Ak ste si zabezpečili menštruačné nohavičky, určite chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie. Spísali sme pre vás preto návod, ako sa o ne starať čo najlepšie.
Pred prvým použitím
Všetky nohavičky odporúčame pred prvým použitím vyprať. U niektorých značiek je to aj nutnosť, pretože ideálna savosť sa dosiahne až po niekoľkých vypraniach. U väčšiny značiek sa vypraním aktivuje savá vrstva, naviac je to dobré aj z hľadiska hygieny – predsa len pár rukami nohavičky počas výroby a balenia prešli.
Po použití
Po použití je potrebné nohavičky preprať v studenej vode, pokiaľ nebude voda čistá. Je dôležité netrieť savú vrstvu (hlavne u merina) a prebytočnú vodu vymačkať, ale moc nekrútiť či nežmýkať, aby sa nepoškodila savá membrána a nepriepustná vrstva. Pokiaľ sa následne nechystáte prať, dajte nohavičky uschnúť – určite ich nenechávajte namočené a neskladujte „namokro“, nerobí im to dobre. Pokiaľ máte nohavičky svetlé, na škvrny funguje dobre žlčové mydlo. Pozor, to ale nepoužívajte na nohavičky s merinom, tam odporúčame olivové či marseillské.
Pokiaľ ich dáte hneď prať, perte ich v tekutom pracom prostriedku bez aviváže (u nohavičiek s merino vrstvou odporúčame prostriedok na vlnu). Mne sa na pranie najlepšie osvedčili pracie gély od značky Ulrich. Nepoužívajte sypký prací prášok, mohol by poškodiť membránu. Nohavičky môžete prať na 30 °C, resp. 40 °C (podľa odporúčania výrobcu). Nohavičky Meracus možno prať i na 60 °C, ale pozor, výrobca kvôli vnútornej vrstve z bavlny odporúča pranie na 40 °C. Bavlna sa totiž môže pri praní na vyššej teplote zraziť, ale na funkčnosť nohavičiek to vplyv mať nebude.
Menstruačné nohavičky s krajkou či s merino vrstvou je lepšie dávať do ochranného vrecka, vydržia tak dlhšie pekné.
Väčšina výrobcov neodporúča používať pri praní nohavičiek dezinfekčné prostriedky, aby nedošlo k poškodeniu membrány. Rovnako tak nepoužívajte aviváž, nohavičky by neboli tak savé (a mohla by sa poškodiť membrána). Pokiaľ chcete použiť niečo naviac kvôli hygiene, odporúčame Ulrich dezinfekčné plákadlo.
Často sa pýtate, či je nohavičky možné prať len v rukách. Z našej osobnej skúsenosti v tomto prípade veľa záleží na tom, akú tvrdú máte vodu. V miestach s mäkkou či stredne tvrdou vodou to nie je problém, ale pokiaľ máte príliš tvrdú vodu, savá vrstva pri praní v rukách trochu stvrdne a nohavičky nie sú tak príjemné na nosenie.
Sušenie
Nohavičky môžete klasicky zavesiť, prípadne rozprestrieť na sušiaku. Určite ich nedávajte do sušičky alebo na výhrevné teleso, môžete tým poškodiť ich správnu funkčnosť. Rovnako sa neodporúča sušiť ich na priamom slnku. Mne osobne sa osvedčilo sušiť ich naruby, savá vrstva tak lepšie a rýchlejšie preschne.
Autorkou článku je Tereza Čajanová.