Putovanie za Bohyňou – Zora

O tom, že sa Bohyňa do našeho života navracia a prečo sa tomu tak deje, som sa rozpísala v článku Bohyňa sa prebúdza. Zmienila som, že v dávnejšej dobe ľudia nerozdeľovali rok na dvanásť mesiacov, ale na štyri alebo dokonca na osem období. Každému obdobiu peináležala jedna bohyňa, ktorá zosobňovala zmenu v prírode v danom období, a tiež jeden sviatok. Sviatok či oslava je vlastne takým malým zastavením sa a ohliadnutím za minulým obdobím. Naši predkovia ďakovali za úrodu alebo za to, že prežili krutú zimu. Aj keď už teraz nie sme na prírode tak závislí (alebo aspoň v takom presvedčení žijeme), malé ohliadnutie neuškodí. Môžeme sa pozrieť, čo sa nám za predošlé obdobie podarilo, čo v živote máme a za čo všetko môžeme byť vďační. Jednotlivými sviatkami a bohyňami, ktoré budem v našom osemdielnom putovaní popisovať, sa môžete inšpirovať, či si všetko prispôsobiť vlastným potrebám.

Každé jednotlivé obdobie roka môžeme pripodobniť k určitej časti našeho života a archetypu (vzhľadom k zameraniu webu na ženskú tematiku, budem hovoriť o živote ženy a ženských archetypoch).

Inšpirácia z histórie

Vo výcviku*, ktorý sa témou znovuobnovenia a znovuzavedenia tradície Kola roka do našeho života venoval, sme sa snažili naviazať pomyselnú červenú niť na tradíciu našich predkýň. Naviazať, inšpirovať sa a všetko preniesť do modernej doby a uspôsobiť našim potrebám. Mená jednotlivých bohýň vychádzajú z pôvodných povestí, mýtov a tradícií, ale niektoré detaily boli pozmenené pre našu dobu.

Bohyňa Zora

Zora, Zorja, Jasněnka, Jitřenka, Lejla, Dodola, Devana… To všetko sú mená, ktoré sme pre tento archetyp Bohyne našli (a tým myslím v slovanskej tradícii – v ďalších kultúrach, by sme ich našli ďaleko viac!). Táto bohyňa vládne obdobiu predjari – jej farbou je preto farba biela, lebo všetko ešte v prírode tichúčko spí pod bielou perinkou. Avšak v hĺbke zeme sa už príroda chystá na veľké prebudenie. Ako prví poslovia sa nad snežnou perinou objavujú kvetiny – ako inak než biele – bledule a snežienky, ako prví poslovia prichádzajúcej jari. V skorších dobách, kedy ľudia boli na prírodu ďaleko viac odkázaní, bola predjar veľmi náročným obdobím, lebo sa zimné zásoby už zmenšovali. Prvý záchvev jari – prví poslovia bohyne Zory – so sebou prinášali nádej, že život bude pokračovať. Začínali sa rodiť jahňatá a teľatá – ovce a kravy dávali mlieko, ktoré spoločne s mäsom zvierat bolo zárukou prežitia.

hromnice-snezienky

Imbolc – Hromnice

Sviatkom tohto obdobia je Imbolc (z keltskej tradície), u nás sa s týmto sviatkom časovo zhodujú Hromnice. V tento čas sa vykonával rituál, kedy sa mlieko lialo do rozrytej brázdy. Ľudia týmto spôsobom ďakovali zemi za úrodu a žehnali úrode nadchádzajúcej. Po zime sa tiež očisťoval domov upratovaním a poriadne sa vetralo, aby všetko staré mohlo vyletieť von a nové vletieť dnu. Zapaľovali sa sviečky ako symbol nových začiatkov. Ľudia očisťovali tiež svoje telá – chodili sa umývať do ľadovej vody (vraj recept na krásu a proti všetkým chorobám). Záleží na vás, či budete chcieť podstúpiť rovnakú „šokovú“ terapiu, alebo radšej dáte prednosť teplému bylinnému kúpeľu. Ale sami vieme, aké je otužovanie zdravé a posilňuje organizmus – každý rok môžeme sledovať odvážlivcov, ktorí sa dobrovoľne kúpu v ľadovej vode a vždy prehlasujú: „vďaka otužovaniu som po celý rok zdravý ako rybička“ alebo „od tej doby, čo som sa začal otužovať, mi prestali všetky chronické ochorenia“ a podobne.

„Na Hromnice o hodinu viac.“ – dni sa predlžovali, a preto sa ľuďom opäť vlievala nádej.

Brigit

Rovnaká bohyňa – len označenie pochádza z keltskej tradície. Samozrejme i jej meno má mnoho variácií: Brighid, Bridget, Bridie, Brighde. Táto bohyňa býva často vyobrazovaná, ako vychádza z ohňa a v ruke drží svoju bielu palicu. Tou bije do ešte zmrznutej zeme a prebúdza ju k životu. Okolo jej palice sa ovíja posvätný had. Had je starým symbolom regenerácie a liečenia (možno ste už videli symbol mnohých zdravotných organizácií, kde je had obtočený okolo palice, meča či kríža). Jej ďalšími zvieratami sú labute, ovce, kravy a vlci.

hromnice-zora

Vedeli ste, že: práve na počesť bohyne Brigit sa nevesty začali odievať do bielej farby? Ak sa pozrieme na anglické označenie pre nevestu, môžeme tu vidieť spojitosť (bride – Bridget).

Bohyňa Panna a oslava prvej menštruácie (menarché)

Pokiaľ by sme mali tento archetyp Bohyne pripodobniť k žene, bola by to žena – dievča, ktoré je mladé, nevinné, plné nádeje a radosti z toho, čo jej život prinesie. Nemá obavy a verí, že všetko čo si praje je možné. Je odhodlaná, optimistická a plná živosti. (Je zaujímavé, že skôr označenie panna neoznačovalo dievčinu sexuálne neskúsenú, ale dievčinu, ktorá bola svoja, slobodná, nespútaná). V živote dievčiny sa tiež v tomto období udáva jedna dôležitá premena - dievča začína menštruovať. Pokiaľ chcete, môžete túto prvú menštruáciu (menarché) náležite uctiť a osláviť - a to i vtedy, keď máte prvú menštruáciu už dávno za sebou. (Návod, ako na oslavu prvej menštruácie, nájdete v článku Menarché - prečo sa vracať k rituálu?

Na obrázku nižšie vás môže zaujať Brigitin kríž, s ktorým je tradične vyobrazovaná. Že vám to niečo pripomína? Skôr než bol tento tvar zneužitý nacistami, sa používal v mnohých kultúrach ako symbol prepojenia ženského a mužského princípu či ako symbol slnka s lúčmi mieriacimi do štyroch svetových strán.

bohyna-bridget

Posolstvo bohyne Zory by mohlo znieť nejak takto: „ Rob to, čo ti robí radosť, choď cestou radosti. Pokiaľ ťa niečo trápi, choď inam. Buď vďačná, ďakuj a raduj sa ako by si už mala všetko, čo si praješ a po čom tvoje srdce túži a ono to príde.“

* Jedná sa o výcvik „Kněžky nové Evropy – kněžky nové doby

Autorkou je Veronika Lančaričová, ktorá sa zaoberá nielen témou menštruácie, ale aj ženskými archetypmi, vedie kurzy, semináre, rituály pre ženy. Je autorkou knižky Ženství jako dar a knižky Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci.

Článok do slovenčiny preložila Zuzana Hrúzová.