Vždy som si lámala hlavu nad tým, ako menštruáciu riešili ženy skôr. Niekde som zachytila informáciu, že im proste menštruačná krv stekala po stehnách a len si ju utierali do sukne alebo do predĺženého zadného dielu spodnej košele. Viem, že moja prababička používala handričky, ktoré si prepierala. Viem, že chudobné ženy v Tanzánii to riešia podobne. Ale potom, čo som sama objavila voľnú menštruáciu, som stále viac a viac presvedčená, že mnoho žien v minulosti vôbec nemuselo hygienické potreby riešiť!
Menštruácia bez vložiek, tampónov a kalíšku???
Áno, je to možné :) Už neviem, kde som sa o tejto variante dozvedela. V Nemecku bola o voľnej menštruácii (bezvložkovej metóde či slobodnej menštruácii) vydaná kniha Regelschmerz ade! Die freie Menstruation (je to už minimálne 3 roky späť a tento rok bola preložená do češtiny pod názvom Bolestivé měsíčky, sbohem!). Možno som o tejto metóde počula na kurzoch Mohendžodára. Ozaj neviem :) V každom prípade pôvodná informácia bola veľmi jednoduchá – menštruačná krv ide zadržiavať a vedome vylučovať.
V čase, kedy som sa rozhodla túto metódu vyskúšať, som už nejakú dobu cvičila jógu pre ženy a mala som posilnené panvové dno. Bez toho, myslím, že nie je možné metódu ovládnuť. Čo je teda potrebné?
- Svaly panvového dna musia byť zdravo posilnené. Je všeobecne známe, že inkontinencia je dôsledkom povolených svalov. K zadržovaniu moča i menštruačnej krvi je nutné mať svaly v poriadku. Pokiaľ ich máte povolené, skúste nejaké cielené cvičenie alebo venušine guličky ;)
- Musíme vedieť, o akých svaloch sa vôbec bavíme. Teda, i keď sú svaly v poriadku (napr. u mladých žien), ale žena ich nevie zatiahnúť, je to problém. Nie je ale ťažké sa to naučiť. Skúste si predstaviť, že potrebujete celý svoj ženský poklad zdvihnúť vyššie – a urobte to. Začiatočníčky určite stiahnu i zadok, to nie je chyba.
Ako na to?
Pri menštruácii sa maternica plní krvou a zbytkami sliznice. V momente, kedy je plná, vytečie krv skrz krček maternice do pošvy a odtiaľ von z tela. Metóda voľnej menštruácie spočíva v tom, že sama určujete moment, kedy krv pretečie skrz krček. Chodíte pravidelne na záchod – podľa sily vašej menštruácie (ja v najsilnejší deň cca po 3 hodinách, na konci menštruácie párkrát za deň). Na záchode sa „čo najviac otvorte“ a menštruačná krv vytečie von - a máte na niekoľko hodín kľud. Aké jednoduché! ;)
Niekedy sa môže stať, že naraz ucítite, že už je čas. Je potrebné stiahnuť svaly a ísť rýchlo na záchod. Čím pevnejšie máte svaly, tým viac máte času. Je potrebné nezabudnúť na to, že naše maternice nie sú stroje a každá musíme vysledovať, ako fungujeme a byť pripravené i na výnimky.
Pokiaľ večer vedome maternicu vyprázdnim, potom znovu stačí vyriešiť situáciu až ráno. Ráno ale nesmiem premeškať ani minútu od chvíle, kedy sa posadím. Už v tú dobu je potrebné mať svaly spevnené a hneď zamieriť na záchod. Údajne i v noci časom poznáte, že je nutné sa vyprázdniť, rovnako ako keď potrebujete cikať. To ale ja zo svojej skúsenosti zatiaľ nemôžem potvrdiť.
Ako sa otvoriť
Pri vyprázdňovaní tlačíte svaly panvového dna smerom von, dosť pomáha predstaviť si, ako se krček otvára a pošva je uvolnená. Dobrá pomôcka je tiež vyplaziť čo najviac jazyk a byť pri tom nahrbená.
Nacvičovanie
Rozhodne radím skúšať túto metódu s vložkou – pre mňa bola ideálna látkovka a jednorázové intimky Natracare. Najlepšie je trénovať v čase, kedy sa môžete sústrediť na to, že musíte ísť po určitej dobe na záchod (alebo si dajte budík). Pokiaľ máte prácu, kde sa nezastavíte a naviac ju máte tak rady, že nemyslíte na nič iného, tak vám ručím za to, že si na voľnú menštruáciu spomeniete až vo chvíli, kedy z vás menštruačná krv naraz nekontrolovatelne vytečie. To už maternica pretiekla.
A čo keď to nejde?
Áno, určite budú ženy, ktorým to nepôjde. Ženy s veľmi silnou menštruáciou to budú mať zložitejšie než ženy s normálne silnou menštruáciou. Ale zistila som, že veľa žien si len myslí, že majú silnú menštruáciu. S menštruačným kalíškom potom zistia, že to tak nie je (mimochodom s kalíškom to trénovať nejde). Už počujem i dôvody ako „predsa na to nebudem stále myslieť“. A máte pri menštruácii bolesti? Tak to vám telo hovorí: „Menštruujem, všimni si a chovaj sa podľa toho!“ A k tomu už myslím nie je nutné nič dodať ;)
Ktoré z vás rady experimentujete s vlastným telom a skúšate nové veci, pre vás je cesta … menštruácie voľná :)
Autorkou článku je Ilona Bittnerová. Preklad Zuzana Hrúzová.