Trápi vás nedostatočné zvlhčenie pri milovaní?

Mnoho žien trápi nedostatočné zvlhčenie pri milovaní. Dôvodov a príčin prečo k tomu dochádza môže byť mnoho, ale našťastie tiež existuje mnoho spôsobov, ako to riešiť. Tento článok niekoľko takých riešení navrhuje.

Možné príčiny nedostatočného zvlhčenia

Dôvody nedostatočného zvlhčenia môžu byť fyzického, ale aj psychického rázu. Zmieniť môžeme niekoľko takých príkladov: sex nemal dostatočne dlhú predohru a vy ste sa preto nestihla dostatočne uvoľniť a vzrušiť, milovali ste sa niekoľkokrát za sebou a ku koncu ste už vlhká nebola, milujete sa aj keď na sex nemáte zrovna pomyslenie, ste v strese, ale chcete vyhovieť partnerovi. Milovať sa chcete, ale partner vám nevonia, hanbíte sa, bojíte sa otehotnenia alebo máte nejakú traumatickú skúsenosť a keď príde na vec, stiahnete sa a vzrušenie je preč. Dôvodov môže byť naozaj mnoho... Nedostatočné zvlhčenie a celkovú chuť na sex môžu tiež negatívne ovplyvňovať lieky, napríklad tie na alergiu, antidepresíva alebo tiež hormonálna antikoncepcia.

Niektoré ženy však môžu trpieť nedostatočným zvlhčením, aj keď ich žiadny vyššie zmienený problém netrápi. K tomu môže dochádzať napríklad vplyvom hormonálnych zmien počas kojenia či v klimaktériu. A môžu za to estrogény.

Estrogény

Ide o hormóny, ktoré sú dôležité pre vývoj sekundárnych pohlavných znakov ženského tela, ovplyvňujú rast a zrýchľujú metabolizmus. Tieto hormóny tiež stimulujú rast maternicovaj sliznice a maternice celkovo. Udržujú kožu a cievy v dobrom stave - práve vďaka estrogénu sa zvyšuje veľkosť a pružnosť ciev. Pokiaľ je estrogénu menej, bunky v pošvových stenách preriednu, steny sú suchšie a tiež náchylnejšie k poškodeniu. Môže sa tiež vyskytnúť svrbenie či podráždenie.

Možné riešenia

Nedostatočné zvlhčenie môžete vyriešiť niekoľkými spôsobmi:

Lubrikačné gély

Pokiaľ vás trápi nedostatočné zvlhčenie počas milovania, odporúča sa použiť lubrikačný gél. Za nás odporúčame lubrikačné gély Good Clean Love, ktoré sú zdravou alternatívou k bežným lubrikačným gélom - viac informácií nájdete v článku Lubrikačný gel: Áno? A aký?.

lubrikacne-gely

Nezabudnite, že pokiaľ sa jedná o problém, ktorý nesúvisí s fyzickým stavom, je lepšie sa riešením
ako sú lubrikačné gély vyhnúť, pretože tým iba skutočné problémy prekryjete!

Hormonálna liečba

Lubrikačný gél pomôže vyriešiť dôsledok, ale nevyrieši príčinu. Tou môže byť hormonálna nerovnováha. V takom prípade sa môžete poradiť s lekárom, ktorý vám vhodnú formu hormonálnej liečby odporučí (túto formu liečby predpisuje gynekológ) – než však zvolíte túto variantu, odporúčam dočítať článok do konca!

Nevýhodou podávania estrogénov vo forme piluliek býva často mnoho negatívnych vedľajších účinkov. Pokiaľ chcete siahnuť po tejto variante, odporúčame zvoliť tablety, globule, čípky či krémy, ktoré sa aplikujú priamo do pošvy. Ich výhodou je totiž to, že pôsobia lokálne, preto dávka hormónov v nich obsiahnutá je nižšia než u tabliet, ktoré sa užívajú ústne. Pokiaľ zvolíte túto formu liečby, je potreba počítať s tým, že jej účinky sa dostavia až po určitom čase. To sa môže u každej ženy líšiť, ale počítajte zhruba s 3-6 mesiacmi.

U vyššie zmienených riešení väčšinou skončí klasická medicína. Možno však vyskúšať i ďalšie spôsoby:

Zdravá strava

Dobrá správa je, že hladinu estrogénov v tele si môžete zvýšiť pomocou niektorých potravín obsahujúcich fytoestrogény. Tie sú obsiahnuté v rastlinách a svojim zložením sa podobajú steroidným hormónom. V určitej koncentrácii sa vyskytujú napríklad v peli, materej kašičke, v strukovinách (sója – pozor na GMO, fazuľa, šošovica, hrach), v pohánke, červenom víne a ľanových semienkach. Sú ale aj v ovocí (brusnice, marhule, slivky) alebo tiež v zelenine (brokolica a karfiol). Nájsť ich ale môžete aj v semienkach alfalfa (Medicago sativa - alfalfa) a výhonkoch ďateliny(pre zdravie žien je teda vhodné chodiť sa „pravideľne napásť“).

fytoestrogeny-alfalfa

Naopak obmedzte:

Potraviny s vysokým obsahom cukru, lebo ten môže v tele spôsobovať hormonálnu nerovnováhu. Prejdite od jednoduchých cukrov ku komplexným celozrnným sacharidom. Miesto bielej múky napríklad používajte celozrnnú múku a vyberajte si celozrnné cestoviny a hnedú ryžu.

fytoestrogeny-lanove-semienka

Je potvrdené, že konzumácia ľanových semienok každý deň, vám pomôže udržať hladinu estrogénov v tele.
Ale pozor, nič nemá byť jednostranné – vyberte si ďalšie potraviny, ktoré fytoestrogény obsahujú.

 Bylinky obsahujúce fytoestrogény

Dnes už je známych skoro 300 bylín, ktoré obsahujú fytoestrogény. Vypisovať si všetky samozrejme nebudeme, ale spomenieme aspoň niektoré z nich.

  • Ploštičník (Cimicifugae racemosa) pomáha znižovať návaly tepla, nočné potenie a pošvovú suchosť. Dokonca zmierňuje poruchy spánku a problémy s koncentráciou.
  • Angelika čínska (Angelica sinensis) je známa pra svoje schopnosti znižovať dopady menopauzy. Má rovnako protizápalové účinky a zabraňuje kŕčom. A áno - tiež pomáha pri suchej pošvovej sliznici.
  • Pueraria mirifica rastie predovšedkým v Thajsku a Barme a obsahuje veľmi silný prírodný fytoestrogén. U nás je už tiež volne k dostaniu, napríklad vo forme kapsulí. Pomáha pri znižovaní dopadu menopauzy, ale v reklamách sa často propaguje pra zväčšovanie a spevnenie poprsia.
  • Ďatelina lúčna (Trifolium pratense), ktorú sme už zmieňovali. Možno ani nevieme, ako táto bežná rastlinka kvitnúca na mnohých lúkach, môže byť účinná. Ďatelina pomáha pri otravách jedlom, detoxikuje organizmus, pomáha pri nachladnutí i pri problémoch v prechode (zmierňuje nespavosť, návaly tepla a vie liečiť kožné problémy).

Recept na čaj z kvetov ďateliny lúčnej: 2 lyžice sušeného kvetu prelejeme pol litrom vriacej vody a necháme približne po dobu päť minút odstáť, precedíme a teplý čaj popíjame. Čaj z ďateliny lúčnej môžeme bez obáv užívať i po dlhšiu dobu a pridávať ho do čajových zmesí.

Z ďalších byliniek môžeme napríklad zmieniť: smldinec chlpatý (Dioscorea villosa), ktorý pomáha regulovať hormonálne funkcie syntézy progesterónu. Drmek čínsky a drmek obyčajný (mníšske korenie)- semená tejto rastliny pomáhajú uviesť do normálu tvorbu prolaktínu a tým stabilizujú fázu žltého telieska - podporujú tak ovuláciu a zvyšujú plodnosť. Užívať drmek môžete vo forme kvapiek či piť vo forme čaju.

Ďalšie odporúčanie:

Prestaňte fajčiť

Fajčenie má negatívny vplyv na endokrinnú sústavu a môže preto obmedziť schopnosť tela efektívne produkovať hormón estrogén. Dokonca sa uvádza že ženy, ktoré fajčia, sú viac náchylné k menštruačným problémom, neplodnosti či dokonca u nich môže dôjsť predčasne k menopauze.

Pravidelne cvičte

Ohľadne cvičenia platí: „zlatá stredná cesta“ - ani moc ani málo. Pravidelné cvičenie je zdravé a dokonca obmedzuje vznik rakoviny pŕs a predlžuje život. Avšak časté a namáhavé cvičenie môže viesť k poklesu hladiny estrogénu.

Cvičenie pre ženy

Aj keď tento spôsob uvádzam až na koniec článku, v skutočnosti sa môže jednať o najúčinnejšie riešenie pri problémoch s hladinou estrogénov. Takýmto cvičením môže byť hormonálna jóga alebo napríklad tantra jóga pre ženy Mohendžodáro. Tieto cvičenia totiž regulujú hladinu estrogénu v tele.

Článok napísala Veronika Lančaričová, preklad Zuzana Hrúzová, zdroje: sex-vztahy.doktorka.cz, http://www.forumzdravi.cz/gynekologie/klimakterium/164-horsi-zvlhceni-vaginalni-sliznice, http://www.jenzeny.cz/vasen/bolest-pri-sexu, http://zdravi.doktorka.cz/jak-prirozenym-zpusobem-udrzet-zdravou-hladinu-estrogenu/, Spektrumzdravi.cz, http://cs.wikihow.com/Jak-zv%C3%BD%C5%A1it-hladinu-estrogenu