Veľkosti menštruačných kalíškov

Menštruačné kalíšky jednotlivých značiek sa vyrábajú v dvoch alebo v troch veľkostiach, menštruačné kalíšky MeLuna dokonca v čtyroch.

Všeobecne možno povedať, že väčšie veľkosti sú pre ženy po pôrode, ženy v zrelom veku a pre ženy so silnejšou menštruáciou. Menšie veľkosti kalíškov sú určené pre mladé dievčatá a aktívne ženy, pre ženy so slabšou alebo normálne silnou menštruáciou.

Výber je ozaj veľký. Pokiaľ nemáte chuť prečítať rady a návody ako kalíšok vybrať, postupujte takto:

  1. Pozrite si v eshope obrázky kalíškov a vyberte si, ktorý sa vám páči na pohľad.
  2. Prečítajte si iba o tejto značke aké má veľkosti a pre aké ženy sú určené a jednu z nich zakúpte :)

Kto máte chuť ponoriť sa do tajov rozdielov medzi kalíškami alebo pátrate po tom, prečo vám daný kalíšok nevyhovuje, pokračujte v čítaní alebo sa pozrite na video Menštruačné kalíšky - ako si medzi značkami vybrať ten pravý?!

vyber-kalisku

Ako je to s výberom veľkosti?

Pri výbere veľkosti je najdôležitejšie zvoliť správny obvod kalíšku tak, aby bol vhodný pre veľkosť vašej pošvy. I keď sa obvody líšia iba o milimetre, z našich skúseností a porovnávaní rôznych značiek a veľkostí vyplýva, že i malý rozdiel môže byť znateľný. Spomeňte si, aké sú vaše intímne partie citlivé. Je naozaj dôležité venovať akémukoľvek nepohodliu pozornosť.

Veľkosť pošvy závisí jednak na fyziologických predpokladoch (teda na tom, aká ste "od prírody") a tiež na tom, aké pevné či povolené sú vaše svaly panvového dna. Väčšie veľkosti kalíškov využívajú ženy, ktoré už porodili - toto platí ale iba pre prirodzené pôrody, nie pre cisársky rez. Tiež mnoho žien cca po tridsiatke potrebuje väčšiu veľkosť kalíšku (i pokiaľ ešte nerodili). S vekom sa totiž znižuje napätie svalov panvového dna a kalíšok menšej veľkosti potom nemusí dobre tesniť (preteká).

Kedy ale toto nemusí platiť?

  • Niektoré športy a aktivity ako napr. jóga, pilates alebo tanec, udržujú svaly panvového dna pevné.
  • Ženy s drobnou postavou majú väčšinou tiež úzku pošvu a potrebujú menšie kalíšky.
  • Ženy so zamestnaním, kde sú celý deň na nohách tiež nemávajú svaly povolené a používajú menšie kalíšky.

Pokiaľ je niečo z vyššie uvedeného váš prípad, vezmite to do úvahy pri výbere veľkosti kalíšku.

Prosíme zvážte predom dobre, ktorú veľkosť si objednáte. Z hygienických dôvodov nie je možné už použité kalíšky vymieňať.

Otázka, či menštruačný kalíšok môže používať dievča, ktoré je ešte panna, je podrobne zodpovedaná v článku Môžu kalíšok používať panny?.

velkost-A-alebo-B

Ako zistím veľkosť pošvy?

Môžete sa poradiť so svojim gynekológom. Nezáleží na tom, či pozná menštruačné kalíšky. Mnoho gynekológov u nás si o tejto možnosti menštruačnej hygiény doposiaľ nič neprečítalo. Niektorí sú dokonca proti používaniu kalíškov (dôvody sú často také, že ich ľahko môže vyvrátiť akákoľvek žena,ktorá kalíšok už dlhšiu dobu používa). Keď ale vysvetlíte gynekológovi o čo vám ide, určite vám dokáže povedať, či vaša pošva je skôr úzka alebo voľná. Narozdiel od vás má totiž s čím porovnávať. Môžete sa tiež spýtať svojho partnera, pokiaľ mal pred vami viac sexuálnych partneriek. Buďte ale opatrná v tom, na čo sa ho pýtate, aby ste sa nedozvedela i veci, ktoré vedieť nechcete.

Pokiaľ používate tampóny, je možné využiť tiež tieto skúsenosti. Pokiaľ vám vyhovuje i tampón veľkosti mini, je pravdepodovné, že vám bude vyhovovať skôr malý kalíšok apod. Tampóny ale narozdiel od kalíškov vysušujú sliznicu pošvy. Z tohto dôvodu ich niektoré ženy nemôžu používať alebo je im použitie veľmi nepríjemné. Ničmenej nemusí to vôbec znamenať, že budú mať problémy s menštruačným kalíškom. Pokiaľ patríte k takým ženám, pre ktoré je nepríjemné použiť i tampón mini, neznamená to nutne, že by ste mala zvoliť najmenší kalíšok.

Pôrod a kalíšok

Mnoho žien po pôrode používá stále rovnaký kalíšok ako pred pôrodom. Radíme teda - nekupujte si nový kalíšok po pôrode skôr ako vyskúšate ten, ktorý ste používala pred pôrodom. Záleží totiž na tom ako hladko pôrod prebiehal a tiež na tom, čo nasleduje po pôrode. Niektoré maminky počas kojenia nemenštruujú. Akonáhle sa začne dieťatko pohybovať, nabehajú sa tak, že sú spevnené ako po roku intenzívneho tréningu. Rovnako dvíhanie závažia presahujúceho často 10 kg zlepší formu! Nekupujte teda hneď veľký kalíšok a nevyhadzujte ten starý.

Používanie kalíšku počas šestonedelia nie je vhodné. Neodporúčajú ho gynekológovia a sama zistíte, že to nie je obdobie, kedy si chcete dnu do pošvy niečo zavádzať.

Má na výber kalíšku vplyv sexuálny život?

 Ano. Ale sú dve možnosti.

  • Ženy, ktoré sú pri sexe pasívne, môžu pri zmene sexuálneho života smerom k pravidelnému a častému pohlavnému styku, potrebovať väčší kalíšok než do tej doby používali.
  • U žien, ktoré pri pohlavnom styku aktívne sťahujú svaly panvového dna, to je naopak.

Stačí veľký kalíšok pre každú ženu?

Nemusí. Môže sa stať, že i kalíšok s najväčším obvodom vám bude pretekať. Pokiaľ je to spôsobené tým, že netesní, potom je potrebné začať s cvičením alebo sa s pretekaním zmieriť. Svaly možno aktívne posilňovať cvičením na spevnenie panvového dna alebo použiť vaginálne guličky.

Môžu byť ale i iné dôvody pretekania. Prečo kalíšok preteká a ako to riešiť? Prečítajte si článok "Prečo kalíšok preteká".

Prosím zvážte dopredu dobre, ktorú veľkosť si objednáte. Z hygiénických dôvodov nie je možné už použité kalíšky vymeniť.

Krček maternice a jeho vplyv na kalíšok

Pokiaľ si nie ste istá čo to krček maternice je, pozrite sa najskôr do článku Krček maternice.

Krček maternice môže byť v čase menštruácie umiestnený nižšie v pošve než v iných častiach cyklu. Tzv. nízky krček môže brániť správnemu zavedeniu kalíšku. Môže tiež čiastočne zasahovať do kalíšku a tým zaplniť časť objemu. Kalíšok v tom prípade skôr pretečie, ale keď ho vyberiete, nie je plný.

Čo znamená nízko položený krčok?
Pokiaľ je vzdialenosť medzi krčkom a pošvovým vchodom kratšia než 5 cm.
Ako zistíte, že máte nízky krček? Zaveďte ukazovák do pošvy a špičkou sa dotknite špičky krčku. Pokiaľ je nameraná vzdialenosť menšia než 5 cm, máte nízky krček. Pokiaľ to tak je, nemusíte sa znepokojovať. Ste zdravá a proste len patríte k ženám, ktoré majú pri menštruácii krček nízko. Jediný problém môže nastať s kalíškom.

V prípade nízkeho krčku môžete vyskúšať kalíšok Luv Ur Body, MeLuna Short alebo FemmyCycle pre nízky krček. Nie vždy to ale bude fungovať a môže sa stať, že v prvých dňoch cyklu alebo i celý cyklus pre vás kalíšok nebude vhodným riešením menštruačnej hygiény.

Krček môže byť nízko i v prípade poklesu maternice. Pokiaľ týmto problémom trpíte, mal by vás o tom gynekológ informovať.

Pozor pri zavádzaní kalíšku hlbšie do pošvy

Niektoré ženy zavádzajú kalíšok okolo krčku maternice. Pokiaľ i vám toto zavedenie funguje, je to v poriadku. Správne zavedenie kalíšku je to, ktoré žene vyhovuje. Pozor ale na zavedenie vedľa krčku - viď.ilustračný obrázok.

Ďalšie informácie k výberu správneho kalíšku:

Prečítajte si prehľad rôznych značiek kalíškov.