Pestovanie morských húb

Častokrát som bola svedkom debaty o morskej menštruačnej hube - ako alternatíve ku klasickým tampónom. Čítala som či počula, ako ženy prehlasujú: „A to si dnu vkladáte mŕtveho živočícha? To ho musel niekto zabiť, aby ste túto pomôcku mohli použiť? Nedochádza kvoli pestovaniu k veľkému a zbytočnému drancovaniu morí? A nie sú využívané deti pre zber týchto húb?“ A mnoho ďalších takýchto otázok… Samozrejme je dobré a dôležité sa pýtať, preto si niektoré tieto tvrdenia a informácie uvedieme na pravú mieru.

Morská huba nie je živočích

Ani ryba ani rak, ani živočích ani rastlina, čo to teda je? (Podrobnejšie si o tejto téme môžete prečítať v článku Morská huba nie je rastlina.) Morské huby majú svoj vlastný kmeň, ktorý sa nazýva Porifera - hubovci a obsahuje veľké množstvo čeľadí. I teraz v rámci kmeňa Porifera robia vedci občas rôzne zmeny, lebo ich zaradenie medzi živočíchy nie je tak jednoznačné. A aj keď o nich hovoríme ako o živočíchoch, nepohybujú sa (to zvládajú iba ich larvy). Rozmnožujú sa rôznymi spôsbmi v závislosti na druhu. Sú známe svojou veľkou schopnosťou regenerácie, lebo po odlomení niektorej časti rýchlo dorastajú. Žijú v hĺbkach od 5 do 60 m a živia sa prevažne planktónom. Zbierajú sa v oblastiach teplých morí, a to najviac v oblastiach Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. A používajú sa už niekoľko tisíc rokov.

morske-huby-karibik

To je vražda, napísala…

Je to teda vražda alebo nie, keď sa huby zbierajú (v tomto prípade odrezávajú)? Odpovedať si musí každý sám, lebo sa jedná skôr o subjektívnu záležitosť. Huba po odrezaní svojej časti neumiera, ale znovu dorastá.

Drancovanie morí

Ako sa sám Richard Kašpar, majiteľ najväčšej firmy na dovoz morských húb k nám do ČR (Carribean Sun), vyjadril: „Pokiaľ by sa skutočne jednalo o drancovanie morí, tak po dvanástich rokoch, kedy huby pestujeme, by už skutočne nebolo čo zbierať, teda drancovať – tak veľkú lokalitu naozaj nemáme.“

Huba sa zbiera ručne a opatrne tak, aby sa neporušil jej koreň. Zber sa robí formou rezu a to maximálne v dvoch tretinách, aby huba mohla opäť zregenerovať. Takýto orez by sme mohli prirovnať k bežnému prerezávaniu vetví ovocných stromov.

Zber je robený ako v prírodných lokalitách, tak v miestach, ktoré by sme mohli nazvať farmou. Na takejto farme je pripravené podložie a na ňom sú pomocou štepu namnožené huby, ktoré sa nechávajú dorásť do rôznych veľkostí. (Aby boli morské menštruačné huby vo veľkosti S, ale i vo veľkosti L…). V chránených morských svätyniach a v korálových útesoch je zber prísne zakázaný.

K tejto téme ešte pán Kašpar dodáva: „Na zber máme tiež licencie. V USA sú dve vládne agentúry, ktoré kontrolujú ako, kedy, kde a tiež koľko toho z mora zbierame. Rovnako ako sa to stráži v prípade lovu rýb z morí. Naozaj v tomto prípade nie je možné robiť čokoľvek nelegálne. Naviac keď huby vyvážame z USA do Európy - bez povolenia a preukazov o pôvode by to skutočne nebolo možné.“

morske-huby-prirodne

Detská práca

Deti sa v prípade výlovu morských húb skutočne nezneužívajú. Pre zber je totiž potreba schopných a vycvičených potápačov, ktorí k tomu majú dostatočnú a potrebnú prípravu a školenia.

Je tu ale jedno veľké ohrozenie pre morské huby

A to neplatí samozrejme iba pre ne, trpia tým tiež ďalšie morské živočíchy. Reč je o zvyšujúcom se znečistení v moriach a oceánoch. Kvoli svojej filtračnej funkcii nie sú totiž hubovci schopní v znečistenej vode rásť a následkom toho hynú. A ako môže každý z nás tomuto znečisťovaniu zamedziť? Začať sám u seba – nie je to "klišé", ale nutnosť pre naše prežitie.

menstruacne-hubky

Žime preto šetrne a priteľsky voči našej planéte. Začať môžeme napríklad tým, že namiesto klasických pracích prostriedkov, budeme používať tie ekologické, ktoré sú šetrnejšie a nedráždia našu pokožku. Ďalej môžeme pomôcť napríklad tým, že nebudeme vytvárať zbytočný odpad a už vzniknutý odpad vytriedime. A v neposlednej rade ako ženy pomôžeme prírode používaním ekologických menštruačných potrieb, akými sú práve menštruačné huby, látkové vložky alebo menštruačné kalíšky...

Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Zdroj informácií: www.menstruacnihouby.cz a písemná komunikace s Richardem Kašparem, majitelem firmy Carribean Sun.