28. máj MHD – Menstrual Hygiene Day

Pod skratkou MHD si asi vybavíte označenie našej mestskej hromadnej dopravy, ale dnes vám predstavíme niečo trochu iného: MHD - Menstrual Hygiene Day. Kampaň celosvetového rozsahu a tiež dosahu. O čo sa presne jedná, si bližšie predstavíme v tomto článku.

Medzinárodný deň menštruácie

Menstrual Hygiene Day sa oslavuje po celom svete 28. mája. Počas tohto dňa sa do oslavy zapojí mnoho známych osobností a organizácií, ktoré sa snažia zvýšiť povedomie o menštruačnej problematike v daných krajinách a navrhujú potrebné riešenia.

 medzinarodny-den-menstruacie

Tento projekt združuje najrôznejšie neziskové organizácie, vládne agentúry, média, ale tiež jednotlivcov, ktorí podporujú túto tému a robia potrebnú osvetu.

A prečo práve 28. máj? Je to jednoduché – 28 dní je považovaných za priemernú dĺžku menštruačného cyklu a 5 dní je zas priemerná dĺžka menštruácie.


UNICEF v roku 2012 vydala definíciu správnej menštruačnej hygieny, ktorá znie takto: „Ženy a dospievajúce dievčatá majú možnosť používať čistý materiál, ktorý slúži k absorbovaniu alebo zhromažďovaniu menštruačnej krvi a tento materiál či pomôcka môže byť menený v súkromí tak často, ako je zrovna potrebné.“ Rovnako táto definícia zahŕňa použitie mydla a vody pre omytie tela podľa potreby a tiež mať možnosť jednorázové vložky kam vyhodiť.

Aj keď nám táto definícia môže znieť ako niečo samozrejmé, pre ženy v niektorých kútoch sveta takou samozrejmosťou nie je. Napriek tomu, že sa veľa nižšie zmienených problémov týka hlavne niektorých štátov Afriky či južnej Ázie, výnimkou nie sú ani problémy v iných častiach sveta. 

mezinarodny-den-menstruacie-1

Oslavy Medzinárodného dňa menštruácie pomáhajú po celom svete búrať tabu spojené s menštruáciou.

Heslo MHD znie: „Vytvorme svet, v ktorom každá žena a diavča môže svoju menštruáciu prežívať hygienickým spôsobom – doma, aj kdekoľvek inde.“

I v niektorých krajinách, ktoré sú všeobecne považované za bohaté, sú ženy, pre ktoré je zabezpečenie vhodných menštruačných pomôcok ako napríklad menštruačné nohavičky, či menštruačné kalíšky luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Napríklad v USA sa teraz hovorí o rôznych možnostiach, ako menštruačné pomôcky sprístupniť i ženám z chudobných štvrtí. Dievčatá, ktoré si nemôžu dovoliť menštruačné hygienické pomôcky, majú možnosť vynechať školu, aby tak predišli nepríjemných chvíľam či možným obavám zo zakrvácania si oblečenia.

Vplyvom používania nehygienických pomôcok (často sú používané staré kusy oblečenia, ponožky či iné hadry) trpí napríklad v Indii veľké množstvo žien infekčnými ochoreniami. Tieto infekcie sa počas tehotenstva v mnohých prípadoch prenášajú tiaž na plod a pri nepreliečení môžu viesť až k rôznym zdravotným postihnutiam bábätka.

Navzdory tomu, že menštruácia je zdravý biologický proces, býva k nej a tiež k menštruujúcej žene z dôvodov mnohých predsudkov a zakoreneným tabu, pristupované ako k nečistej.

Vedeli ste, že:

  • 50% dievčat z Indie nemá o menštruácii ani poňatie. Prvá menštruácia ich tak zastihne nepripravené a nepríjemne prekvapí. (V Tanzánii a Etiópii je ešte menší počet dievčat, ktoré sú pripravené a to 25%.)
  • Iba 17% dievčat v štáte Burkina Faso má vhodný priestor v škole k tomu, aby si mohlo vymeniť vložku.
  • Iba 2,5% dievčat v južnej Ázii vedelo, že menštruačná krv pochádza z maternice.

Ako všetko okolo MHD vzniklo


V roku 2013 nemecká organizácia Wash United urobila kampaň s názvom #MENSTRAVAGANZA, kedy v máji po 28 dní boli na sociálnych sieťach zverejňované dôležité informácie na podporu menštruačnej hygieny. Celá kampaň sa stretla s veľkým ohlasom, a preto sa tvorci rozhodli usporiadať kampaň rozsiahlejšiu. Prvý oficiálny MHD sa oslavoval 28. mája 2014, kedy sa po celom svete konali rôzne demonštrácie za ženské práva, ale prebiehali tiež výstavy, filmové projekcie či workshopy, kde sa ženy učili šiť látkové vložky alebo sa dozvedeli o správnej hygiene. Prvý ročník si dával za cieľ prelomiť tabu a vybudovať o menštruačných témach dostatočné povedomie. Druhý ročník v roku 2015 bol už o mnoho väčší. Po celom svete prebehlo 127 akcií v 33 krajinách sveta a v rámci osvety sa hovorilo nielen o prirodzenosti tohto biologického cyklu, ale došlo i na vzdelávanie mužov.

Kingbadantee Sabir z univerzity v Bangladéži prehlásil: „My všetci sme ľudské bytosti a je potrebné, aby sme sa vzájomne chápali a rozumeli si. Pokiaľ ženy nebudú mať dostatočnú podporu a pochopenie od nás mužov v čase ich menštruácie, nebude mať ani náš dnešný svet správnu podporu a starostlivosť.“

V roku 2016 sa do kampane zapojilo aj viac vládnych organizácií a celá akcia sa tešila väčšiemu záujmu médií. Každý rok sa rovnako zapájajú slávne osobnosti. V Indii je to napríklad herečka Kareena Kapoor, ktorá prehlásila: „Rada by som videla to, že sa téma menštruácie bude prejednávať verejne v televízii či na internete, nie iba doma za zavretými dverami."

Témou MHD v roku 2017 bolo vzdelávanie, lebo: „vzdelanie môže všetko zmeniť”.

mezinarodny-den-menstruacie-2

Čo môžeme robiť?

  • Podporovať sa! Podporujme ženy v našom živote a budujme vzájomne zdravé a naplňujúce vzťahy.
  • Oslavovať! Medzinárodný deň menštruácie prebieha každý rok 28. mája.
  • Hovoriť! Zlomiť to ticho, ktoré okolo menštruácie panuje. Doma, v práci, v škole... Použite #menstruationmatters - vytlačte si alebo napíšte na A4 dajte naň váš slogan (alebo si vyberte zo sloganov uvedených nižšie). S papierom sa vyfoťte a fotku pridajte na svoj facebook, instagram... Ak chcete fotku nám tiež môžete poslať mailom, správou cez messenger či instagram a rady ju uverejníme aj u nás na sieťach.

Inšpirácia pre slogan v slovenčine:

  • objektívne informácie o menštruácii môžu podporiť pozitívnu zmenu
  • menštruácia je prirodzená a je známkou dobrého zdravia
  • menštruácia nie je niečo čo by si /som, sme/ musela skrývať
  • s opakovane použiteľnými pomôckami ušetríte za inštalatéra
  • opakovane použiteľné menštruačné pomôcky pomáhajú znižovať odpad a chránia tak prírodu
  • ženy nie sú nečisté
  • vďaka Bohu (Bohyni) za moju periódu / že som žena
  • menštruácia je cool
  • vzdelanie o menštruácii by nemalo byť iba ženskou záležitosťou / je dôležité rovnako pre chlapcov a mužov
  • menštruačná krv je jediná krv, ktorá nepochádza zo zranenia

medzinarodny-den-menstruacie-na-slovensku-maluna

Menštruácia skrátka zasahuje do rôznych oblastí našeho života a je dôležité, aby ženy a dievčatá po celom svete mohli zvládať a prežívať svoju menštruáciu pohodovo v rôznych životných situáciach a podmienkach: doma, v škole, v práci, na cestách apod. K tomu všetkému môže pomôcť väčšia informovanosť nielen ich, ale tiež zdravotníkov, učiteľov, a tiež mužov.

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová. Zdroje: en.wikipedia.org
, www.menstrualhygieneday.org