha zabaliť si chrbát a brucho do deky. Keď sa zohrejú, bolesť ustúpi.“
„Cibuľu nakrájať na kocky, opražiť na panvici do sklovita a dať do látkovej šatky alebo vreckovky a priložiť na podbruško. Drží dlho teplo a uvoľňuje od bolesti. Celkovo je proste dobré teplo. Takže ja som napríklad aj v lete počas menštruácie nosila tehotenský pás a ten ma zohrial, takže kŕče boli preč.“
„Tiež mávam bolestivú menštruáciu a niekde som čítala, že je dobré piť alchemilkový čaj. Vyskúšala som ho, pijem ho vždy už napríklad deň vopred a mám pocit, že je to lepšie. Tak to tiež skúste.“
„Skúste mať nohy v teple. A ak sa nemôžete zohrievať termoforom, skúste ľadvinový pás – mňa bolí aj v krížoch a bolesti vystreľujú do stehien, takže teplo, teplo...“
„Mne pomáha odvar z majoránky, v najhoršie dni aj viackrát denne a teplé obklady na podbruško.“
„Jedného dňa som si povedala, že si musím trochu prečistiť telo. Začala som so zdravou stravou. Varila som si natural ryžu, celozrnné cestoviny, šošovicu, fazuľu a pod., na večeru si robím zeleninové šaláty, niekedy pridám biely jogurt, ovocie atď. Potom prišla menštruácia a zistila som, že nemám vôbec žiadne bolesti ako vždy. Každý raz ma hrozne bolelo brucho, niekedy aj viac ako pol dňa, mala som hnačku, triasli sa mi nohy... Asi to fakt chce trochu prečistiť telo, len štrnásť dní nestačí...“
„Keď ma bolí brucho, tak teplá fľaša a odpočívať.“
Skúsenosti prevzaté z Babinet.cz a www.womenzone.cz
Autorkou textu je Ilona Bittnerová. Preklad: Zuzana Hrúzová.