Prehriatim na bolestivú menštruáciu

Pobolieva vás bruško pri menštruácii?

Skúšali ste ho niekedy prehriať?

Blížia sa „vaše dni“ a začínate prepadať panike, ako veľmi to zas bude bolieť? Máloktorá žena prežíva dnes menštruáciu úplne v kľude a vyrovnaná. Stále viac žien i dievčat trpí bolesťami podbruška, u niektorých tieto bolesti vystreľujú až do chrbta alebo končatín. Príčin môže byť mnoho, ale to nie je predmetom tohto textu. My sa budeme zaoberať tým, ako uľaviť aspoň dočasne.

Uvoľnenie napätia

Bruško môžeme prehriať napríklad vankúšikom naplneným pohánkovými šupkami. Prehriatim oblasti bruška a hlavne podbruška sa táto oblasť môže uvoľniť. Napätie a kŕč, ktoré vznikajú vďaka prebiehajúcej menštruácii, sa teplom uvoľnia a tým bolesť ustupuje. Bruško môžeme prehriať napríklad vankúšikom naplneným pohánkovými šupkami. Vankúšik je vďaka šupkám mäkký, dobre sa dá tvarovať a na bruško netlačí. Ideálne je priviazať si ho okolo pásu napríklad šatkou alebo použiť bedrový pás. Pokiaľ pre prehriatie zvolíte čas relaxácie, čo je samozrejme najlepšie, môžete mať v ľahu vankúšik priložený na brušku a napríklad ho dať i pod nohavice, lepšie tam potom drží.

Pri menštruačných bolestiach pomáha ako prehriatie bruška, v tom „akútnom“ stave bolesti, tak pre celkovú pohodu a uvoľnenie je príjemné a užitočné občas prehriať oblasť krížov a bedier. Máme tu vďaka našemu spôsobu života trvalé napätie (sedenie, natrisanie na našich cestách apod.) a teplo nám pomôže toto napätie uvoľniť. Nahriatie oblasti krížov ovplyvňuje i teplotu dolných končatín, čo je dobrá rada pre zimomravé ženy, ktoré majú večne ľadové nohy. Ideálne je toto robiť pred spaním, kedy už rovno idete do postele a prehriaty organizmus už nemá kde prechladnúť, čo by bolo značne nežiadúce.

Podobný princíp sa používa u miminiek pri brušných kolikách, kedy prehriatim bruška môžu vetry lepšie odchádzať.

pohankove-vankuse

Prečo pohánkové šupky?

 Šupky sú malé šupôčky o priemere asi 5 mm, naakumulované teplo udržia približne pol hodiny (v závislosti na teplote okolia, na tom či vankúšik ešte zabalíte do šatky a priviažete na telo, alebo! - keď ho máte pod perinou, tak tam vydrží najdlhšie). Naviac v pohánkových šupkách sa nepáči roztočom a iným potvorkám, preto sú vankúšiky z nich veľmi vhodné i pre alergikov.

Šupky pôsobia zároveň mikromasážne. Vytvárajú totiž skrz látku určitú štruktúru, ktorá potom pôsobí na pokožku. Obzvlášť príjemné je to na chodidlá, kedy vlastnou váhou tlačíme do vankúšiku a šupky sa potom tlačia na pokožku.

Suché teplo, ktoré vankúšik sála, odceníte i pri bolestiach kĺbov a chrbta, ide ho prikladať na rôzne časti tela. Niekto potrebuje nahrievať priedušky, niekto dutiny. V každej rodine môže tak vankúšik poslúžiť vďaka svojej univerzálnosti.

Spôsoby ako možno vankúšik nahriať:

Počas vykurovacej sezóny je ideálne mať vankúšik „uskladnený“ na výhrevnom telese (myslím tým radiátor, nie kachle). V období kedy sa nekúri alebo na cestách možno vankúšik nahrievať v mikrovlnnej rúre. V klasickej rúre nahrievajte do 50 stupňov - najskôr rúru predhrejte a potom do nej vankúšik vložte a už ďalej trúbu nezapínajte. Tam by naozaj mohlo hroziť spálenie šupiek.

Je dobré, keď vankúšik má snímateľný poťah, ktorý môžeme kedykoľvek vyprať v práčke.

bolestiva-menstruacia-teplo

 Pohánkový vankúšik vám môže od bolesti uľaviť, nerieši však príčinu a nie je ani liečebným prostriedkom.

 

Autorkou textu je Klára Patočková, www.obchodsradosti.cz. Preložila Zuzana Hrúzová.