Saunovanie počas menštruácie

Pomaly, ale iste prichádzajú jesenné a zimné dni a spoločne s nimi aj chladnejšie počasie, počas ktorého sa potešíme návšteve sauny. V saune môžeme na chvíľu zabudnúť, aká je von zima a vyženieme "mráz z kostí". Možno vás napadá otázka: a môžem navštíviť saunu, keď mám svoje dni? Na túto otázku odpovie nasledujúci článok.

Menštruácia a sauna – áno alebo nie?

Vedeli ste, že: zhruba po pätnástich minútach pobytu v saune stúpne vnútorná telesná teplota zhruba o 1°C oproti normálu, teda na hodnotu okolo 38°C?

sauna-menstruacia

Fotografie od Bad Kleinkirchheim licencovaná pod CC BY 2.0.

 Prvý dôvod prečo nie

Mnoho lekárov sa zhoduje na tom, že v prvých dňoch menštruácie, nie je saunovanie pre ženy vhodné. V saune totiž dochádza k väčšiemu prekrvovaniu vnútorných orgánov a zvyšuje sa tak i celková telesná teplota. A pretože pri menštruácii dochádza k prekrveniu maternicovej sliznice, môže vzostup vnútornej teploty prispieť k zvýšenému krvácaniu. Neodporúča sa ani prudké ochladzovanie v malom ľadovom bazéniku.

„Protože při menses dochází k většímu prokrvení děložní sliznice, která se odlučuje a krvácí, může vzestup vnitřní teploty, byť jen mírný, přispět ke zvýšenému krvácení. Z těchto důvodů se zejména v prvních dnech menstruace saunování nedoporučuje.“ MUDr. Antonín Mikolášek

Druhý dôvod prečo nie

Počas menštruácie je maternicové hrdlo otorenejšie, a preto sa touto cestou môžu do tela ľahšie dostať rôzne nečistoty. Preto by žena mala vyberať vhodné menštruačné pomôcky a naopak by nemala používať chemické intímne prostriedky alebo si pošvu vyplachovať priamym prúdom vody. Vo verejných priestoroch, akým je sauna, je väčšie množstvo ľudí - teda je tu i zvýšená šanca výskytu nečistôt. 

Nie je ale tento dôvod neopodstatnený vzhľadom k množstvu žien, ktoré počas svojej menštruácie pravidelne a bez problémov navštevujú iné verejné priestory, a to kúpalisko (či už s tampónom či menštruačným kalíškom)?

sauna-pocas-menstruacie

Fotografie od Sam Leppanen licencovaná pod CC BY 2.0.

Potná chyža

To isté, ako sme si povedali o saune, platí aj o potnej chyži. Skôr sa menštruujúcim ženám vstup do potnej chyže neodporúčal. Žena, ktorá menštruuje, totiž prežíva svoju vlastnú očistu a nie je nutné k tomuto procesu pridávať ešte ďalšiu telesnú očistu.

Dôvod pre - alebo kedy áno

Lekári väčšinou nič nenamietajú proti saunovaniu v domácom prostredí. Práve naopak! V prípade bolestivej menštruácie sa návšteva sauny na pár minút odporúča. Krátke prehriatie v ľahu a následné osprchovanie vlažnou vodou, prináša totiž úľavu od bolestí. Avšak ani v domácom prostredí sa neodporúča používať ochladzovací bazénik. K miernemu ochladeniu úplne postačí vlažná sprcha alebo vyjsť von na čerstvý vzduch.

Naviac je dokázané, že vďaka saunovaniu sa zvyšuje aj výdaj niektorých hormónov. Napríklad endorfínu, noradrenalínu, dopamínu a iné., čo prispieva tiež k celkovému zlepšeniu nálady.

sauna-menstruacia-01

Fotografie od Hermine Kurz licencovaná pod CC BY 2.0.

Menštruačný kalíšok a sauna?

Pokiaľ ste zvážila všetky pre a proti a i tak sa rozhodla do sauny vyraziť, možno vás napadne, či je kalíšok vhodný i pre túto príležitosť. Určite áno, pokiaľ menštruačný kalíšok používate už dlhší čas a viete, že vám dobre "sedí".

Článok napísala Veronika Lančaričová, zdroj informácií: www.rodina.cz