Obrátená maternica

Obrátená či zaklonená maternica: dva rôzne pojmy, ktoré označujú to isté – maternicu, ktorá je oproti „uznávanej norme“ umiestnená inak. Možno vás váš gynekológ informoval, že obrátenú maternicu máte, čo všetko to pre vás znamená? O tom si povieme v tomto článku. Hneď na úvod vás chcem ale upokojiť, nič zvláštneho sa nedeje a žiadne obmedzenie z toho pre vás neplynie.

Maternica

Maternica je uložená v malej panve a je určitým spôsobom naklonená. Ako by maternicaa „správne“ mala vypadať, a kde by mala byť umiestnená, môžeme vidieť v mnohých lekárskych publikáciach a učebniciach. Zaujímavé však je, že sa jedná skôr o ilustračné zobrazenie, lebo takto umiestnenú maternicu má v skutočnosti len malé množstvo žien. Skoro by sa dalo povedať: „koľko existuje na svete žien, toľko existuje spôsobov umiestnenia maternice“. Maternica môže smerovať dopredu, dozadu, ale tiež môže byť presne uprostred. Najčastejšou polohou je mierne naklonenie dopredu a zmieňované naklonenie dozadu (teda obrátená maternica) sa vyskytuje u približne 15-20% žien.

Pokiaľ potrebujete osviežiť informácie zo školy, pozrite sa do nášho článku Ženské pohlavie „pod lupou“ ;)

Zmienila som tri rôzne varianty naklonenia maternice: dopredu, uprostred či dozadu.

zaklonena-deloha

Na týchto obrázkoch sme si ukázali možné umiestnenie alebo verzie maternice, okrem toho môže byť maternica viac či menej zahnutá, toto sa označuje slovom flexia.

Pozície maternice

Na obrázku nižšie vidíme štyri varianty umiestnenia maternice v kombinácii s jej ohnutím, šedou prerušovanou čiarou je zaznačená „normálna“ poloha maternice (čo je považované za normálnu polohu, sme si vysvetlili už vyššie).

obratena-deloha

Vysvetlenie názvoslovia:

Ante – smerom k prednej časti tela (ku lonovej kosti)

Retro - smerom k zadnej časti tela (ku kosti krížovej)

Verzia /Verze/ – naklonenie maternice

Flexia /Flexe/ – zahnutie maternice

Anteflexia /Anteflexe/: maternica je orientovaná smerom ku lonovej kosti a zahnutá

Anteverzia /Anteverze/: maternica je vytiahnutá a orientovaná smerom k lonovej kosti

Anterziaflexia /Anteverzeflexe/: toto je kombinácia anteverzie a anteflexie, teda maternica je naklonená dopredu a zároveň zahnutá

Retroverzia /Retroverze/: maternica orientovaná ku kosti krížovej

Retroflexia /Retroflexe/: maternica je orientovaná smerom ku kosti krížovej, s prednou časťou maternice ohnutou

Retroverziaflexia /Retroverzeflexe/: a opäť tieto dve varianty môžu byť kombinované.

Príčiny obrátenej maternice

Obrátená maternica môže byť vrodená alebo k tomuto „natočeniu“ môže dôjsť v priebehu života. Na našu maternicu totiž pôsobia rôzne vplyvy: tehotenstvo a pôrod, stavba tela, menštruácia, fyzické zdravie... Obrátenie môže spôsobiť ochabnutie väzív či následok niektorých ochorení: zápaly, zrasty, endometrióza. Maternica sa môže tiež obrátiť vplyvom poranenia kosti, pádom, pri automobilovej nehode, pri nesprávnom držaní tela či pri intenzívnej práci v stálom napätí pri nezmenenom držaní tela atd.

Zaujímavosť

Určitý denník v roku 1906 zaznamenal, že obrátenie maternice môže zapríčiniť: „nevhodný spôsob odievania, prevažne nosenie tesných priliehavých korzetov a ťažkých sukní“. Ďalej tento denník uviedol ako dôvod obrátenia stratu panvového tuku, ktorý do určitej miery napomáha podopierať maternicu. (Takže až sa nabudúce postavíte na váhu a bude tam o nejaké to kilo naviac – nezúfajte si. :-) Možno je to zrovna tak veľmi potrebný panvový tuk…)

Tehotenstvo a sex

Veľa žien, ktoré majú obrátenú maternicu, sa obáva, že budú mať problém s otehotnením. Lekári sa ale zhodujú, že takto obrátená maternica nie je zásadný problém, ani nespôsobuje komplikácie. Asi najväčší rozdiel oproti „normálnej maternici“ je ten, že si spermie svoju púť predĺžia o 1-2 cm (keď ale klasicky zvládnu 15-20 cm, môžeme im dôverovať, že si s tými dvoma cm hravo poradia). Preto pokiaľ máte obrátenú maternicu a snažíte sa otehotnieť, odporúčame dôverovať, že sa všetko podarí a zostať v čo najväčšom kľude a psychickej pohode.

Odporúčanie počas tehotenstva

Ženám s obrátenou maternicou sa odporúča v prvom trimestri spať na bruchu a tiež cvičiť „mačací chrbát“. Poprípade niekoľkokrát denne byť na všetkých štyroch.

V priebehu tehotenstva rastie miminko, ale tiež maternica. Koncom tretieho mesiaca sa maternica napriamuje, prerastá malú panvu a začína byť hmatateľná nad lonovou sponou. Poloha maternice sa – i v prípade zaklonenej maternice – neskôr upraví sama.

Keď sa nedarí otehotnieť

Dobrých rád a odporúčaní, ako najlepšie a najrýchlejšie otehotnieť, je mnoho. V prípade obrátenej maternice sa odporúča nasledujúce (vyskúšajte a uvidíte samé, nakoľko sú odporúčania prínosné):

  • Poloha zozadu, ta vraj pomáha najviac. Po samotnom akte by ste mala zostať ležať na bruchu a nevstávať najmenej ešte 30 minút
  • Cvičenie, vybrať si môžete dokonca z niekoľkých variánt: metóda Ludmily Mojžíšovej, Kegelove cviky alebo tzv. liečebný telocvik. Všetky uvedené varianty slúžia tiež ako prevencia či pre zlepšenie stavu vašeho panvového dna.

Obrátená maternica a menštruačný kalíšok

V našej uzavretej facebookovej skupine Kališnice sme robili prieskum toho, aké kalíšky používajú ženy s obrátenou maternicou a či im táto varianta menštruačnej pomôcky vlastne vyhovuje. A výsledok? Možno vás to prekvapí, ale v používaní kalíškov u žien s obrátenou maternicou oproti ženám „s normálne“ umiestnenou maternicou nie je žiadny rozdiel. Často ale ženy s obrátenou maternicou, majú ale nízko položený krček – a toto je pri výberu vhodného kalíška potrebné zohľadniť.

Ak budete chcieť pomôcť s vhodným výberom kalíška, napíšte nám na info@maluna.sk

Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová. Zdroje: www.miminka.cz, www.feministmidwife.com, http://cs.medixa.org, www.střípky.cz, www.babymed.com, www.mayamassage.co.uk.