Čo je menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok je dámska hygienická pomôcka určená pre mnohonásobné použitie počas menštruácia. Kalíšok sa zavádza dnu do pošvy, kde sa do neho zbiera menštruačná krv.
Každé 4 až 12 hodín (podľa toho, ako silná je Vaša menštruácia) je nutné kalíšok vybrať a vyprázdniť. Kalíšok zadrží asi 30 ml tekutiny. Kalíšok vďaka tomu budete musieť vyprázdňovať zriedkavejšie, než si vymieňate tampóny alebo vložky. Na rozdiel od tampónov sa krv do kalíšku neabsorbuje, kalíšok je možné po vybratí umyť a znovu použiť.
Menštruačné kalíšky sa vyrábajú z mäkkého lekárskeho silikónu, z latexu a v poslednej dobe aj z termoplastu (TPE). Kalíšky z lekárskeho silikónu sú najdrahšie, ich výhodou je ale to, že silikón je už roky používaný v lekárstve a alergie na tento materiál sa skoro nevyskytujú. Oproti tomu Latex vyvoláva alergie častejšie. Nový materiál TPE má zdravotné atesty a zdá sa byť pre výrobu kalíškov rovnako vhodý ako silikón. Jeho výhodou je, že kalíšky z neho vyrobené, sú lacnejšie. Na dotyk je kalíšok podobný detskému cumlíku. Po zavedení tesne priľne k stene pošvy (vytvorí sa podtlak), a tak je zaručené, že krv steká iba do neho a nie von.

Odpovede na otázky, ktoré väčšinu žien napadnú ako prvé:

Menštruačný kalíšok je zo zdravotného hľadiska lepší než tampóny. Materiál, z ktorého je kalíšok vyrobený, je na rozdiel od materiálu tampónov nepriľnavý pre baktérie. To znamená, že sa baktérie na kalíšku nemôžu množiť. Naviac kalíšok nie je napustený žiadnymi chemikáliami. Pri použití kalíšku nevznikajú zapareniny ako pri použití vložiek. Pokiaľ je kalíšok správne zavedený a správne sedí, nemôže z neho unikať žiadna krv a ani neviete, že ho máte.

Menštruačný kalíšok je vhodný pre všetky športy vrátane jazdy na bicykli a plávania a môžete ho používať i počas noci.

Čo je menštruačný kalíšok?

Prečo je lepší? Môžete ho používať úplne pri všetkom a úplne stále!

Hygiena

Menštruačné kalíšky, ktoré ponúkame, neobsahujú žiadne superabsorbčné látky, deodoranty ani bielidlá. Sú z antialergénneho materiálu a nenarušujú zdravé vaginálne prostredie a mikroflóru. Sú vhodné i pre ženy s citlivou pokožkou alebo ženy trpiace exémami. Nie sú spojené so syndrómom toxického šoku.
Hladký povrch kalíšku nebráni samočistiacim a ochranným mechanizmom sliznice pošvy. Kalíšok neabsorbuje prirodzenú vaginálnu vlhkosť a neuvolňujú sa z neho žiadne vlákna alebo častice.

Jednoduchá údržba

Menštruačný kalíšok sa dezinfikuje rovnako ako cumlík pre bábätko: jednoducho ho necháte vyvariť cca 5 minút vo vode.
Kalíšok možno dezinfikovať i k tomu určenými tabletami Milton alebo pomocou prášku Magic Touch. Po konzultácii s gynekologičkou odporúčame kalíšok po dezinfekcii vždy ešte dôkladne opláchnuť vodou, aby nedošlo ku kontaktu sliznice s chemikáliou.

Dlhá životnosť

Používanie kalíšku je ekonomickejšie a pohodlnejšie. Nebudete musieť znovu a znovu kupovať tampóny a vložky a stále premýšľať, či ste si ich vzala so sebou dosť, keď idete von. Životnosť menštruačného kalíšku je 5 až 15 rokov. Dlhšiu životnosť uvádzajú výrobcovia kalíškov z lekárskeho silikónu.

Lekársky silikón je materiál vynikajúcich vlastností

Silikón, z ktorého sú kalíšky väčšinou vyrábané, je materiál najvyššej kvality schválený pre použitie v zdravotníctve a v potravinárskom priemysle. Vlastnosti silikónového materiálu sú:

  • zdravotná nezávadnosť (biokompatibilný a netoxický)
  • štruktúra materiálu je nepriľnavá, hladká a zabraňuje množeniu baktérií
  • neuvolňuje vlákna narozdiel od tampónov a menštruačných vložiek
  • odolnosť voči UV a IR žiareniu
  • nemenné mechanické vlastnosti a tepelná odolnosť od -50°C do +240°C
  • neobsahuje farbivá a ftaláty

Používanie kalíšku je šetrné k životnému prostrediu

Menštruačný kalíšok je šetrný k životnému prostrediu. Predstavte si, koľko vložiek a tampónov ste už za tie roky kúpila a vyhodila!

pohodlie počas menštruácie

 Pri akých športoch a aktivitách ho môžete používať?

  • plávanie
  • jazda na bicykli
  • lyžovanie
  • jazda na bežkách
  • skialpinizmus
  • jazda na kajaku
  • potápanie
  • treking
  • speleológia
  • tanec
  • lezenie
  • bowling
  • šachy :)

sport pocas menstruacie

Kalíšok môžete mať zavedený po celú noc a spoľahlivo vás ochráni.

Je to ideálne riešenie dámskej hygiEny pri cestovaní.

Nemusíte premýšľať, koľko vložiek alebo tampónov si vziať so sebou. Kľudne sa môžete kúpať i počas svojich dní. Môžete sa slniť v plávkach a neobávať sa, kde vám zrovna vykukne šnúrka od tampónu.
Pri cestovaní s batohom na chrbte nemusíte nosiť kopec vložiek alebo tampónov a stále ich v batohu niekam prekladať. Nemáte sa kde umyť – nemusíte, pri používaní kalíšku nebudete špinavá od menštruačnej krvi. Ani sa vám nestane, že by ste si ušpinila spacák. Naviac nebudete mať zlý pocit z vyhadzovania hygienických pomôcok počas treku v prírode.
Ku kalíšku si môžete tiež zakúpiť antibakteriálny gél. Odporúčame ho použiť pred a po manipulácii s menštruačným kalíškom, pokiaľ nie je k dispozícii voda a mydlo. 

Používanie kalíšku je úplne bez zápachu!

Vaša menštruačná krv totiž sama o sebe nesmrdí. Nepríjemný zápach začne vydávať až pri kontakte s vložkou alebo tampónom, ktoré sú napustené rôznymi deodorantmi. A tiež baktérie, pre ktoré je krv nasiaknutá vo vložke alebo tampóne ideálny domov, vôňu zrovna nevydávajú.
Pripadá vám to nechutné? Nám tiež! Preto používame menštruačný kalíšok, v ktorom sa krv zhromažďuje vo svojom prirodzenom tekutom stave, nezapácha a baktérie sa v nej nezabývajú.

Používanie menštruačného kalíšku sa odporúča ženám, ktoré majú problémy s opakovanou vaginálnou mykózou a kalíšok je vhodný i pre ženy, ktoré trpia na ekzémy alebo rôzne kožné alergie na tampóny alebo latexový materiál. Silikónový materiál, ktorý je absolutne neutrálny, udržuje prirodzené zdravé vaginálne prostredie a nevysušuje sliznicu.

História

Prvý menštruačný kalíšok bol patentovaný v roku 1860 a značne sa líšil od toho, ktorý poznáme dnes. Roku 1937 americká herečka Leona Chalmers navrhla kalíšok, ktorý sa už tým dnešným veľmi podobal. Sériová výroba sa ale oneskorila z dôvodu nedostatku východzej suroviny - gumy - v období po 2. svetovej vojne. Preto prvé výrobky prišli na trh až v 50. rokoch 20. storočia v severovýchodnej Amerike. Avšak medzi ženami nebola v tej dobe vôľa používať hygienické pomôcky tohoto druhu, a tak produkt nebol úspešný a na trhu sa neudržal.

V roku 1987 bol na trh v USA uvedený kalíšok Keeper, avšak u mnohých žien sa objavili alergické reakcie na použitý materiál na báze latexu.

Menštruačný kalíšok Mooncup, ktorý sa začal v roku 2002 predávať v Anglicku, je z mäkkého silikónu. To je materiál, ktorý nevyvoláva žiadne alergické reakcie, a preto sa tento produkt osvedčil. Bol okamžite veľmi pozitívne prijímaný ľuďmi so silným povedomím o ochrane životného prostredia a problematike zdravia.
Design fínskeho menštruačného kalíšku Lunette navrhla v roku 2004 Heli Kurjanen.
Menštruačný kalíšok LadyCup začala vyrábať česká firma Jaguara s.r.o. v roku 2007 a kalíšok Yuuki česká firma BETA s.r.o. v roku 2008.
Viac informácií o histórii nájdete v článku História menštruačných kalíškov.

Každá žena priemerne za svoj život spotrebuje 10 000 kusov vložiek alebo tampónov. Umelohmotné súčasti týchto hygienických pomôcok nie sú rozložiteľné prirodzenou cestou v krátkej dobe, a tak se hromadia na skládkach a zaťažujú životné prostredie pri spalovaní v spalovňiach odpadu.