Keď príde chcené tehotenstvo, je každá žena plná šťastia a radosti. Skôr či neskôr sa ale často dostavia rôzne pochybnosti, obavy a strachy... V článku sa tu pozrieme na obavy z toho "čo bude tesne po pôrode" alebo čo sa to vlastne bude diať v šestonedelí.
Šestonedelie
Telo maminky sa deväť mesiacov stará o dva životy, a tak sa po pôrode musí vyrovnať s veľkou zmenou. Maternica, ktorá pred otehotnením váži priemerne 50 gramov, váži v tehotenstve až dvacaťkrát viac. A samozrejme sa výrazne zväčší. Po pôrode trvá zavinovanie - zmenšovanie do pôvodnej veľkosti asi 10 dní - je to tzv. ranná fáza šestonedelia. Podstatný vplyv na rýchlosť má dĺžka trvania pôrodu. Čím je pôrod dlhší, tým je zavinovanie pomalšie. V tejto dobe sa tiež hoja pôrodné rany, začína a postupne sa stabilizuje tvorba mlieka.
Po dobu 4 až 5 týždňov sú z maternice vylučované takzvané očistky. Najskôr obsahujú krv a krvné zrazeniny, odumreté tkanivo, tkanivový mok a ostatné sekréty. V prvých dňoch sú očistky červené, po 3–4 dňoch hnednú, cievy sa postupne uzavierajú a očistky menia svoju farbu na žltú. Po týždni vymiznú červené i biele krvinky a očistky sú belavé, až sa nakoniec menia na priezračný hlien. Očistky majú charakteristický nasladlo mdlý zápach a po priechode pôrodnými cestami von z tela sa môžu stať živnou pôdou pre baktérie. Preto je potreba počas šestonedelia dbať o zvýšenú hygienu celého tela.
Čo s očistkami alebo "prineste si do pôrodnice vložky"
Teóriu teda máme za sebou a aspoň trochu vieme, čo nás čaká. Ja, keď som na šestonedelie pomyslela, náhle som sa zdesila, čo vlastne budem používať! Už niekoľko rokov som si spokojene žila s menštruačným kalíškom a nepríjemné vložky a zaparovanie bolo len vyblednutou spomienkou. Ale spomienka to bola a rozhodne som nechcela niečo takéto už nikdy opakovať. Takže ste tehotná a tiež už ste pomyslela, čo za hygienické pomôcky zvolíte v šestonedelí?
Jednorázové vložky
Na trhu je veľa jednorázových vložiek. Niektoré ale rozhodne ani skúšať nechceme a už vôbec nie ich používať v čase, kedy môžeme mať rôzne popôrodné zranenie a všetko "tam dole" máme citlivejšie než inokedy. Čo si vziať do pôrodnice a čo používať počas dní, kedy je očistkov veľa, na to nám dáva odpoveď značka Natracare. Popôrodné vložky Natracare sú, rovnako ako všetky ostatné výrobky tejto firmy, vyrobené z biobavlny, nie sú bielené chlórom, neobsahujú žiadne plasty, superabsorbenty ani viskózu. Okrem toho sú tiež biologicky rozložiteľné a kompostovateľné. Mäkké a nadýchané absorpčné jadro rýchlo absorbuje a "uzamkne" tekutinu a dotyková vrstva z bio bavlny umožňuje pokožke dýchať.
Rovnaká značka ponúka i vložky do podprsenky (tie sa vám hodia, keď budete mať veľa materského mlieka a bude vytekať z pŕs nielen do počas kojenia). Nádherne mäkké a tvarované vložky udržia vašu pleť i podprsenku v suchu. Vložky sú prirodzene priedušné a opäť bez plastov a chlóru, aby sa jemné bradavky a ani vaše dieťatko nedostalo do styku s nebezpečnými dioxínmi.
Látkové vložky
To bola moja cesta počas veľkej časti šestonedelia. Aj keď som pred tehotenstvom nechcela o tejto variante veľmi počuť a pripadala mi už moc "alternatívna", hrôza z komerčných jednorázových pomôcok me inšpirovala ku kúpe menšej výbavy látkoviek ešte pred pôrodom. A aké bolo moje prekvapenie! Látkové vložky sa mi veľmi osvedčili - mäkké, príjemné, bez typického vložkového zápachu (nezapáchate totiž vy, ale kombinácia superabsorbentov, zaparenia a krvi v jednorázovej vložke). Pranie nakoniec nebolo nič zložitého a aspoň som vedela, kto sa vložiek dotýkal (len ja) a sama som rozhodla, v akom prípravku ich vyperiem. Odporúčam značku Meracus :)
Menštruačný kalíšok
Kalíšok tesne po pôrode naozaj nejde použiť - jednak nebudete mať chuť si čokoľvek zavádzať dnu, jednak očistky nie sú menštruačná krv a z hygienického hľadiska túto variantu vôbec neodporúčame. Po neoperačnom pôrode sa pošva vracia do pôvodného stavu za 3 týždne, zostáva však menej pružná a steny počvy sa mierne znížia. Kalíšok, ktorý ste používala pred tehotenstvom, by vám teda pravdepodobne ani nesedel.
Počas kojenia mnoho žien vôbec nemenštruuje. Nekupujte teda nový kalíšok dopredu a vyskúšajte ten, ktorý ste mala pred tehotenstvom, až prvá menštruácia príde. Môže sa stať, že v čase, kedy vaše dieťatko už bude rýchlo loziť a z vás sa stane vzpierač a šprintér na krátke trate, budete posilnená ako nikdy predtým. Áno, vrátane svalov panvového dna - skúste niečo ťažkého zdvihnúť a ľahko zistíte, ktoré svaly pri tom stiahnete.
Hygiena
Ochranu pred infekciou po pôrode nepredstavuje len správna voľba vložiek, ale tiež správna voľba mydiel a častejšie omývanie. Novopečená maminka by mala používať neparfémované mydlá určené pre intímnu hygienu (napríklad od Erdé). Mydlá pre dennú potrebu nie sú odporúčané predovšetkým kvôli nevhodnému pH - vysušujú pošvovú sliznicu. Nezabúdajte pre samú starostlivosť o bábatko na starostlivosť o seba. Vaše bruško i podbruško si zaslúži kvalitný olej (napríklad od Argitalu) a pravidelné masáže. Stačí venovať 5 min po každom sprchovaní premazaniu oblasti, ktorá bola počas tehotenstva najviac namáhaná.
Článok napísala Ilona Bittnerová, preklad Zuzana Hrúzová