Ako zvládnuť bolesť bez ružovej pilulky?

Tiež patríte medzi osoby, ktoré pri sebe nosia neustálu prvú pomoc v podobe zázračnej „ružovej pilulky“ a túto potom cez všetky predsavzatia do seba šupnete, akonáhle sa ozve sebemenšia bolesť? Áno, aj ja som si kedysi „užívala“ pravidelné „ružové dni“.

Ibalgin, Aspirin, Paralen či Panadol, to sú najužívanejšie analgetiká nielen na Slovensku. Dôvodom je ich veľmi ľahká dostupnosť, v lekárni ich totiž kúpite bez predpisu, relatívne nízka cena a rýchly očakávaný účinok, teda bolesť či teplota ako mávnutím kúzelného prútika zmizne. Málokto z nás si je však vedomý rizík spojených s ich užívaním.

Najobľúbenejšia je stále „Ružová pilulka“

Najobľúbenejším všeliekom zostáva po mnoho rokov „roztomile ružový“ Ibalgin a jemu podobné lieky s účinnou látkou Ibuprofénom. Ibuprofén je účinná látka, ktorá sa radí medzi nesteroidné antireumatiká a inhibuje tvorbu enzýmu cyklooxygenázy (COX), zodpovedného za vnímanie bolesti, rozširovanie zápalu a zvyšovanie teploty v tele. Okrem týchto žiaducich účinkov je Ibuprofénu v poslednej dobe pripisovaný ešte jeden pozitívny efekt, a to významné zníženie rizika prepuknutia Alzheimerovej choroby. Tým však výpočet zistených kladov končí a začína zoznam preukázaných negatívnych účinkov, medzi ktoré patrí poškodenie tenkého čreva, krvácanie do zažívacieho traktu, vznik žalúdočných vredov, alergické reakcie a nepríjemné kožné prejavy, zvyšovanie krvného tlaku, vznik krvných zrazenín, zvýšenie rizika infarktu a mrtvice, či rozvoj anémie. Tieto problémy sú umocňované kombináciou Ibuprofénu a účinné látky kyseliny salicylovej, ktorá je súčasťou liekov typu Aspirín, Acylpirín, Anopirín a pod.

Ani Paralen s účinnou látkou Paracetamol však nezostáva, čo sa týka rizík pre ľudské zdravie, pozadu. Touto látkou, ktorá je naviac obsiahnutá v takmer 500 u nás evidovaných liekoch, je totiž pomerne jednuduché sa predávkovať. Dvojnásobná denná dávka už môže znamenať bolestivé zlyhanie pečene, v kombinácii s alkoholom potom pravdepodobne jej nezvratné poškodenie až smrť. To, že sa nejedná o ojedinelý jav, dokazuje i fakt, že v roku 2012 bolo v Českej republike s otravou analgetikami hospitalizovaných 700 osôb, 8 potom s následkom smrti.

Príroda je popredu

Nie je na škodu pripomenúť, že majorita bežne užívaných liekov vznikla na základe skúseností s prírodnými látkami. Na rozdiel od tých synteticky pripravovaných však so sebou tie prírodné vo väčšine prípadov nenesú riziká vedľajších negatívnych účinkov.

1. Kôra z vŕby bielej (Salix alba) ako prírodný aspirín

Vŕba biela vo svojich pletivách obsahuje látku salicín, ktorá sa v žalúdku prirodzene mení na kyselinu salicylovú. Táto kyselina účinne znižuje bolesť, zápaly a horúčku.

2. Chilli papričkami na uvoľnenie nervov, svalov a kĺbov

Chilli papričky obsahujú účinnú látku kapsaicín, ktorá v našom tele reaguje s tzv. P-látkou zodpovednou za prenos signálov bolesti do mozgu. Kapsaicín je z chilli papričiek bežne extrahovaný, dá sa kúpiť vo forme gélov či krémov a užíva sa lokálne na postihnuté miesta. Bolo taktiež zistené, že kapsaicín je výborným pomocníkom pri chronickej nádche a zápaloch nosných dutín.

3. Boswellia kráľovná Ayurvédy

Boswellia je rod drevín vyskytujúcich sa iba na ostrove Sokotra v Indickom oceáne. Je známa na celom svete ako kadidlovník, ale pre svoje antiseptické (protizápalové) účinky sa užívala už v prehistorickej dobe. Dnes sa dá extrakt kyseliny z tohoto stromu kúpiť ako doplnok stravy či krém k vonkajšiemu použitiu. Pozitívne pôsobí na krvný obeh a bráni vstupu infekcie do poškodených tkanív.

boswellia-prirodni-lek

Kadidlovník (Boswellia)

4. Mačacím pazúrom (Uncaria tomentosa) nielen proti bolesti

Svätá rastlina z Peru, alebo aj Vilcacora, Mačací pazúr a oficiálne potom Uncaria tomentosa, je právom považovaná za jednu z najmocneších rastlín. Táto rastlina dokáže tlmiť bolesť a zápaly v tele. Mocne stimuluje imunitný systém organizmu, napomáha pri liečbe a prevencii vírusových ochorení (napr. chrípky), zápaloch horných ciest dýchacích i tráviaceho traktu (napr. Crohnovej chorobe), narušenie bakteriálnej flóry hrubého čreva po liečbe antibiotikami, peptických vredoch, a iné. Jej sila ide však ešte oveľa ďalej, má výrazné protirakovinové účinky a významne pomáha v liečbe AIDS. Vilcacora upravuje produkciu hormónu prostaglandínu zodpovedného za rozvoj zápalu a bolestí v celom tele.

5. Hit posledných rokov – omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny majú silné protizápalové účinky a pomáhajú napr. pri artritíde (zápalové autoimunitné ochorenie) a iných zápaloch kĺbov, zápalových črevných ochoreniach, ale aj pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení, hlavne potom infarktu. Najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín je rybí tuk, ktorého denná odporúčaná dávka je 1 000 mg. Významné množstvo omega-3 mastných kyselín však tiež obsahujú konopné a ľanové semienka a oleje z nich, populárne semienka Chia, morské riasy, listová zelenina a rôzne druhy bobulovitého ovocia.

6. Indický šafrán – 4 000 rokov staré prírodné antibiotikum

Kto by nepoznal základnú ingredienciu indickej kuchyne, kari. Zmes korenia, ktorého hlavnou surovinou je kurkuma, zlatožltý prášok získavaný z koreňa rastliny Curcuma longa. Kurkuma je oddávna používaná v ajurvédskej medicíne ako prostriedok posilňujúci funkciu vnútorných orgánov, hlavne pečene a žalúdku. Kurkuma má však pozitívny vplyv tiež na pokožku, preto je často používaná v kozmetickom priemysle. Látka kurkumín, podobne ako kapsaicín, inhibuje signály bolesti a je preto využívaná k znižovaniu bolesti (a to i chronickej), je to tiež výborný antioxidant.

indicky-safran-prirodni-lek

Než bolesť utlmíte

Dôležité je si uvedomiť, že fyzická bolesť nevzniká samovoľne a je treba sa na ňu pozrieť ako na skvelý komunikačný prostriedok nášho tela. Telo sa nám prostredníctvom bolesti snaží povedať dôležité informácie ohľadom našich nedobrých návykov, dietetických a iných chýb. Upozorňuje nás predom, že ak nezmeníme svoj prístup, môže byť i oveľa horšie. Nabudúce, až vás bude čokoľvek bolieť, zastavte sa, relaxujte a preciťujte svoje telo, svoje potreby. Svojmu telu najviac porozumiete, keď ho budete počúvať. Ono sa vám za vašu starostlivosť láskyplne odvďačí.

Tento článok si nekladie za cieľ obsiahnuť všetky prírodné analgetiká, medzi ktoré sa taktiež radí napr. šalvia, harmanček, klinček, chren, zázvor a iné., skôr dostať do povedomia ľudí menej známe, ale účinné alternatívy k bežne užívaným syntetickým liekom. Užívánie akýchkoľvek liečivých prípravkov, i tých prírodných, je potreba pri vážnejších problémoch vždy predom konzultovať s lekárom.

Článok zostavila Eliška Stofferová. Preklad Zuzana Hrúzová.
Článok vznikol voľným prekladom článku Šest efektivních a přírodních alternativ k Ibuprofenu a kompiláciou ďalších článkov: Paralen léčí nebo zabíjí, Ibuprofen pozitivní nebo negativní pomocníkIbalgin – pomsta růžového štěstí a ďalších.