Syndróm toxického šoku

Syndróm toxického šoku (TSS) je pomerne vzácne život ohrozujúce ochorenie. Prvý krát bolo popísané až v roku 1978. Vo viac ako v polovici prípadov sa vyskytuje u dievčat a žien počas menštruácie, popr. krátko po nej. Častejšie sa potom vyskytne u žien mladších ako tridsať rokov. U dospievajúcich potom až cez 90% prípadov súvisí s použitím vaginálnych tampónov. Príčin vzniku môže byť ale veľké množstvo a ochorenie môže postihnúť nielen ženy, ale i mužov a deti.

Nikdy nebol zaznamenaný prípad, že by menštruačný kalíšok vyvolal toto ochorenie! V tom je jedno z jeho veľkých zdravotných výhod oproti používaniu tampónov počas menštruácie.

Popis syndrómu toxického šoku

Jedná sa o ochorenie vyvolané baktériami – hlavne stafylokokmi (stafylococcus aureus, tj. zlatý stafylokok), v zvláštnych prípadoch potom i streptokoky (steptococcus pyogenes). Pokiaľ sa tieto baktérie dostanú do nášho tela, začnú produkovať do svojho okolia toxické látky, ktoré náš organizmus poškodzujú. Tieto toxické látky sú produktom bakteriálneho metabolizmu, majú za cieľ poškodiť hostiteľský organizmus a v určitých prípadoch ho môžu i zabiť. Označujeme ich ako toxíny alebo toxické bakteriálne proteíny (skôr bol používaný pod názvom exotoxíny). Pretože baktérie i toxíny, ktoré sú produkované, do tela nepatria, sú rozpoznávané imunitným systémom a pomocou špecifických protilátok likvidované a neutralizované.

V prípade toxického šoku je toxínom hlavne TSST-1 (Toxic shock syndrome toxin - 1), ktorý je produkovaný stafylokokmi. Vo chvíli, kedy sa začne objavovať v tele, je detekovaný imunitným systémom. Biele krvinky – rovnako ako rada ďalších buniek – majú na svojom povrchu špecifické miesta, na ktoré sa môže naviazať iba určitá látka. Vo chvíli, kedy je táto látka detekovaná v tele naviazaním toxínu TSST-1 na väzobné miesta bielych krviniek, je spustená imunitná odpoveď a naše telo sa začína brániť celú radu reakcií. Jednou z nich je i produkcia chemických látok - cytokínov, ktoré majú za úlohu regulovať imunitnú reakciu. Pretože je ale toxín TSST-1 vnímaný bielymi krvinkami ako veľmi nebezpečný, dochádza k nadprodukcii cytokínov a tie potom vyvolávajú niektoré príznaky syndrómu toxického šoku. Sám toxín TSST-1 vyvoláva zvýšenie teploty pôsobením na centrum regulácie teploty v mozgu, poškodzuje niektoré funkcie vnútorných orgánov a nevratne poškodzuje povrch obličkových kanálikov.

Syndróm toxického šoku sa skoro v polovici prípadov vyskytuje u žien počas menštruácie alebo krátko po nej.

Syndrómom toxického šoku môžu ochorieť muži i ženy. Toto ochorenie môže vzniknúť ako komplikácia prakticky pri akomkoľvek stafylokokovom alebo eventuálne streptokokovom ochorení – zápaly obličiek a močového mechúra, zápaly kostnej drene, rôzne vnútorné poranenia, ktoré sú týmito baktériami infikované (puchiere, ranky, popáleniny apod.).

Príznaky syndrómu toxického šoku

Prvým príznakom tohto syndrómu býva náhle zvýšenie teploty nad 38,9 ºC. Viditeľným príznakom sú potom rôzne vyrážky, červené bodky na koži, červené zfarbenie kože a vyrážka na sliznici. Postihnutí majú znížený krvný tlak, často sa u nich vyskytujú zažívacie problémy ako hnačka a zvracanie a môžu pociťovať bolesti svalov. Môže dochádzať i ku prekrveniu slizníc (nosné sliznice, sliznice hrtanu, pošvy). Po 1 až 2 týždňoch od začiatku ochorenia obvykle začne olupovanie pokožky plosiek nôh, tváre a trupu. Chorí si tiež často sťažujú na zvýšenú lámavosť vlasov a ich vypadávanie, niekedy tiež na lámavosť nechtov.

syndrom-toxickeho-soku

Ďalšie ilustračné obrázky k príznakom tu radšej neuvádzame. Ničmenej tým, kto si chcú urobiť úplný obrázok, odporúčame si ich na internete vyhľadať.

Prevencia syndrómu toxického šoku

Pretože baktérie vyvolávajúce TTS môžeme stretnúť prakticky kdekoľvek, je veľmi účinnou prevenciou čistota rúk (napr. pred zavedením vaginálneho tampónu). Ďalším preventívnym opatrením je i obmedzenie používania vysokoabsorpčných tampónov, pretože tieto tampóny sú v tele obvykle dlhšiu dobu, a baktérie majú tým pádom viac času na rozmnoženie do čo najvyššieho počtu. Preto je tiež dôležitá častá výmena tampónov počas menštruácie (výmena by mala nastať medzi 4 – 8 hodinami). Je tiež vhodné používať tampóny s čo najvyšším zastúpením bavlny. Ako už bolo uvedené, polovicu prípadov toxického šokového syndrómu tvoria menštruujúce ženy a dievčatá. Preto by mali byť hlavne v tomto období zvýšené hygienické nároky.

Čo robiť v prípade podozrenia na syndróm toxického šoku

Najlepšou pomocou je včasné vyhľadanie lekára. Pretože sa jedná o bakteriálne ochorenie, je najdôležitejšie nasadiť pacientovi čo najskôr správne antibiotiká. Aby bola podaná správna liečba, zisťuje sa najskôr v laboratóriu o aký druh baktérie sa jedná. Ako už bolo napísané v úvode, syndróm toxického šoku je život ohrozujúce ochorenie, preto je dôležité, aby bola doba medzi odberom baktérií a výsledkami čo najkratšia.

Skutočné prípady

Patnáctiletá dívka málem zemřela kvůli tampónu

Příběh Šárky: Tampony mi málem zničily zdraví! (zaujímavé je vyjadrenie doktorky na konci článku)

Popis hospitalizace ženy s TSS

Teenage girl, 14, died from toxic shock syndrome