Krček maternice

"Krček maternice" - tento pojem v poslednej dobe častokrát počujeme v súvislosti s očkovaním. Ale čo vieme ďalej? Prečo ho máme a k čomu nám slúži? A vieme vlastne, kde ho hľadať? Poďme sa na krček maternice pozrieť spoločne zblízka! (dobre, až tak úplne zblízka nie…)

Kde mám krčok hľadať?

Prvá informácia, ktorú často nevieme, je tá, že krčok si môže každá žena jednoducho nahmatať sama. (Áno sama, i bez pána gynekológa.) Predstava o našej pošve je častokrát mylná. Počúvam veľa žien, ktoré majú strach v súvislosti s používaním menštruačných kalíškov. Obávajú sa, že kalíšok zájde príliš hlboko do pošvy a nepôjde vytiahnuť. Tento strach je podopretý predstavou, že pošvová trubica je dlhá a končí niekde hlboko v brušnej dutine. V skutočnosti ale pošva meria iba 7-8 cm. Pre lepšiu predstavivosť odporúčam vziať si pravítko a tých 7 centimetrov odmerať. A potom si zmerajte prst. Myslím, že táto informácia prinesie viac kľudu v otázke vyťahovania kalíškov.

Možno teraz ale myslíte na to čo ja, keď som prvý krát túto informáciu počula. Keď je teda naše pošva takto krátka, ako je možné, že sa do nej všeličo vojde? (častokrát omnoho dlhšieho než 7 centimetrov.) Toto tajemstve vyriešime, keď pridám ešte jednu informáciu a to tú, že naša pošva 7 centimetrov nemeria stále. Pri sexuálnom vzrušení sa predĺži a rozšíri dvoj až trojnásobne!

Správna poloha

Najlepšou polohou pre preskúmanie vašeho krčku je hlbší podrep. Krčok je v tejto polohe „najlepšie na dosah“. Môžete ale vyskúšať i inú polohu,totiž, možno práve vám bude vyhovovať iná než táto. Ďalšie polohy, z ktorých si môžete vybrať: v stoji s jednou nohou opretou o stoličku či v ľahu s pokrčenými kolenami. Vo vybranej polohe si umytým prstom skúste nahmatať krčok.

Ako poznáte, že ste ho našla?

Tvarom krček maternice pripomína bobuľku hrozna. Tvrdosť krčku maternice sa mení podľa fázy menštruačného cyklu (viď. nižšie). Nič iné sa v našej pošve nenachádza, takže pravdepodobnosť, že ste našla svoj krčok maternice, je naozaj veľmi vysoká.

Nízky krčok

O nízkom krčku môžeme hovoriť v prípade, že vzdialenosť medzi krčkom a pošvovým vchodom je kratšia ako 5 cm. 

Ako zistíte, že máte nízky krčok? Zaveďte ukazovák do pošvy a špičkou sa dotknite špičky krčku. Pokiaľ je nameraná vzdialenosť menšia než 5 cm, máte nízky krčok. Pokiaľ to tak je, nemusíte sa znepokojovať. Ste zdravá a proste len patríte k ženám, ktoré majú pri menštruácii krčok nízko. Jediný problém môže nastať s kalíškom. V prípade nízkeho krčku môžete vyskúšať kalíšok Luv Ur Body MMeLuna Shorty alebo FemmyCycle pre nízky krčok . Nie vždy to ale bude fungovať a môže sa stať, že v prvých dňoch cyklu alebo i celý cyklus pre vás kalíšok nebude vhodným riešením menštruačnej hygieny. 

Krčok môže byť nízko i v prípade poklesu maternice. Pokiaľ týmto problémom trpíte, mal by vás o tom gynekológ informovať.

Trochu odborností o krčku maternice

Krček maternice je najspodnejšia časť maternice, ktorá zasahuje do pošvy. Krčok zabraňuje prieniku nečistôt a choroboplodných zárodkov do maternice a následne i do vajcovodov. Pri ovulácii je tomu ale inak. Hlien, ktorý je z krčku maternice po celý cyklus vylučovaný, zmení svoju konzistenciu - zredne a umožní tak spermiám preniknúť do maternice.

Počas menštruácie sa kanálik krčku materniceho mierne roztiahne, aby mohla menštruačná krv volne vytekať. V tehotenstve je hrdlo maternice uzavreté hlienovou zátkou, ktorá sa pred prvými pôrodnými bolesťami uvolní.

Tvrdosť krčku

Podľa tvrdosti a dĺžky krčku maternice (prípadne i konzistencie hlienu) sa dá celkom presne určiť, v akej fáze cyklu sa žena nachádza. Neodporúčame však toto používať ako jedinú antikoncepčnú metódu (aspoň nie hneď spočiatku.) Veľkosť a tvrdosť čípku sa počas celého cyklu značne líši.

V čase menštruácie: krčok je nízko, predĺžený a tuhý (dobrá pomôcka- tvrdý približne ako špička nosu).

V čase ovulácie: krčok sa skráti často tak, že je obtiažne ho nahmatať a je veľmi mäkký (asi ako pery).

V období tehotenstva: je krčok predĺžený, tvrdý a uzavretý.

Ako ale iste viete, každá z nás sme iná a originálna, preto môže byť váš krček maternice mäkký i v počas menštruácie alebo naopak tvrdý pri ovulácii. I to je možné. Skúmajte svoj krčok pravidelne v rovnaký čas a po určitej dobe budete vedieť, čo platí práve pre vás. Pre podrobnejšie skúmanie a tiež v prípade, že z nejakého dôvodu chcete presne vedieť čo sa s vašim krčkom deje, môžete využiť Kolposkop.

Odporúčam sa pozrieť ešte na tieto fotky. Na nich môžete vidieť nafotený krček maternice deň po dni po celý jeden cyklus.

Môj osobný komentár na záver

Pri hľadaní informácií na zahraničných serveroch, ma veľmi milo prekvapili komentáre väčšiny žien (i mužov!), ktorí ďakovali za poučné obrázky, ako tam dole žena vlastne vypadá. Stretla som sa iba s pozitívnou odozvou. Moc by som si priala, aby takáto odozva nastala i u nás. Na môj vkus je stále ešte veľké množstvo žien, ktoré sa hanbia same seba sa „tam dole“ dotknúť a hovoria o sebe a menštruácii hanlivo. Prečo? Veď naše lono je to najcennejšie, čo máme - bez neho by tu predsa nik z nás nebol…

Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová. Informácie a obrázky čerpané z:

http://cs.wikipedia.org
http://beautifulcervix.com
www.webmd.com
www.fertilityuk.org