Často sa v komunikácii stretávame s tým, že ženy po prvom neúspešnom zavedení menštruačného kalíška svoje snaženie vzdajú a píšu nám, že potrebujú iný kalíšok. Odporúčame nevzdávať sa tak rýchlo a ešte nejaký čas skúšať. V tomto prípade dvojnásobne platí, že prax robí majstra.
Do tohto článku sme zhrnuli praktické rady a tipy, ktoré (nielen) začiatočníčkam môžu pomôcť. Kalíšok sa svojim používaním od klasických tampónov trochu líši. Preto je niekedy potreba sa s ním chvíľu zoznamovať - vyskúšať, aká poloha zavádzania či aký sklad kalíška bude vyhovovať práve vám.
1. Vyberte si pre vás ten pravý kalíšok.
Skôr bol výber kalíška zdanlivo ľahší, bolo menej značiek a menej veľkostí. Kritéria, ktoré sa pri výbere zohľadňovali, bola dve: koľko má žena rokov a prípadne či už rodila. My z vlastnej praxe vieme, že to nie sú kritéria jediné a hlavne v mnohých prípadoch to nie sú tie najpodstatnejšie kritéria. Dôležité je zohľadniť viac vecí a vyhodnotiť ich ako celok. Výber menštruačného kalíška podľa jedného kritéria často končí neúspešne.
Aké to teda sú kritéria a na čo sa pri výbere kalíška pýtame?
- Vek: S pribúdajúcim vekom pošvové svalstvo ochabuje a je teda potrebný väčší kalíšok. (Pozor, neplatí ale vždy. Ženy, ktoré sú drobné alebo tie, ktoré posilujú svalstvo panvového dna, môžu i vo vyššom veku i po pôrode stále používať menšie kalíšky.)
- Postava: Stáva sa, že ženy so silnejšou postavou mávajú väčšie kalíšky a naopak ženy, ktoré sú drobné, môžu mať i po troch deťoch stále malý kalíšok.
- Pôrod: Záleží na tom, koľko pôrodov má žena za sebou, pred akou dobou rodila a či sa jednalo o pôrod klasický či o cisársky rez. Pri cisárskom reze sa pošvové svaly neroztiahnu, a teda bude veľkostne vyhovovať rovnaký kalíšok, ako pred pôrodom.
- Pohyb a šport: Pokiaľ sa žena venuje športom, pri ktorých sa posilňuje svalstvo panvového dna, bude potrebovať skôr menšie kalíšky. Jedná sa napríklad o jógu alebo jazdu na koni.
- Tampóny: Od veľkosti používaných tampónov sa dá odsledovať veľkosť kalíškov. Napríklad ženy, ktoré používajú tampóny super a super plus, budú mať vo väčšine prípadov kalíšky stredné a veľké.
- Krček maternice: Pri výbere kalíška sa pýtame na vzdialenosť od pošvového vchodu ku krčku. Meriame pri menštruácii, pretože to je krček najnižšie. Do pošvy zasunieme prst tak, aby sa dotkol krčku a následne zmeriame tú časť prstu, ktorá bola dnu v pošve. (Viac informácií o krčku maternice.)
- Pohlavný styk: Zaujímavé je, že pohlavný styk môže mať dva úplne opačné účinky: keď sa často milujete, pošva sa rozširuje. Ale pozor, rovnako tak môže platiť, čím častejšie sa milujete, tým sa pošva zužuje. Prečo a ako je to možné? Záleží totiž na tom, ako ste pri sexe aktívna. Ženy, ktoré pri milovaní sťahujú svaly, vlastne zároveň posilňujú. Je to príjemná záležitosť ako pre vás, tak i pre vašeho partnera - a naviac zdraviu prospešná! :)
2. Na prvý krát skúšajte kalíšok až pri menštruácii
Dorazil vám balíček s kalíškom a vy ste nedočkavé a najradšej by ste ho ihneď vyskúšali. Za seba ale odporúčam: skúšajte kalíšok naozaj až počas dní menštruácie. Mimo dni menštruácie, môže byť zavádzanie ťažšie, lebo pošvová sliznica nie je tak prekrvená. Zbytočne by ste si celé vaše „kalíškové poprvé“ sťažila. (Neskôr môžete kalíšok používať i mimo dni menštruácie. Napríklad tesne pred menštruáciou, keď nechcete byť nečakaným krvácaním prekvapená, alebo ho môžete využiť pri plávaní v chlorovaných bazénoch či znečistených rybníkoch.)
3. Na mieste záleží
Pri prvých pokusoch zavádzajte kalíšok vo vani či v sprchovom kúte. Môžete sa viac uvoľniť a ukľudniť. Tu totiž nevadí, že „niečo niekam kvapne“.
4. Navlhčite ich
Je lepšie mať kalíšok navlhčený – voda často nestačí, použite lubrikačný gél na vodnej báze a všetko pôjde ako po masle. :)
Dôvod prečo sa kalíšok nerozvinie je, že je moc veľký a nemá v pošve dostatočné miesto pre rozvinutie. Môže tu byť ešte iná príčina, nasledujúce rady pomôžu niektoré z nich vyriešiť.
5. Prirobte dierky
Pokiaľ máte kalíšok, ktorý má málo dierok po obvode, môže byť práve toto dôvod jeho nerozvinutia. Dierky po obvode totiž správnemu rozvinutiu napomáhajú. Jednoduché riešenie: dierky si do kalíška dorobte. Buďte pritom opatrné, aby sa kalíšok nijak neponičil. Zvoľte tiež odpovedajúcu veľkosť ihly, ktorú predtým vydezinfikujete. Môžete ju nahriať v plamienku sviečky.
6. Zatlačte do kalíška
Ako ďalšiu možnú radu pre rozvinutie kalíška prikladám komentár uverejnený v skupine Kališnice: „Párkrát jsem zde zahlédla téma "splasklý kalíšek", tedy kalíšek, který po zavedení zůstane spláclý a nerozvine se. Také jsem měla tento problém a chci se s vámi podělit o jedno možné řešení, které se mi osvědčilo. (Ve velikosti kalíšku, zdá se problém nebyl – kalíšek funguje normálně.) Když se mi toto stane, řeším to tak, že prstem jakoby trochu zatlačím na vypouklou část obvodu (tedy snažím se tu elipsu zdeformovat do kruhu) a přitom zatlačím svaly. Nevím, čím to je, ale už se mi opakovaně povedlo takto kalíšek dostat do správného tvaru.“
7. Vzadu je viac miesta
Odporúčaná poloha umiestňovania kalíška je tesne za pošvovým vchodom, je ale tiež možné kalíšok posunúť viac dozadu - hlbšie do pošvy. Niektorým ženám táto poloha vyhovuje viac a naviac sa tu kalíšok môže lepšie rozvinúť, lebo je tu viac miesta. Pozor ale na zavedenie vedľa krčka.
8. Zaviesť a zas povytiahnuť
Môj osobný trik: keď sa mi kalíšok nechce rozvinúť, zavediem ho zložený, potom povytiahnem, aby sa doň dostalo viac vzduchu a v takto rozvinutom stave ho znovu zavediem. Je možné s ním točiť a "zašróbovať" dovnútra.
9. Fígeľ na to, keď kalíšok preteká
Opäť príspevok jednej našej zákazníčky: „Měla jsem problém s protékáním kalíšků (mám dvě různé velikosti). Vypadalo to, že problémem je to, že mám níže položený děložní čípek, který může vytlačovat tekutinu ven. Nakonec se mi ale podařilo zjistit, že důvod byl jinde a problém se mi podařilo odstranit i se stávajícím kalíškem. Jde o to, že před aplikací důsledně osuším nejen kalíšek, ale v rámci možností i prostředí uvnitř v pochvě. Kalíšek takto dobře drží, nehýbe se a krev neuniká ven. Testovala jsem to během několika posledních měsíců a opravdu to funguje.“
K tomuto účelu odporúčame použiť vlhčené intímne obrúsky Natracare. Vyrábajú sa z biobavlny, bez parfemácie a neobsahujú žiadne chemické zlúčeniny a chlór.
10. Keď kalíšok nejde vybrať
Kalíšok máte správne zavedený, ale máte opačný problém – nemôžete ho vybrať? Chce to hlavne kľud, nie je sa čoho obávať. Hlavný strach v týchto situáciach pramení predovšetkým z neznalosti toho „ako to tam dole vlastne máme.“ Pošva je totiž za kľudového stavu veľmi krátka, meria zhruba 7-8 cm. (Pri vzrušení sa jej dĺžka predlžuje.) Na konci pošvy je krček maternice, cez ktorý naozaj nemôže nič prejsť (a to ani po niekoľkých pôrodoch). Môžete sa pozrieť na rady v našom videu.
+1 rada: O svoj kalíšok sa dobre starajte
Možno to znie ako samozrejmosť, ale divili by ste sa, čo sme už videli. Kalíšok si zavádzate do tých najintímnejších partií, preto tu platí zvýšená hygiena dvojnásobne.
K údržbe odporúčame tieto základné články z našeho blogu:
Kedy zvolený kalíšok nie je ten pravý
Uviedli sme tu 10 rád, ktoré vám pomôžu nevzdať to hneď v začiatkoch, keď sa nedarí. Je však jeden prípad, kedy i počas prvej menštruácie poznáte, že daný kalíšok „nie je ten pravý“. Je to vtedy, keď vás kalíšok tlačí: kalíšok, ktorý tlačí, nie je možné používať. Môžete vyskúšať umiestniť ho hlbšie do pošvy, kde je viac miesta a mohol by sa viac rozvinúť. Ale pokiaľ ani toto nepomôže, nie je proste pre vás vhodný.
Stáva sa to u kalíškov, ktoré sú vám veľké a zároveň sú z pevnejšieho materiálu. Mäkký veľký kalíšok sa chová inak - keď nemá v pošve dostatok miesta, prehne sa. To sa u tvrdšieho kalíška nestane: pevnejší materiál sa neprehne a tlačí na pošvové steny a tiež na močový mechúr. Je to veľmi nepríjemné a odporúčame taký kalíšok nepoužívať. (Môžete si ho nechať na neskoršie obdobie, kalíšok sa nijak „nekazí“. Alebo je možné ho predať.)
Pri správne zvolenej veľkosti menštruačného kalíška nebudete ani vedieť, že ho v sebe máte!
Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová