Látkový toaletný „papier“

V predchádzajúcom článku, ktorý sa venoval toaletnému papieru a jeho účinkom na ľudské zdravie, sme ako možnú alternatívu zmienili aj látkový toaletný „papier“. (Áno, používam toto spojenie, lebo je skutočne dosť zažité, i keď sa o papier nejedná.) Možno, pokiaľ sa vydáme cestou väčšej ekológie a táto varianta sa ujme, bude pre nás úplne bežné hovoriť, že používame „toaletnú látku“ či „látkový obrúsok“. A o čo sa jedná? Namiesto jednorázového toaletného papieru používate pratelnú variantu tejto pomôcky. Možno vás napadá, prečo takúto pomôcku používať a či je vôbec hygienická?

Toaletný papier je v skutočnosti záležitosťou pomerne novou (keď opomenieme ryžový toaletný papier, ktorý sa v Číne vyrábal hlavne pre potreby cisárskej rodiny). Naši predkovia v minulosti používali rôzne pomôcky a materiály: seno, slamu, listy rastlín, vodu či rôzne tkaniny (handričky). Samozrejme tento článok nie je návodom, aby sme sa so svojimi hygienickými návykmi opäť vrátili do stredoveku, to naozaj nie. Keď sme začali vyrábať a predávať látkové menštruačné vložky, reakcie mnohých ľudí boli podobné – látkové vložky v dnešnej dobe? Prečo? Veď existujú „hygienickejšie“ riešenia. V skutočnosti „biele bielejšie“ jednorázové menštruačné vložky hygienickejšie nie sú a ekologické už vôbec nie. Látkové vložky sú oproti tomu šetrnejšie, ako k životnému prostrediu, tak i k našej intímnej oblasti.

latkovy-toaletny-papier-zdravsie

Fotografia od Kyknoord licencovaná pod CC BY 2.0.

Aký je teda rozdiel medzi látkovým toaletným papierom kedysi a dnes?

Veľký! O tom aká bola hygiena v stredoveku, istý prehľad máme: neboli automatické práčky, hygiena sa moc nedodržovala, používané handričky sa moc často nevymývali a jednu takú handričku medzi sebou zdieľalo viac rodinných príslušníkov. (Nie, to ozaj nie je to, čo v rámci tohto článku doporučujeme.)

Je to hygienické? Odpoveď je áno, pokiaľ sa všetko robí správne. Moč je sterilný, stolica síce nie, ale veď bez obáv používame i tieto varianty:

  • látkové plienky – k tým sa v dnešnej dobe vracia stále väčší počet rodín
  • žinka – k umývaniu používame tiež látkové žinky (a umývame si s ňou predsa všetko, že)
  • oblečenie – pokiaľ sa stane nehoda a vaše dieťa „to“ proste nestihne a oblečenie dostane „priamy zásah“, vyperete ho a zase znovu používate. Vyhodiť takéto oblečenie by vás nenapadlo, prečo teda máme pocit, že pratelný látkový toaletný papier je v tomto ohľade iný a jeho používanie je niečo nechutné?

A je naozaj tak veľký rozdiel medzi látkovými plienkami a látkovým toaletným papierom? (Nie je, možno snáď s tým rozdielom, že my dospelí „to“ robíme do misy a látkový obrúsok neschytá tak veľkú nálož ako detské plienky.)

Naučili sme sa, že toaletný papier je skrátka na jedno použitie. A nie len ten, používame nadbytky vecí na jedno použitie, napríklad: zmienené jednorázové menštruačné potreby, papierové vreckovky, plienky pre deti, odličovacie tampóny apod. (Jednorázové potreby nie sú hygienickejšie, ale pre firmy prinášajú viac zisku - čo teda počujeme v reklamách?)

Výhody látkových obrúskov

Látkový obrúsok dokáže očistiť omnoho lepšie než bežný toaletný papier. Tiež sa nemôže stať, ako v prípade papieru, že by sa látka roztrhla a to, čo nechcete, by sa zrazu ocitlo na vašich prstoch. Výhodou je i to, že šetrí čas - látkové obrúsky iba perete s bežným prádlom. Teda už žiadne neočakávané výlety do obchodu, keď zrovna toaletný papier dojde. A hlavne látkový toaletný papier je:

  • Lacnejší: látky na látkový toaletný papier nie sú drahé a možno i nejaké máte doma. Prať ich môžete s akýmkoľvek prádlom, prípadne s uterákmi, pokiaľ by vám predstava spoločného prania bola nepríjemná.
  • Ekologickejší: Látkový toaletný papier je používaný opakovane, je teda ekologickejším riešením.
  • Zdravší: neobsahuje BPA, BPS a ďalšie chemické látky, ktoré sa v klasickom toaletnom papieri bežne vyskytujú. Pokiaľ chcete mať skutočne istotu zdravia, odporúčame zvoliť bio bavlnu. Prečo a čím sa líši bio bavlna od tej klasickej? Odporúčame článok Prečo nosiť spodné prádlo z bio bavlny?
  • Mäkší: i oproti mäkčenému toaletnému papieru je látkový obrúsok stále jemnejší a mäkší.

Ako začať?

Najskôr môžete vyskúšať iba „polovičný režim“. Látkový obrúsok používať na moč a na stolicu recyklovaný toaletný papier. Než si kúpite novú látku, môžete vyskúšať pruhy látky nastrihanej zo starého oblečenia. Budete mať teda predstavu, ako vám tento spôsob vyhovuje. 

Pokiaľ ste vyskúšali a chcete v tomto spôsobe pokračovať, kúpte si bavlnený flanel. Množstvo prispôsobte počtu členov vašej rodiny, ktorí spoločne s vami do toho chcú ísť. Bavlnený flanel je totiž najlepšou voľbou: jednoducho sa čistí, je mäkký a dobre saje. 

Nastrihajte prúžky okolo 15 cm (alebo si môžete nastrihať obrúsky, ktoré budú mať rovnaké rozmery, na aké ste zvyknutí s toaletným papierom). Aby sa okraje nepárali, je dobré ich zastrihnúť tzv. cik-cak nožnicami.

latkovy-toaletny-papier-flanelovy

Flanel nemusíte často ani kupovať, použite staršie košele alebo postelné obliečky.

Uskladnenie

Uskladniť je potrebné ako tie čisté obrúsky, tak tie použité. Čisté obrúsky môžete nechať položené volne alebo v nejakom prútenom košíku. Pre použité obrúsky je asi najpraktickejší uzavierateľný kýblik s vekom, rovnaký ako sa používa pri skladovaní použitých látkových plienok. Existuje niekoľko možností, ako použité obrúsky skladovať.

  • Mokro-mokrý systém: obrúsky pred použitím navlhčíte a použité vložíte do nádoby s vodou a octom (ocot sa používa pre dezinfekciu).
  • Mokro-suchý systém: Navlhčené látkové obrúsky vkladáte do kýbliku bez vody. Pokiaľ ale necháte mokré obrúsky v kýbliku príliš dlho, môžu začať zapáchať.
  • Sucho-mokrý systém: Používate suché obrúsky a vkladáte ich do kýbliku s vodou a octom.
  • Sucho-suchý systém (tento spôsob autor pôvodného článku odporúča najviac): I suchý obrúsok funguje perfektne a netreba ho akokoľvek vlhčiť a máčať pred samotným praním. Tento systém, aj keď je suchý, vydrží najdlhšie bez zápachu. U ostatných systémov je nutné prať častejšie.
  • Bidetový systém: môžete využiť tento kombinovaný systém – zadok si umývate bidetom a potom sa utriete látkovým obrúskom.

Pranie

Ako sme už uviedli vyššie, namáčať obrúsky pred praním je zbytočné. Naopak, dlho nasiaknutá látka viac zapácha, a preto v prípade tohto systému je nutné prať častejšie. Žiadne špeciálne pracie prostriedky nie sú potrebné. Odporúčame ale používať skôr tie "prírodné", bez vône, aby ste zabránili možnému podráždeniu (za nás môžeme odporučiť Ulrich). Sušiť môžete obrúsky v sušičke alebo ešte lepšie na slnku lebo slniečko ich zároveň vysterilizuje. Nepoužívajte žiadnu aviváž. Namiesto klasickej aviváže môžete vyskúšať hrnček octu, ktorý pôsobí ako „prírodná aviváž“ a nespôsobuje podráždenie či infekciu. Perte klasicky na 60°C, vyššia teplota nie je nutná (iba v prípade choroby).

Nezapácha to?

Najčastejšie kladenou otázkou je, či je táto varianta skutočne bez zápachu. Odpoveď znie, obvykle áno. Pokiaľ nebudete obrúsky dlhšiu dobu prať, budú zapáchať. Záleží tiež na spôsobe skladovania. A v neposlednej rade tiež na tom, čo jete.

Pokiaľ sa rozhodnete používať iba túto variantu hygieny, odporúčame si nechať niekde uschovanú rolku klasického toaletného papieru pre návštevy, aby sa zbytočne nevydesili.

Článok bol prebraný a volne preložený z článku The Dangers of Recycled Toilet Paper And a Safer Alternative. Autor tohoto článku a celá jeho rodina tento spôsob praktikuje už 5 rokov. Autorkou voľného prekladu je Veronika Lančaričová.