Občas dostávame otázku, či sú farebné menštruačné kalíšky zdravotne nezávadné. My odpovedáme áno, ale neplatí to u všetkých kalíškov, čo si objasníme v nasledujúcom článku. Kalíšky, ktoré ponúkame a predávame v našom eshope zdravotne nezávadné sú a o svojej nezávadnosti majú aj zdravotné potvrdenia či certifikácie.
Zdravotná nezávadnosť farebných kalíškov
Aby sme túto otázku dokázali lepšie zodpovedať, oslovili sme niektorých výrobcov farebných kalíškov, ktorých značky ponúkame.
Lunette
„Občas dostávame otázku ohľadne zdravotnej nezávadnosti našich farebných menštruačných kalíškov. Je to pochopiteľné, že takáto otázka užívateľky kalíškov napadne. Existuje totiž veľa výrobcov kalíškov, ktorým nejde o kvalitu, ale o zisk. Preto z dôvodu nízkej ceny používajú farby, ktoré nie sú bezpečné. Firma Lunette používa farby, ktoré sú schválené pre použitie v potravinárstve a sú preto úplne bezpečné. Tieto farby neobsahujú ťažké kovy (ako napríklad olovo, chróm, kadmium, ortuť) či ftaláty. Pri výrobnom procese sa malé množstvo týchto farieb zmieša so silikónom. Vďaka tomu potom zostávajú dnu v silikóne, a preto nie je možné, aby sa farby akokoľvek následne uvoľňovali, ako sa to môže stať v prípade lacnejších kalíškov „no name“ výroby. Od medzinárodne uznávaného nemeckého laboratória máme naviac certifikát, ktorý potvrdzuje to, že sa farby pri používaní nijak neuvoľňujú. A od amerického úradu FDA máme rovnako potvrdenie, že farby sú zdravotne nezávadné.“
Menštruačné kalíšky Lunette
Mamicup
Rovnako ako Lunette, i Mamicup používa zdravotne nezávadné farby: „Pre farbenie kalíškov používame potravinárske farby, ktoré nie sú toxické.“
Me Luna
Na rozdiel od zmienených kalíškov Lunette a Mamicup, sa Me Luna nevyrába zo silikónu, ale z materiálu nazývaného TPE (Viac sa o tomto materiále môžete dozvedieť v samostatnom článku Informácie o materiále a výrobe kalíškov Me Luna.)
„Pri výrobe farebných kalíškov sa farebné granule TPE zmiešajú s malým množstvom farby (približne 2-4 %). Tieto farby sa nepoužívajú v lekárstve, ale sú schválené ako potravinárske farbivo. Lekárske schválenie farieb je totiž veľmi obtiažne a nákladné, lebo doposiaľ nikto nechcel vyrábať injekčné striekačky v pestrých farbách.“
Farebné menštruačné kalíšky Me Luna
Farebné kalíšky versus tie nefarebné
Sú ale značky, ktoré si zakladajú na tom, že ich kalíšky nikdy farebné nebudú. Následné informácie sa už budú týkať značky Mooncup a ich argumentov proti farebným kalíškom.
„Zakladáme si na tom, že ponúkame kalíšky, ktoré sú vhodné pre vegetariánov a vegánov a niektoré prírodné farbivá sú s týmto v rozpore, lebo v sebe obsahujú živočíšny podiel."
V jednej kampani firmy Mooncup zaznela veta: „Madam, prajete si ku svojmu menštruačnému kalíšku aj drteného chrobáka?“ Narážali na to, že údajne farebné kalíšky v sebe obsahujú farbivo z chrobáka Dactylopius coccus. Zaujímavý názor a rozbor tejto témy zaznel na jednom zahraničnom blogu, kde sa farebným kalíškom venovali viac do hĺbky:
„Zmienené farbivo z chrobáka Dactylopius coccus je oproti červenému farbivu, ktoré sa dá získať priamo z rastlín, veľmi drahé. Pochybujem teda, že by niekto takto chcel navyšovať výrobný proces kalíšku. Naviac farba z chrobáka nie je tak stálofarebná a je nutné použiť veľké množstvo. Zdá se mi veľmi nepravdepodobné, že by niekto používal takto drahé farbivo, keď existuje lacnejšie farbivo, ktoré je zároveň zdravotne nezávadné a pritom sú farby stabilné.“
Číre menštruačné kalíšky Mooncup
Priamo k tejto otázke sa rovnako vyjadrila značka Lunette: „Naše kalíšky skutočne neobsahujú žiadne živočíšne zložky a ingrediencie. Červená farba nie je z Dactylopius coccus, jedná sa o syntetickú farbu z kamenného materiálu. Silikón obsahuje menej než 2% farbív.“
Ďalším prehlásením niektorých výrobcov čírych kalíškov je, že syntetické potravinárske farby môžu mať nepriaznivé účinky na naše telo. Áno, to je pravda, ale je veľký rozdiel, či sú farby zapracované do silikónu (či TPE) pri výrobnom procese alebo či takéto potravinárske farby konzumujeme priamo. Preto zrovnávať jedlo s obsahom týchto farieb a farebné menštruačné kalíšky nie je to isté, naviac keď mnoho výrobcov má atesty, certifikáty a potvrdenia o tom, že farby sa pri používaní do tela neuvoľňujú.
Rovnako zaujímavým argumentom na zmienených stránkach bolo, že nemá cenu tváriť sa, že číre kalíšky sú oproti tým farebných „viac prírodnejším výrobkom“. Silikón predsa nie je rastlina, ktorá by sa bežne dala vypestovať – ale vyrába sa v laboratóriách.
V čom je teda používanie menštruačných kalíškov oproti konvenčným pomôckam ekologickejšie?
Menštruačný kalíšok môžete vďaka materiálu (silikón či TPE) používať opakovane (5-15 rokov, v závislosti na odporúčaniach jednotlivých výrobcov). Za zmienenú dobu by ste v prípade konvenčných jednorázových pomôcok vyprodukovali enormné množstvo odpadu. Týmto spôsobom šetríte prírodu (ale tiež svoju peňaženku). A práve z tohto dôvodu môže menštruačný kalíšok niesť názov „ekologicky šetrný výrobok“.
Lekársky silikón je materiál vynikajúcich vlastností
Silikón, z ktorého sú kalíšky väčšinou vyrábané, je materiál najvyššej kvality schválený pre použitie v zdravotníctve a v potravinárskom priemysle. Vlastnosti silikónového materiálu sú:
- zdravotná nezávadnosť (biokompatibilný a netoxický)
- štruktúra materiálu je nepriľnavá, hladká a zamedzuje množeniu baktérií
- neuvoľňuje vlákna na rozdiel od tampónov a menštruačných vložiek
- odolnosť voči UV a IR žiareniu
- nemenné mechanické vlastnosti a tepelná odolnosť od -50°C do +240°C
Záverečné zhrnutie
Pokiaľ si nie ste istá s používaním farebného kalíšku, existuje na trhu stále veľké množstvo výrobcov, ktorí vyrábajú iba číru variantu kalíškov alebo vyrábajú číru i farebnú variantu.
Pokiaľ si chcete dopriať farebný kalíšok, ktorý by rozveselil obdobie vašich dní, vyberajte farebné kalíšky z osvedčených zdrojov, ktoré naviac môžu doložiť zdravotnú nezávadnosť týchto farieb.
Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová.