Pre tie z nás, ktoré používame menštruačný kalíšok, je veľmi dôležité udržiavať kalíšok čistý. Je to celkom jasné, keď si ho dávame dnu do svojeho tela. Niektorí si myslia, že kalíšok sa z hygiénického hľadiska nemôže rovnať jednorázovým hygienickým pomôckam. Ale jednorázové hygienické pomôcky zďaleka nie sú sterilné! Pri správnej starostlivosti a čistení nie je problém používať iba jeden menštruačný kalíšok niekoľko rokov.
Prvé použitie
Umyte si ruky a vymyte menštruačný kalíšok vodou a jemným mydlom bez farbív a parfemácie. Potom kalíšok vyvarte v dostatočnom množstve vody po dobu 20 minút. Vody musí byť také množstvo, aby nedošlo ku kontaktu kalíšku s dnom nádoby.
Dennodenné čistenie
Firma Lunette odporúča tekuté mydlo Feelbetter Liquid Wash (vyrába Lunette, rovnako však môžete použiť čistiaci gél od firmy Ladycup LadyGel ), ktoré je určené pre umývanie silikónového menštruačného kalíšku. Môžete ale tiež použiť iné tekuté mydlo, ktoré je bez parfemácie, neobsahuje oleje a má mierne až kyslé pH (medzi 3,5 a 5,5). Uistite sa ale, že naozaj neobsahuje oleje, pretože tie môžu na kalíšku zostať a následne dráždiť pošvovú sliznicu. Rozhodne nepoužívajte k umývaniu kalíšku prípravky na riady a neumývajte kalíšok v umývačke!
Vyčistenie kalíšku po skončení menštruácie
Menštruačný kalíšok môžete utrieť vreckovkami Cupwipes (vyrába Lunette, odporúčame tiež Natracare obrúsky, ktorú u nás nájdete a ktoré sú i ekologická a prírodná) alebo použiť čistý alkohol (denaturovaný alkohol). Kalíšok môžete niekoľko minút vyvariť v čistej vode v čistom hrnci a niektoré ženy používajú tiež mikrovlnný parný sterilizátor (používa sa najčastejšie v súvislosti s bábätkovskými vecami). Pre kalíšok možno použiť sterilizačný kelímok (tu). Pri vyváraní v hrnci nezabudnite, že kalíšok musí byť ponorený vo vode. Stáva sa naozaj často, že žena na kalíšok zabudne, voda sa vyvarí a kalíšok sa poškodí.
Jednoduchý a „bio“ spôsob je vyčistenie menštruačného kalíšku citrónovou šťavou. jednoducho sa tak zbavíte prípadného nežiadúceho zápachu. Nechajte kalíšok jeden deň na slnku. Vymačkajte citrón a utrite kalíšok vreckovkou namočenou v šťave alebo ho v tej šťave proste vymáčajte. Uvidíte, že to funguje.
Ako sa zbaviť škvŕn?
Použite 3% peroxid vodíku. Kúpite ho v drogérii alebo v lekárni. Po ponorení do peroxidu bude menštruačný kalíšok vypadať ako nový. Tento typ je od americkej kolegyne, v Lunette tíme ani v našom Kalíšek.cz tímu sme to netestovali. Pokiaľ chcete prírodnejšiu alternatívu, skúste ocot. Ale s tou citrónovou šťavou to tiež funguje.
Ako na čistenie otvorov na okraji kalíška?
Naplňte menštruačný kalíšok vodou, položte naň dlaň, otočte dnom hore a zmačknite. Keď voda strieka von skrz otvory, sú vyčistené! Môžete tiež použiť tupé páratko namočené v troške alkoholu. Alebo si vyhraďte mäkkú zubnú kefku pre čistenie kalíšku a používajte tú. Nepoužívajte ostré predmety ako sú ihly a podobne. Urobia viac škody než úžitku.
A to nejdôležitejšie na koniec. Vždy si umyte ruky! Ruky môžu byť plné choroboplodných zárodkov, ktoré sa potom môžu šíriť z menštruačného kalíšku do pošvy. Takže hygiéna rúk je veľmi dôležitá. Keď nič iné, tak aspoň toto nezabudnite!
Tento článok bol prevzatý zo stránok výrobcu menštruačného kalíšku Lunette a voľne preložený.
Pridávame ešte tip od českej zákazníčky: S kalíškem jsem postupně začala používat látkové vložky a na jejich namáčení bělící prášek Puer. A jelikož Puer mi moc neubýval a kalíšek začínal být hnědy, napadlo mne přidat ho (jen špetku) do vody při vyváření kalíšku. Nechala jsem pak kalíšek ve vodě až do vychladnutí. A ejhle! Vyřešilo mi to věčný problém s dírkami. Udržuji si takto svůj kalíšek jako nový průběžně, po každé menstruaci. Efekt je viditelný hned, ale i když kalíšek pečlivě opláchnu, přijde mi, že proces pokračuje - když ho vyndám po měsíci, vypadá ještě líp.