Využitie menštruačnej krvi

Pre mnoho žien je nepríjemné iba pomyslenie na to, že by so svojou menštruačnou krvou prišli do styku viac, než je nevyhnutne nutné. Iné už každý mesiac napadá, či by nebolo lepšie ju k niečomu využiť než ju iba vylíať alebo už praktikujú najbežnejšie využitie a hnoja svojou krvou kvetiny.

Pokiaľ vás zaujíma, ako možno krv využiť alebo aj pokiaľ sa vám myšlienka používania menštruačnej krvi prieči, prečítajte si tento článok a možno nájdete inšpiráciu a niektoré svoj negatívny postoj zmeníte. Chce to len určitú zmenu náhľadu.

  • Je to cesta prijatia krvi ako súčasti vlastného tela.
  • Je to cesta od „fuj, to je nechutné“ k „moje telo a všetko čo z neho vychádza, je posvätné“.
  • Je to proces a pre každú ženu bude inak dlhý.

Nie je sa čomu diviť: doba, kedy nahlas prenesené slovo „menštruácia“ bolo tabu, nie je až tak dávnou. Pre predstavu v literatúre, ak vynecháme odborné knihy, sa slovo menštruácia objavilo až v roku 1964 v knihe Denník Harriet Spy. Na televíznych obrazovkách to bolo v roku 1985, vďaka reklame na Tampax, v ktorej účinkovala Courteney Cox. Ak vás zaujíma viac historických faktov ohľadne menštruácie a menštruačných pomôcok pozrite si aj článok História menštruačných kalíškov.

Krv o niečo nižšie by už mohla byť nápadne nepríjemná! Uma Thurman v filme Kill Bill. 

V dnešnej „modernej“ dobe budí menštruačná krv istú dávku odporu. V čase, kedy nám televízia od rána do večera predkladá veľké množstvo akčných filmov a „krvákov“. Ale nie, táto krv je v poriadku, tá sa ukazovať môže. (A čím detailnejšie krvavé zábery, tým lepšie.) Je to na zváženie: na jednej strane krv pochádzajúca z násilia, je prijímaná a na strane druhej krv, ktorá dáva život, prijímaná nie je.

Poďme to zmeniť. Začať môžeme každá u seba a postupne sa tak premení i celkové vnímanie v spoločnosti. A inšpirovať sa môžeme napr. od mužov! Počula ste niektorá niekedy, že by muž o svojom spermate vyhlasoval: „Bléé, nedotýkaj sa toho, to je nechutné, ja sa tak hanbím!!“ Ja teda nikdy. :-D

Krv predsa nesmrdí!

Ešte než sa pustíme do možných alternatív použitia krvi, rada by som vyvrátila zabehnutú predstavu, že menštruačná krv smrdí. Áno smrdí, ale len za určitých okolností. Keď žena používa klasické menštruačné pomôcky, teda konvenčné jednorázové vložky a tampóny, istému zápachu sa nevyhne. Vložky i tampóny sú napustené bielidlami či absorpčným gélom, ktorý slúži k „strcnutiu“ krvi. Menštruačná krv totiž sama o sebe túto schopnosť nemá, pre funkčnosť jednorázových vložiek je ale nevyhnutná. Keď k tomu pripočítam, že vložky sú zospodu vybavené nepriedušným igelitom, nie je divu, že sa všeobecne domnievame, že krv zapácha.

Naproti tomu, sú menštruačné látkové vložky zospodu vybavené priedušnou, avšak nepriepustnou vrstvou. I morské menštruačné huby umožňujú pokožke voľne dýchať. Menštruačný kalíšok zas krv iba zbiera „nestrcne“ ju. Pri používaní týchto menštruačných pomôcok, teda zápach krvi eliminujete. Pokiaľ i napriek tomu vaša menštruačná krv zapácha, je možno na mieste zamyslieť sa nad zdravšou životosprávou a celkovou detoxikáciou organizmu.

Ale teraz už niekoľko možností, ako krv využívať ďalej:

Kmeňové bunky

Prvým veľkým prínosom menštruačnej krvi, ktorý by mohla oceniť i širšia verejnosť, je jej využitie v lekárstve. Vedci z Japonska totiž zistili, že menštruačná krv obsahuje až 30x viac kmeňových buniek než kostná dreň, z ktorej sa kmeňové bunky odoberajú najčastejšie. A ako si asi vieme všetci predstaviť, je získavanie menštruačnej krvi podstatne jednoduchšia záležitosť. Ale nielen jednoduchý zber je jej prednosťou. Za zmienku určite stojí schopnosť rýchleho rozmnožovania. Kmeňové bunky z menštruačnej krvi sa totiž rozmnožujú až 70x rýchlejšie, než bunky pochádzajúce z pupočníkovej krvi a kostnej drene. Len 5 ml krvi môže za dva týždne vyprodukovať srdcovú svalovinu. Podrobnejšie o tom, čo sú to kmeňové bunky a k čomu sa využívajú, sa môžete dočítať tu.

Ďalšie liečebné účinky

V skorších dobách si ženy krv uchovávali a používali ju k rôznym liečebným účelom. Používala sa pre rýchlejšie hojenie rán po uhryznutí, na bradavice alebo napr. na liečbu akné. 

zalievanie-kvetin-krvou

Hnojenie rastlín

Teraz se dostávame k použitiu, ktoré bolo i dôvodom, prečo som sa rozhodla krv zbierať ja. Áno, menštruačná krv je totiž úžasným hnojivom. Vedeli to naši predkovia a vedia to dokonca i mnohí dnešní poľnohospodári. Tí ale najčastejšie používajú krv hovädziu. Krv, či už hovädzia či menštruačná, je úžasne výživná a urýchľuje rast rastlín. Pre mňa osobne je predstava, že moja záhrada kvitne z mojej menštruačnej krvi prijateľnejšia než z krvi zvieracej, ale to už záleží na každom z nás.

Mnohé ženy potvrdili, že po zalievaní záhrady touto kúzelnou tekutinou, mali oveľa viac odolnejšie rastliny a väčšiu úrodu. Dokonca niektoré z nich uviedli, že sa začali objavovať nové druhy rastlín a ubudlo škodcov. Najjednoduchšie krv získate z menštruačného kalíška (použiť možno ale i menštruačnú hubu alebo zber pri voľnej menštruácii). Pri zaliavaní odporúčam krv nariediť vodou, aby jej bolo viac.

Ako som už zmienila pred chvíľou, i naši predkovia poznali úžasnú výživovú hodnotu menštruačnej krvi. Preto ženy pracujúce na poli nechávali voľne svoju krv stekať do zeme. V jednej knihe, a tuším, že to bola kniha Rozkvétající žena, autorka napísala krásnu vetu: S každou ďalšou ženou, ktorá menštruuje volne do zeme, sa znovu obnovuje kozmická rovnováha. Nedivím sa, že menštruačná krv má na rastliny také pozitívne účinky. Jedná sa predsa o tekutinu, ktorá dáva život!

Maľovanie

V dávných dobách sa verilo, že menštruačná krv má naozaj veľkú moc. Preto sa s menštruačnou krvou maľovalo na telo, na dvere, vytyčovali sa s ňou územia a pod. Neviem, či by vaši susedia z paneláku ocenili, že si budete krvou vyznačovať svoje teritórium, ale pre začiatok môžete vyskúšať namaľovať niečo napr. na papier.

menstruacna-krv-lewis

Beauty in Blood je abstraktný, feministický umelecký projekt Jen Lewis, v ktorom pracuje s krvou s dôrazom na jej estetické kvality.

A teraz trochu inšpirácie pre smelšie

Ako prvý určite stojí za zmienku odkaz na 40 odporúčaní čo s menštruačnou krvou, od Coven Berlin. Berte tieto odporúčania s nadhľadom. :) I keď  Bloody Mary, nadobúda v poňatí Coven Berlin naozaj veľa nových podôb…

Krvavé nápoje

A keď už bola reč o krvavých koktejloch, stojí za zmienku, že podľa dochovaných spisov, faraóni v Egypte menštruačnú krv tiež popíjali. Po vypití takéhoto nápoja sa údajne mohli dostať do iných dimenzií. (A určite to bolo i výživné :) )

Ďalší spôsob, ako menštruačnú krv vypiť, popisuje afroamerická tradícia. Podľa nej nezadané dievčatá pridávali krv do čaju či kávy svojmu milému, ktorý sa do nich po vypití mal ešte viac zamilovať a vziať si ich. Obdoba nápoja lásky? Možno, ale či skutočne fungoval, som sa už nedočítala.

A čo vy? Stále si myslíte, že menštruačná krv je fuj a patrí do záchodu? 

Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová.