Občas dostávame otázku: „Keď je kalíšok považovaný za ekologickú pomôcku, znamená to teda, že je z rozložiteľného materiálu?“ Poďme si na túto otázku odpovedať.
V čom je používanie menštruačných kalíškov oproti konvenčným pomôckam ekologické?
Menštruačný kalíšok môžeme vďaka materiálu (silikón či TPE) používať opakovane 5-15 rokov, v závislosti na odporúčaniach jednotlivých výrobcov a tiež na tom, ako sa oň staráme. Za zmienenú dobu by sme v prípade konvenčných jednorázových pomôcok vyprodukovali enormné množstvo odpadu. Týmto spôsobom šetríme prírodu, ale tiež svoju peňaženku. A práve z tohto dôvodu môže menštruačný kalíšok niesť názov „ekologicky šetrný výrobok“. Nie je to tak, že by bol ekologický, pretože by bol vyrobený z rozložiteľných materiálov. (Pokiaľ by ste takúto pomôcku chcela, môžete zvoliť menštruačnú hubu, ktorú môžete smelo pridať na kompost až vám doslúži.)
Najväčším ekologickým prínosom menštruačného kalíška je možnosť jeho opakovaného použitia.
Recyklácia silikónu a TPE
Silikón ani TPE (termoplastický elastomer) nie sú materiály, ktoré by sa samé rozložili či boli kompostovateľné. Aké sú teda ďalšie možnosti recyklácie?
Silikón
Na otázku recyklácie silikónu sme sa spýtali spoločnosti EKOKOM, ktorá sa zaoberá recykláciou odpadov: „Žiadne informácie o možnosti recyklácie silikónu od spracovateľov nemáme. Stále teda platí, že ho nemožno triediť, a patrí teda do zmesového odpadu.“
Firma Mooncup túto odpoveď rozvíja: „Pokiaľ váš kalíšok doslúžil a vy ho chcete zlikvidovať iným spôsobom ako hodením do koše, môžete ho spáliť. Môžete tak učiniť v dobre vetranom priestore či v otvorenom ohni. Uistite sa však, že dodržujete potrebné bezpečnostné opatrenia proti možnému vzniku požiaru. Upozorňujeme ale, že lekársky silikón je materiál, ktorý sa neroztápa, ale spáli sa na popol.“
Pokiaľ vás zaujíma, ako taký proces prebieha, môžete sa pozrieť na toto video s kalíškom Mooncup:
Ilona Bittnerová k tomu dodáva:
"Ako sa môžeme dočítať na wikipédii, silikóny sú anorganicko-organické polymery. Kostra je tvorená řeťazcom, v ktorom sa striedajú atómy kremíku a kyslíku. Preberala som možnosť likvidácie kalíška s Tomášom Fleknou, ktorý je výrobným a technickým manažérom v továrne na spracovanie silikónu, a i ten mi odporučil nech kalíšok skúsim spáliť - zostane len kremičitý prach. Samozrejme som to vyskúšala, pretože som bola zvedavá, ako to bude celé prebiehať. Kalíšok som pridala do krbu a sledovala priebeh. Začal veľmi rýchlo horieť, ale prekvapilo ma, že dlho zachovával tvar, aj keď farba sa menila. Keď som doň potom "šťuchla", ukázalo sa, že je tak krehký, že sa hneď rozsypal. Netreba asi dodávať, že spalovanie kalíška bude produkovať tiež určité množstvo oxidu uhličitého.
Tento pokus som ničmenej urobila len raz so starou vzorkou. Inak si i kalíšok, ktorý mi už nesedí, nechávam, pretože sa mi ešte možno hodí v inom životnom období. Stačí, aby žena začala viac športovať alebo zmenila zamestnanie zo sedavého na aktívnejšie a potrebuje zas menšiu veľkosť. Radím teda kalíšok, ktorý vám nesedí, hneď nelikvidovať. Pokiaľ máte takmer nový kalíšok, ktorý vám z nejakého dôvodu nesedí, môžete ho tiež ponúknuť v našej skupine Kališnice na facebooku. Je dosť žien, ktoré si rady iba vyskúšaný kalíšok vysterilizujú a ocenia nižšiu cenu."
TPE Termoplastický elastomer
Niektoré kalíšky však nie sú z lekárskeho silikónu, ale práve zo zmieneného TPE (z našej ponuky to sú menštruačné kalíšky Me Luna). Práve firmy Me Luna sme sa spýtali, ako najlepšie na recykláciu menštruačného kalíška z tohto materiálu. Tu je ich vyjadrenie: „Silikónové kalíšky recyklovateľné nie sú, avšak u kalíškov z TPE je to trochu inak. Kalíšok môžete rovnako vyhodiť alebo spáliť, ale je možné ho i recyklovať. V Nemecku (rovnako ako u nás) je možné TPE materiály pridať do triedeného odpadu k plastom.
Článok napísala Veronika Lančaričová preklad Zuzana Hrúzová.