Často dostávame emaily od žien, ktoré spievajú chválu na tento „malý zázrak“ a prajú si, kiež by ho objavili skôr! Možno vás to prekvapí, ale vedeli ste, že v skutočnosti sú kalíšky už dosť dlho "na svete?"
"Prvé lastovičky"
V USA bol prvný prototyp menštruačného kalíšku známy ako „menštruačný sáčok“. Bol patentovaný už v roku 1860 a neskôr bolo vynájdených ešte niekoľko podobných pomôcok. Obrázok na pravej strane ukazuje, menštruačný sáčok, ktorý sa vkladal do vagíny a bol stále pripojený k opasku.
Iné „kalíšky“ sa vkladali do pošvy a boli vyprázdňované, bez toho, aby sa vyberali. Ako napríklad menštruačný kalíšok z gumy, ktorý sa vkladal do pošvy, tu zbieral krv a tá bola pomocou trubičky odvádzaná do zberného sáčku mimo telo. Neskôr sa dokonca táto pomôcka vyrobila v kovovej verzii - z kovu bola nádobka vnútri a krv sa odvádzala rovnako do zberného sáčku mimo telo. Musíme uznať, že návrhy to boli veľmi vynaliezavé a určite i inovatívne na svoju dobu, ale väčšina z nich sa na trh nikdy nedostala.
Vynálezci 20. storočia
V roku 1903 si Coke & Mallelieu patentovali kalíšok, ktorý sa začínal už viac podobať kalíšku tak, ako ho poznáme dnes. Na rozdiel od svojich predchodcov tento kalíšok už nemal žiadny prídavný sáčok ani nebol prirobený k opasku. Bol vyrábaný z tvrdej gumy.
Ďalšími kalíškami boli Daintette a Foldene, ktoré sa objavili po roku 1930. Kalíšok Foldene bol pravdepodobne vyvinutý podľa patentu Daintette. Tento kalíšok sa vyrábal dokonce i vo veľkosti Junior. Múzeum menštruácie (www.mum.org) uvádza, že nevýhodou tohto kalíšku bolo, že táto guma priebehom času stvrdla "na kameň".
Počas 2. svetovej vojny bol nedostatok gumy a firma bola nútená zastaviť výrobu. Po vojne pani Chalmers urobila pár vylepšení a patentovala nový design. Značka kalíšku z roku 1930 „Tass-ette“ bola znovu uvedená na trh na konci roku 1950, kedy sa Leona spojila s Robertom Oreckom a začali predávať kalíšky pod značkou „Tassette“. Urobili veľkú reklamnú propagáciu, poslali tisíce vzorkov zdravotným sestrám, ktoré začali kalíšky odporúčať. Aj keď sa ženy od roku 1930 zmenili, stále neboli otvorené myšlienke menštruačného kalíšku. Myšlienka pomôcky pre opakované vnútorné použitie bola v tej dobe škandálna. Spoločnosť Tasette investovala majetok do tejto novinky a z predaja sa im vrátila iba malá časť investovaných peňazí. Preto v roku 1963 ukončili výrobu.
Ženám v tej dobe najviac vadilo, že by prišli do kontaktu s krvou pri vyprázdňovaní kalíšku alebo ho museli čistiť. Preto v roku 1960 Tassette patentovali a začali vyrábať nový - jednorázový menštruačný kalíšok „Tassaway“, ktorý bol vyrobený z elastomerného polymeru. Mal konkurovať novo vznikajúcemu trhu s jednorázovými menštruačnými pomôckami.
Dovolím si tvrdiť, že vtehy kalíšok predbehol svoju dobu. Nebolo jednoduché predávať menštruačné pomôcky, o ktorých s ohľadom na vtedajšie morálne zásady nemohlo byť ani napísané, ako sa majú správne používať. Nebolo možné ani ukázať, ako vypadajú! Áno, vtedy bolo neprípustné, aby v inzerátoch zazneli slová ako „menštruácia“ alebo „vagína“. A to nehovoríme o dobe až tak dávnej …
1987 - The Keeper
Menštruačné kalíšky boli znovu predstavené v roku 1987 pod značkou „The Keeper“. Tento kalíšok bol z latexu a predáva sa dodnes. Konečne! Prvý komerčne životaschopný kalíšok, ktorý sa na trhu uchytil. Zrejme mu už trochu prešlapali cestu jeho predchodci, tampóny alebo doba už správne vyzrela.
A ako je to dnes? Nastala doba kalíšková!
Na počiatku 21. storočia sa začal pre výrobu využívať nový materiál - lekársky silikón, ktorý mnoho výrobcov integrovalo do svojej výroby. Teraz ženy s alergiou na latex môžu bezpečne používať menštruačný kalíšok. Dnešná doba naozaj kalíškom praje, môžeme si vyberať z mnohých značiek, tvarov, veľkostí i farieb!
Vývoj kalíškov podľa značiek (nie sú tu uvedené všetky kalíšky existujúce na trhu)
Mooncup UK (2000)
Lunette (2005)
Moon Cup USA (2006)
Lady Cup (2007)
Yuuki (2008)
Me Luna (2008)
Naturcup (2010)
Gaia cup (2012)
Luv or body (2013)
Mamicup (2013)
Femmy Cycle (2013)
SilkyCup (2014)
Fotografie - USPTO patentová spoločnosť a Múzeum menštruácie www.mum.org
Informácie zo stránok www.mum.org a stránky www.labyrinth.net.au
Spracovala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová.