Plávanie počas menštruácie

Kúpanie počas menštruácie? "To snáď nie, to si sa  zbláznila. To nejde, pretože... To sa nesmie, pretože..." Pripomína vám to niečo? Alebo si dokonca myslíte, že plávanie a kúpanie počas menštruácie je naozaj nevhodné či zakázané? Predstavíme vám niekoľko mýtov, ktoré ohľadne tejto témy v spoločnosti kolujú.

Hneď na úvod vás chceme uistiť, že aj keď ohľadne kúpania počas menštruácie panuje veľké množstvo mýtov, kúpať sa môžeme. Stačí len zvoliť vhodnú menštruačnú pomôcku. Samozrejme ako u všetkých ostatných aktivít pri menštruácii jednoznačne platí, že pokiaľ je vám to nepríjemné, nerobte to.

modibodi-menstruacni-plavky-22-20

  • Menštruačné plavky umožňujú venovať sa vodným radovánkam pri slabšej menštruácii alebo slúžia ako poistka k ďalšej menštruačnej pomôcke.

Infekcia z kúpania

Najčastejším mýtom je asi to, že počas menštruácie by sme sa nemali kúpať, aby sme nedostali infekciu.

Vedzte teda, že kúpať sa a plávať môžete i počas menštruácie. Pravda, neodporúčali by sme kúpanie v bahnitom kvitnúcom rybníku, ale do mora či bazénu kľudne - viacmenej to platí pre kúpanie všeobecne, či máte menštruáciu alebo nie. Chlór používaný na dezinfekciu bazénov rovnako ako sediment v mori môže podráždiť vaše intímne partie. Preto je lepšie sa po kúpaní vždy osprchovať a samozrejme tiež sa prezliecť do suchých plaviek. Vlhko je najčastejším pôvodcom problémov. O tom, ako predchádzať letným vaginálnym infekciám, sa viac dočítate v článku Leto a problémy v intímnej oblasti.

Pri menštruácii je síce krčok maternice viac otvorený než mimo menštruácie, rozhodne si to ale nepredstavujte tak, že ním prúdi voda dnu do maternice. To proste fyzikálne nie je možné. Pokiaľ máte obavy z podráždenia či infekcie krčku maternice, potom jediná vhodná ochrana je menštruačný kalíšok, ktorý vodu ku krčku nepustí. Tampóny vhodným variantom nie sú, pretože sa nasiaknu vodou, v ktorej sa kúpete, a naopak môžu vznik zdravotných problémov podporiť.

Pokiaľ sa mi stane nehoda, všetci to uvidia

Menštruácia je úplne prirodzený proces, nejedná sa o nič infekčného, toxického ani o biohazard. Pokiaľ ste vo veľkom množstve vody a vaša menštruácia príde neplánovane, veľmi pravdepodobne sa rozptýli do vody tak, že to nebude ani viditeľné. Pre ilustráciu – olympijský bazén má objem okolo 2,5 mil. litrov vody, zatiaľ čo priemerná strata krvi behom celej menštruácie je 80 ml (teda 0,08 l).

A nebojte sa, chlór pridávaný do vody v bazénoch chráni plavcov pred všetkým, čo by sa mohlo dostať do vody (teda aj moč, pot či fekálne čiastočky).

menstruacni-plavky-modibodi-22-06

České herečky a modelky v menštruačných plavkách Modibodi.

Vo vode sa perióda zastaví

V tomto prípade to nie je tak úplne pravda. Menštruácia sa vo vode nezastaví, stále dochádza k odlučovaniu sliznice aj krvácaniu. Ale tlak vody spôsobí, že menštruačná krv vo vode nevyteká, resp. vyteká minimálne. Nejedná sa o žiadne kúzlo, ale o fyziku – vztlak. Avšak až budete vychádzať z vody, gravitácia zase preváži nad vztlakovou silou a krv začne vytekať. Nie je teda dobrý nápad ísť do vody bez menštruačnej pomôcky – mohla by sa ľahko stať nehoda.

Zožerie ma žralok

Nie! Žraločie zmysly sú síce mocné tak, že ucítia krv, pot, moč či iné telesné tekutiny na stovky metrov, tak ako sme si už vyššie spomenuli, vo vode krvácate minimálne. Žraloci naviac preferujú „ľudskú“ diétu, takže riziko napadnutia žralokom sa vašou menštruáciou nijako nezvyšuje. Naviac – vedeli ste o tom, že útoky žralokov sa podľa pravidelného ročného súhrnu International Shark Attack File stanú v 80 % percentách mužom a iba z 20 % ženám? Je to dané historicky tím, že muži sa vždy viac venovali aktivitám, ako je surfovanie, potápanie, rybolov, diaľkové plávanie apod. V každom prípade, z pohľadu štatistík doposiaľ neexistujú žiadne dôkazy pre to, že by menštruácia bola faktorom pri útoku žraloka.

menstruace-plavani-zralok

Časté otázky:

Môžem sa ísť kúpať v menštruačných nohavičkách?

Nie. Menštruačné nohavičky nie sú prispôsobené na plávanie a kúpanie sa vo vode. Vo chvíli, kedy ich namočíte, krv sa z nich „vyperie“ do vody. Na kúpanie počas menštruácia využite vhodnejšie menštruačné pomôcky.

S akou menštruačnou pomôckou môžem do vody?

  • Na kúpanie je určite najlepší kalíšok. Dobre vybraný kalíšok, ktorý vám sadne, je jednoznačne najlepšia voľba – tesní, nepreteká a nijak ho necítite.
  • Pokiaľ vám nevyhovuje kalíšok alebo sa naň nemôžete stopercentne spoľahnúť, skvelou voľbou sú menštruačné plavky. Na českom trhu sú od roku 2021 dostupné menštruačné plavky austrálskej značky Modibodi, ktorá ich vyrába od roku 2016 s využitím patentovanej technológie. Nové sú u nás menštruačné plavky britskej značky WUKA. Plavky sú vhodné na slabšiu či strednú menštruáciu, pri silnom krvácaní je nutné ich kombinovať s ďalšou menštruačnou pomôckou.
  • Niektoré ženy používajú na kúpanie menštruačnú hubku. Tú je dobré pred kúpaním dôkladne vyžmýkať a zaviesť čo najhlbšie.
  • Samozrejme je možné na kúpanie použiť i tampón. V takom prípade odporúčame siahnuť po tých z bio bavlny.

Zdroje: www.mooncup.co.uk, https://www.pennmedicine.org, www.floridamuseum.ufl.edu, www.refinery29.com, www.womenshealthmag.com