Vnútromaternicové teliesko (IUD alebo česká značka DANA) je jednou z variant antikoncepcie. Teliesko v tvare písmena T sa zavádza priamo do maternice. Akým spôsobom bráni otehotneniu si popíšeme v článku, je totiž viac variant. Pozrieme sa tiež na výhody tejto metódy, ale i na nevýhody a riziká.
História vnútromaternicových teliesok
Prvé vnútromaternicové teliesko (niekedy označované skratkou IUD z anglického Intrauterine Device) vyrobil Richard Richter v roku 1909 z čreva húsenice priadky morušovej. V polovici 20. rokov 20. storočia pripojil Ernest Gräfenberg z Berlína ku krúžku z čreva húsenice priadky morušovej drót z čistého striebra a ten navinul okolo krúžku ako cievku. Striebro bolo neskôr nahradené zliatinou.
V 60. rokoch 20. storočia boli vyvinuté vnútromaternicové telieska z umelej hmoty a telieska na báze medi. V roku 1962 pomohla prvá konferencia venovaná tejto problematike zaviesť IUD ako zdravotne nezávadnú a účinnú metódu ochrany pred otehotnením. Už na začiatku 70. rokov si skoro 10 % žien v USA, ktoré používali antikoncepciu, vybralo práve vnútromaternicové teliesko. (Pre porovnanie: v roku 2008 bolo na svete viac než 180 miliónov užívateliek, ktoré si túto antikoncepčnú metódu zvolilo.)
Čo to je vnútromaternicové teliesko?
Vnútromaternicové teliesko má dnes najčastejšie tvar T, ale v histórii môžeme nájsť i telieska iných tvarov. Zavádza sa priamo do maternice - jeho tvar je prispôsobený tvaru maternicovej dutiny z dôvodu, aby zostalo v správnej pozícii. Materiálom pre výrobu telieska sú najčastejšie plasty, pretože umožňujú ohnúť teliesko tak, aby prešlo maternicovým hrdlom pri zavádzaní i pri vyťažení. K zavádzaniu sa používa plastová trúbička, do ktorej sa teliesko pred zavedením zasunie. K vyťaženiu slúžia silonové vlákna, ktorá trčia z hrdla maternice.
Lekár teliesko vkladá do maternice bez sedatív či anestézie, alebo iba s lokálnou anestézou. Tento zákrok býva vo väčšine prípadov bezbolestný, avšak niektoré ženy trpia bolesťami i pri vkladaní, je im na zvracanie alebo na omdletie.
Telieska sa odstraňujú z tela na konci ich životnosti (to sa líši podľa typu telieska), alebo na prianie pacientky i skôr. Náklady bývajú odlišné, každý gynekológ si zaúčtuje inú čiastku za zavedenie a samotná cena telieska sa vo väčšine prípadov pohybuje od 40 – 60 eur.
Existujú dva typy vnútromaternicových teliesok:
- Hormonálne - Tieto telieska v sebe obsahujú syntetický hormón, ktorý sa do maternice uvolňuje pomaly a vždy v rovnakom množstve. Preto sú tieto telieska účinné a zavádzajú sa na 3 alebo 5 rokov. Pri tomto spôsobe antikoncepcie ženy nemenštruujú, alebo úplne minimálne.
- Nehormonálne - Nehormonálne telieska sú vyrobené z plastických hmôt a sú doplnené medeným (niekedy tiež zlatým, strieborným alebo zo zliatiny zinku a striebra) drótikom. Tento spôsob antikoncepcie je účinný po dobu 12 rokov (pokiaľ nedôjde k skoršiemu odstráneniu). Meď, ktorá je v tomto teliesku obsiahnutá, môže zosiľovať účinok menštruačného krvácania.
Ako telieska fungujú?
Základný princíp fungovania teliesok je taký, že naše telo ho vníma ako cudzorodé teleso, ktoré sa neustále snaží vypudiť. Biele krvinky, ktoré majú na starosť správne fungovanie imunitného systému, sa okolo tejto cudzorodej častice zhluknu, a keď sa im nedarí vypudiť teliesko, vrhajú sa aspoň na spermie a tie pohltia. U nehormonálnych teliesok sa uvoľňujú ešte medené ionty, ktoré majú na spermie toxický vplyv a tým zvyšujú účinnosť telieska. U hormonálnych teliesok sa uvoľňuje syntetický hormón, ktorý zabraňuje spermiám prejsť maternicovým hrdlom a dostať sa k vajíčku.
Môžu telieska používať i mladé diavčatá?
Sú gynekológovia, ktorí ženám, ktoré ešte nerodili, nechcú telieska predpisovať. Iní zase tvrdia, že či gravidita prebehla, nie je tak podstatné ako to, či má žena už zrelý menštruačný cyklus.
Aké efektívne sú telieska?
Účinnosť teliesok je ozaj vysoká: uvádza sa, že tento spôsob antikoncepcie je spoľahlivý na 99%. Avšak čím dlhšie je teliesko zavedené, tým jeho účinnosť klesá, ale stále sa jedná iba o minimálny pokles. Najčastejšia poruchovosť hrozí u žien mladšieho veku. S najväčšou pravdepodobnosťou preto, že sú plodnejšie než ženy staršie.
Prínosy teliesok
- spoľahlivá ochrana pred nechceným počatím
- poskytuje ochranu na veľmi dlhú dobu
- ženu chráni každý deň a odpadá ľudský faktor chybovosti, ako tomu môže byť v prípade „nezobratia“ hormonálnych piluliek, ktoré je potrebné užívať každý deň
Kontraindikácie
- Opakované zápaly a infekcie maternice
- Veľké myómy maternice
- Nevysvetliteľné panvové bolesti
- Silné, časté alebo bolestivé menštruačné krvácanie
- Anémie
- Poruchy zrážanlivosti krvi
- Promiskuita - u tohoto bodu by som sa rada pozastavila. Chvíľu som pátrala, čo si mám v tomto prípade predstaviť. Jedná sa o to, že teliesko v tele môže spôsobiť zápal. Po čase si telo na teliesko zvykne a riziko zápalu klesá. Čo sa ale deje iba pod podmienkou, že v pošve dochádza k výmene stále rovnakých tekutín. V prípade, že má žena viac ako jedného muža (v priebehu celého používania telieska) sa môžu zápaly naopak zosilniť.
- Podozrenie na tehotenstvo
- Alergie na meď (u nehormonálnych teliesok, ktoré obsahujú drótik medený)
- Súčasná alebo predchádzajúca rakovina pŕs
Rôzne staršie vnútromaternicové telieska.
Zdravotné riziká a nežiadúce účinky teliesok
Jedná sa o riziká, ktoré hrozia, ale nie je povedané, že k nim zaručene musí dôjsť.
- Panvová bakteriálna infekcia, ktorá môže v krajných prípadoch viesť k neplodnosti či k súvislej panvovej bolesti. V závažných prípadoch je nutná hysterektomia.
- Ovariálne cysty
- Otrava krvi
- Teliesko sa prichytí k stene maternice takým spôsobom, že je nutné jeho chirurgické odstránenie
- Pretrhnutie steny maternice
- Teraz už veľmi vzácne, môže dôjsť k vytlačeniu telieska (žena si ale sama môže nahmatať niť, ktorá z telieska vyčnieva do pošvy – a tak môže jednoducho určiť, či je teliesko stále na správnom mieste.)
Špeciálne u hormonálnych teliesok:
- nepravidelné alebo úplne chýbajúce krvácanie
- zmena hmotnosti
- zmena nálad
- zmena farby kože a pŕs
- zníženie libida a schopnosti dosahovať orgazmus
- migrény a únava
- artritické bolesti v nohách a kĺboch
- nepríjemný vaginálny zápach
- vypadávanie vlasov
- depresie a záchvaty paniky
Nehormonálne telieska:
- zvýšenie menštruačných kŕčov
- riziko anémie
- priberanie na váhe
Toxicita medi: toto je veľmi kontroverzná téma: lekári síce tvrdia, že množstvo medi obsiahnutej v teliesku je neškodné, avšak už poznáme prípady otravy z používania teliesok s meďou. Záleží asi na celkovej citlivosti každej ženy, lebo meď sa volne vyskytuje i inde. Uveďme napríklad: anorganické minerálne doplnky, zubné korunky či rôzne potraviny. Zatiaľ čo meď je základným prvkom pre všetky telesné tkanivá, v nadbytku môže spôsobovať rôzne problémy.
Vnútromaternicové teliesko a kalíšok
Ženy sa nás pýtajú, či je možné používať menštruačný kalíšok, keď majú zavedené vnútromaternicové teliesko. Áno, možné to je. Je mnoho spokojných žien, ktoré používajú oboje spolu, ale občas sa vyskytne prípad, kedy je vnútromaternicové teliesko pri spoločnom používaní vytlačené. Môže k tomu dôjsť kvoli anatomickému faktoru (nízky krčok alebo umiestňovanie kalíšku príliš vysoko). V niektorých prípadoch tiež mohlo dojsť k samovoľnému vypudeniu telieska, ku ktorému dochádza u jedného z dvadsať vnútromaternicových teliesok (najčastejšie v prvých troch mesiacoch po aplikácii).
Záverom
Je veľa spokojných žien, ktoré si vybralo práve túto antikoncepčnú metódu. Pred výberom akejkoľvek antikoncepcie odporúčame dôkladne sa oboznámiť s danou metódou a dozvedieť sa čo najviac informácii. Každý spôsob antikoncepcie má svoje výhody i nevýhody. Hlavnou výhodou teliesok je ich skoro 100% účinnosť. Nevýhoda nehormonálnych teliesok je tá, že uvoľňujú do tela meď, ktorá by sa inak v tele neobjavila. Dobrou správou je, že sa už na trhu objavujú telieska, ktoré v sebe neobsahujú žiadny drótik. Hlavnou nevýhodou u hormonálnych teliesok je narušovanie prirodzenej hormonálnej hladiny.
Rozhodnutie je na každej z nás, rozhodnime sa preto podľa svojho najlepšieho uváženia.
Článek zostavila Veronika Lančaričová. Preklad: Zuzana Hrúzová. Zdroje: www.antikoncepce.cz, www.theholykale.com, https://en.wikipedia.org, www.levret.cz