MHD 2019 a krst knihy Ženství jako dar

Máme radosť, že sa nám pred dvoma rokmi podarilo začať tradíciu osláv Medzinárodného dňa menštruácie, ku ktorému sa každý rok pripája viac žien a organizácií. Minulý rok to boli napríklad ženy z Pikle.cz, ktoré síce netušili, avšak v tento deň pokrstili Sadu menarché. My sme tento tento deň zámerne vybrali v tomto roku pre krst našej knihy Ženství jako dar alebo menstruace ve 21. století. Ale poďme sa na všetko pozrieť pekne po poriadku.

MHD – čo to je a prečo sa zapájať?

Okrem skratky Mestskej hromadnej dopravy označujú tieto tri písmená tiež Medzinárodný deň menštruácie. Počas tohto dňa sa po celom svete zapájajú mnohé organizácie a informujú o téme menštruácie, lebo tá je na mnohých miestach sveta stále veľmi tabuizovaná.  Prípadne ženy a dievčatá trpia nedostatkom menštruačných potrieb a nemajú zaistené dostatočné hygienické podmienky pre výmenu hygienických pomôcok – dievčatá tak často v dňoch svojej menštruácie nechodia do školy a zameškanú látku sa im mnohokrát už nepodarí dohnať. Heslom MHD 2019 bolo „Its time for action“ a „No more limits“ (Je čas na akciu a Už žiadne obmedzenia).  

A čo my ostatní?

Dobre, táto osveta je možno dôležitá v rozvojových krajinách, ale možno si hovoríte: "my tu sme v pohode". My vám ale povieme, prečo je tento deň dôležitý a podstatný aj u nás. Nedostatkom menštruačných potrieb možno netrpíme a hygienické podmienky máme dobré, čo je ale potreba zlepšovať, je informovanosť a tiež vnímanie menštruácie nie ako problému, ale ako NORMÁLNEJ súčasti ženy v plodnom veku. Menštruácia ako to, čo ženské telo prirodzene vie – bez problémov. Ženy v dnešnej dobe trpia mnohými problémami v spojitosti s menštruáciou, či už bolesťami či prehnanými prejavmi PMS. Za nás dodávame, že takto to byť skutočne nemusí a preto vznikla kniha:

Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století

Táto kniha komplexným spôsobom popisuje menštruáciu z rôznych uhlov: biologického, sociálneho, historického, antropologického, ale tiež cyklického či duchovného. Je to jedinečná kniha, ktorá je vďaka svojej komplexnosti na našom trhu potrebná!

Autorka knihy Veronika Lančaričová dodáva: „Napsala jsem knihu, kterou jsem si sama jako žena přála číst. Tato kniha by mi v pubertě leccos usnadnila a odpověděla na mnoho otázek. Sepsala jsem knihu, která kromě odborných informací obsahuje také pohled „ženy ženám“. Představuji si, že tato kniha bude v každé rodině a usnadní tak prožívání menstruace nejedné ženě...“

Na aké otázky táto kniha odpovedá, namátkovo napríklad:

  • Čo to je PMS a ako ho riešiť?
  • Musí byť menštruácia bolestivá a čo pre zníženie bolestí môžem urobiť?
  • Aké menštruačné pomôcky sú dnes v ponuke?
  • Ako sa vyvíjal náhľad na ženu počas celej histórie?
  • Ako vypadala menštruácia v minulosti a ako vypadali prvé menštruačné pomôcky?
  • Existovali skutočne červené stany a chodili ženy do príbytkov (ne)dobrovoľne?
  • Ako sa môžem o svoje lono viac starať a čo všetko si môžem dopriať?
  • Čo označuje pojem „voľná menštruácia“?

To a ešte oveľa viac sa dozviete v tejto knihe na celkom 264 stranách.

Krst knihy v Art-n-coffee

Pre krst našej knihy sme si vybrali skutočne nádherné miesto, kaviareň v africkom štýle Art-n-coffee. Účasť bola hojná, na krst prišli ženy, ale aj muži a niekoľko detí. Sme za to rady, lebo veríme, že téma menštruácie je rovnako dôležitá pre ženy a tiež pre mužov. Vďaka správnej informovanosti a znalosti o nás ženách, nám môžu naši milovaní muži tiež lepšie porozumieť.

Najskôr na krste hovorila Ilona Bittnerová, majiteľka webu Kalíšek.cz a e-shopu Maluna.cz o dôležitosti tejto témy, o knihe o menštruácii a predstavila autorku Veroniku Lančaričovú. Samotná Ilona sa podieľala na korektúrach a konzultáciach k našej novej knihe, odporúčala, čo zmeniť, čo pridať, či naopak ubrať a čo by sa hodilo inak preformulovať. Do knihy tiež vyberala obrázky.

Veronika Lančaričová rozprávala o tom, ako vznikol nápad na túto knihu, v čom je pre dnešné ženy dôležitá a v čom im môže ich menštruáciu uľahčiť. Okrem textu do knihy namaľovala tiež niekoľko ilustrácií. Po Veronike sa zodpovedne svojej témy zhostila Kateřina Juřenčáková, ktorá usporadúva prednášky o menštruácii na školách. Podľa Kataríny stále situácia nie je ružová, téma menštruácie je vnímaná stále tabuizovane a informovanosť nie je dostatočná.

Po Katke predstavila Jitka Plevová z Pikle.cz Sadu menarché. Ta vznikla preto, aby rodičom i dievčatám sprostredkovala potrebné informácie o menštruácii a tiež menštruačných pomôckach. V tejto sade nájdete napríklad Denníček slečny Em, cyklický kalendár, čaj proti bolestiam, vzorky jednorázových pomôcok, látkovú vložku, menštruačnú hubičku a informácie a zľavy na pomôcky ďalšie.

Ako ďalšia vystúpila Lilia Khousnoutdinová, ktorá sa venovala téme prvej menštruácie a rituálu, ktorý je možné si v tento deň dopriať. Oslavu je možné dopriať si tiež spätne v dospelom veku. O tom všetkom pojednáva kniha Oslava menarché aneb cesta k příjemnější menstruaci, ktorú Lilia zároveň pokrstila.

krst-zenstvi-jako-darFotky z krstu knihy

Po nej už prišla na radu Judita Berková, kmotra knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, ktorá predniesla nádherné slová a priania knihe.

A spoločne knihe prajeme, aby pomáhala ženám pri prežívaní ich menštruácie a teda vnímanie ženstva ako daru.