„Muž a žena – ako by si tí dva mohli rozumieť? Veď obaja chcú niečo úplne iné: muž ženu a žena muža.“ Frigyes Karinthy
Vaječníky
Sú veľké okolo 4-5 cm. Dnu vo vaječníkoch je kôra a v nej folikuly. Folikul je „váčok“, dnu, v ktorom je vajíčko.
Po našom narodení obsahuje vaječník asi 1,5 miliónov týchto folikulov, počas života ale väčšina z nich zaniká a iba niektoré dosiahnu štádium zrelosti (zhruba 400). Folikuly produkujú tiež hormóny: estrogén a progesterón.
- 40-90 dní pred každým menštruačným cyklom sa vyčlení asi 10-20 folikulov, ale iba jeden z nich sa stane dominantným a pokračuje v raste. Ostatné zanikajú. (Občas sa ale stane, že ich dozrie viac a v týchto prípadoch sa môžu narodiť dvojčatá prípadne i viacorčatá)
- Vajíčko je zrelé asi 36-40 hodín pred ovuláciou
- Tesne pred ovuláciou folikul praská a zostáva iba zrelé vajíčko, ktoré už netrpezlivo vyčkáva na svoju chvíľu, kedy ho vajcovod vyzdvihne a spoločne sa vydajú na dobrodružnú cestu, s neistým koncom …
- Vedci zistili, že za určitých okolností existuje i tzv. provokovaná ovulácia. Znamená to, že napr. pri silnom pohlavnom vzrušení dôjde k náhlemu uvoľneniu najzrelšieho vajíčka z folikulu s možnosťou následného oplodnenia.
Dozrievanie folikulov
Folikuly dozrievajú striedavo na ľavom a pravom vaječníku, ale ako tomu tak býva, neplatí to vždy.
Jedného dňa sa i toto množstvo folikulov vyčerpá a žena vstupuje do novej etapy svojho života: menopauzy.
Vajcovody
Ako už ich názov napovedá, ich hlavnou úlohou je prepraviť vajíčko v čase ovulácie z vaječníkov do maternice. Samotné ústie vajcovodu je širšie a má roztrapkaný okraj, ktorý je schopný sa k vaječníku pricucnúť a vajíčko doslova nasať.
Maternica
Má tvar obrátenej hrušky, s rozmermi cca 8 cm x 5 cm x 3,5 cm. Je vystlaná sliznicou (endometriom), ktorá sa pri každom menštruačnom cykle obnovuje. A teraz to „naj“ o maternici:
Maternica je super silná.
čo sa týka hmotnosti, je najsilnejším svalom v tele. Má niekoľko vrstiev, ktoré sa v rôznych smeroch prekrývajú a spoločne tvoria neuveriteľne silný celok. Pri rodení miminka je tento sval schopný vyvinúť neuveriteľne vysoký tlak (jedná sa o najväčší tlak - silu, ktorú je naše telo schopné vyvinúť).
Maternica je neuveritelne pružná
V čase tehotenstva sa maternice úžasným spôsobom napne. Z pôvodnej veľkosti hrušky a zastrčenia za lonovou kosťou, sa premení do veľkosti balónu a rozprestrie sa až k hrudnému košu. Potom sa opäť vráti do pôvodnej veľkosti.
Maternica lieči
Každý mesiac telo vytvára v maternici bohatú endometriálnu vrstvu, ktorá je neskôr schopná vyživovať ľudskú bytosť. Pokiaľ ale k oplodneniu nedôjde, je táto mimoriadne cenná látka z tela vylučovaná. Možno ste už počuli o tom, že menštruačná krv je veľmi bohatá na kmeňové bunky, ktoré sú schopné v tele liečiť rôzne choroby: Parkinsonovú chorobu, Lou Gehrigovú chorobu, diabetes, stavy po mŕtvici, srdečné problémy, napomáhajú k rýchlejšiemu hojeniu zranení a pod. Práve menštruačná krv predstavuje najbohatší voľný zdroj kmeňových buniek. Zbierať túto krv je viac etické než zbierať krv napr. z pupočníkovej krvi novorodenca či z potratových embryí. Ale zrejme je potreba ešte čas, než sa prekoná určité spoločenské tabu ohľadne menštruačnej krvi a naplno sa prijme jej liečivý účinok.
Maternica vytvára placentu
Maternica je jediný orgán, ktorý je schopný vytvoriť si svoj vlastný orgán: placentu. Placenta vyživuje plod po celú dobu tehotenstva, prepája matku a dieťa pomocou pupočnej šnúry. Porodená placenta s pupočníkom vypadá ako posvätný strom života. Už od počiatku vekov bola placenta veľmi uctievaná a teraz sa úcta k nej začína medzi ľudí opäť navraciať.
Maternica je orgazmická
Keď žena prežíva orgazmus, jeho vlny prestupujú z maternice cez pošvu do celého panvového dna. Orgazmické vlny majú pomôcť uľahčiť pohyb spermií z pošvy do maternice, ale majú tiež zdraviu prospešné účinky: regulujú menštruačný cyklus, znižujú nebezpečie depresie, dokonca znižujú riziko rakoviny pŕs a krčka maternice, napomáhajú k uvolneniu chronických bolestí a zvyšujú odolnosť imunitného systému. Takže páni, až za vami žena príde s tvrdením, že dnes večer nič nebude, lebo ju bolí hlava, tak ju môžete ohromiť svojimi vedomosťami a odpovedať jej, že je naopak dokázané, že pomocou orgazmu sa bolestí hlavy môže zbaviť!
Pošva
Častokrát si pojmy pletieme a pošvou (vagínou) označujeme celé ženské pohlavné ústrojenstvo, ale to je chyba. Pošva je skutočne "iba" trubica spájajúca maternicu s vonkajšou intímnou oblasťou. Meria zhruba 7-9 cm a je široká 3 cm, čo sa ale pri vzrušení mení. Počas neho dochádza až k dvojnásobnému zväčšeniu, do dĺžky i do šírky. V pošve si môžete nahmatať krček maternice (maternicové hrdlo), čo je najspodnejšia časť maternice, ktorá zasahuje do pošvovej trubice.
Vedeli ste, že:
Vagína má samočistiace účinky? Áno, je to tak a preto je najlepšie umývať sa iba čistou vodou a s intímnymi prípravkami to nepreháňať, zbytočne by tak narušovali prirodzené pH. Prípadne môžeme odporučiť jemné intímne prípravky, ktoré sa svojim zložení veľmi blížia pošvovému prostrediu (u nás môžete kúpiť intímny čistiaci gél LadyGel, ktorý obsahuje extrakt bieleho čaju a alantoin, ktorý pomáha hojeniu mikroskopických poranení citlivej sliznice). Z ďalších skvelých čistiacich preparátov môžeme odporučiť bylinné vaginálne teliesko Scarlett, ktoré má detoxikačné a čistiace účinky. Pomáha pri gynekologických problémoch, mykózach a zápaloch. O skúsenostiach s použitím týchto bylinných tampónov si môžete prečítať tu.
V Guinessovej knihe rekordov je zmienený i „rekord najsilnejšej vagíny“ ten drží ruská gymnastka Tatyana Kozhevnikova, ktorá svojou vagínou zdvihla 14 kg závažie (určite dala na naše odporúčanie a posilovala svoje panvové dno a používala vaginálne guličky :).
Klitoris
Názov klitoris pochádza z gréckeho Kleitoris (čo v preklade znamená „muž s kľúčom“ alebo „ten, ktorý stráži vchod“). Ženský klitoris je vývojovo zhodný s mužským penisom. V embryonálnom štádiu sa jedná o rovnaké tkanivo, ktoré sa v 6. týždni tehotenstva, v závislosti na chromozómoch, mení na klitoris alebo penis.
Klitoris je umiestnený nad pošvovým vchodom a pripomína gombík. Jedná sa o najcitlivejšiu uzlinu, ktorú môžeme v ľudskom tele nájsť. Pre porovnanie: v penise sa nachádza 4000 nervových buniek a v klitorise je ich 8000!
O klitorise by sa toho dalo napísať toľko, že tejto téme určite venujeme samostatný článok.
A na záver by som vám rada pustila jedno vtipné video (je v angličtine, ale zasmejú sa určite i neangličtinári). Niekoľko mužov bolo pozvaných k tomu, aby namaľovali ženské pohlavné orgány. Môžete sa pozrieť, ako sa s tým popasovali. :) Verím ale, že po prečítaní tohto článku by to už žiadny z nich nepoplietol!
Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová.
Zdroje: