Nie je kalíšok príliš veľký?
Nie je. Napríklad verzia LadyCup S alebo Lunette model 1 môžu používať aj dievčatá s úzkym pošvovým vchodom. Kalíšok Me Luna S je odporučený aj pre dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk.
Môžu kalíšok používať aj dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk?
Panny menštruačný kalíšok v zásade používať môžu - v panenskej blane sú otvory. Nimi vyteká menštruačná krv a nimi možno tiež obvykle zaviesť tampón. Veľkosť týchto otvorov je ale veľmi individuálna a je možné, že kalíšok zaviesť nepôjde, alebo bude zavádzanie a vyberanie nepríjemné. Pokiaľ dievča bez problémov používá tampóny väčšej veľkosti než je mini, potom pravdepodobne bude i menší kalíšok vyhovovať (napríklad MeLuna S, Lunette 1, LadyCup S). Pokiaľ nie, radíme vám s nákupom kalíšku počkať.
Podrobný článok Môžu kalíšok používať panny?
Môžem bezpečne používať menštruačný kalíšok i v noci?
Áno, rovnako ako používate menštruačný kalíšok v priebehu dňa, používajte ho i v noci. Pred spaním ho ale omyte a po prebudení tiež, kalíšok by nemal zostávať bez vypláchnutia dlhšie ako 12h.
Môžu menštruačný kalíšok používať i ženy, ktoré trpia kožnými alergiami?
Menštruačný kalíšok je vhodný i pre ženy, ktoré trpia ekzémami alebo rôznymi kožnými alergiami na tampóny alebo latexový materiál. Silikónový materiál, ktorý je absolútne neutrálny, udržuje prirodzene zdravé vaginálne prostredie a nevysušuje sliznicu.
Čím sa od seba jednotlivé kalíšky líšia?
Kalíšky sa líšia tvarom, spracovaním silikónu, certifikáciami (ekologickými i zdravotnými - všetky majú certifikát zdravotnej nezávadnosti, ale niektoré SZU iné napr. FDA), miestom výroby, množstvom variant a samozrejme podľa toho aj cenou. Informácie o jednotlivých značkách menštruačných kalíškov nájdete v podrobnejšom popise každého z nich.
Keď nemám možnosť kalíšok vyvariť (napr. na cestách), môžem použiť nejakú dezinfekciu?
O použití dezinfekcie sme sa radili ako s gynekologičkou, tak s výrobcami. Áno, dezinfekciu miesto vyvárania použiť môžete. Pokiaľ zvolíte dezinfekčný roztok z lekárne alebo nami predávané tablety Milton, odporúčame omyť potom kalíšok starostlivo vodou. Dezinfekcia by na kalíšku nemala zostať, jej zbytky by mohli negatívne pôsobiť na prirodzenú flóru v pošve.
Na vytretie kalíšku počas používania môžete použiť tiež vlhčené intímne obrúsky LadyWipe. A pokiaľ si nemáte kde umyť ruky pred manipuláciou s kalíškom, môžete použiť antibakteriálny gel.
Čo ak mi kalíšok preteká?
Bohužiaľ rovnako ako tampón alebo vložka, ani kalíšok nie je vždy pre každú ženu stopercentné riešenie. Je ale často ťažké určiť, kde je problém. Aký typ kalíšku ste zakúpila? Máte správnu veľkosť? Koľko máte rokov? Ste už po pôrode? Športujete? Všetky tieto veci majú na používanie kalíšku vplyv.
Pokiaľ správnu veľkosť máte, kalíšok by pretekať nemal. Pokiaľ samozrejme nie je plný. Ako často ho vyplachujete? Keď ho vyplachujete, ako moc je plný? Prečítajte si návod vydaný ku kalíšku Mooncup. Menštruačné kalíšky fungujú všetky rovnako a Mooncup má podľa nás návod najlepšie napísaný. V návode nájdete tipy ako postupovať, pokiaľ kalíšok preteká alebo netesní.
Pokiaľ máte sedavé zamestnanie alebo málo športujete, potom je svalstvo panvového dna povolené a aj keď ste mladá, môžete potrebovať väčší kalíšok než výrobca uvádza. Spevniť svalstvo panvového dna môžu pomôcť Kegelove cviky alebo vaginálne guličky. Jednoduchým riešením je aj použitie slipoviek či intimiek v kombinácii s kalíškom, ktorý trochu preteká.
Tiež nie vždy ide manipulácia s kalíškom jednoducho hneď prvý deň menštruácie. Majte trpezlivosť a naučte sa s kalíškom zachádzať.
Ako vyriešim omytie kalíšku na verejných toaletách, kde umývadlo nie je v kabínke?
Pokiaľ nemáte veľmi silnú menštruáciu zistíte, že kalíšok stačí omyť než ráno odídete z domu a znova keď sa obvykle vraciate. Pokiaľ potrebujete manipulovať s kalíškom na verejných toaletách, môžete si vziať do kabelky prázdnu malú pet-fľašu a na toalete ju naplniť vodou a priamo v kabínke potom touto vodou kalíšok omyť. V prípade, že fľašu zabudnete, stačí kalíšok vyliať a znovu zaviesť, nič sa nestane. Ale nemalo by sa to stávať opakovane za sebou, kalíšok je treba z hygienických dôvodov minimálne raz denne vodou starostlivo umyť.
Môžete tiež používať kelímok na sterilizáciu, ktorý je skladací a jednoducho sa vojde i do malej kabelky. Pri umývadle do neho napustíte vodu a na toalete v ňom kalíšok opláchnete.
Na vytretie kalíšku môžete použiť aj vlhčené intímne obrúsky LadyWipe, či iné vlhčené obrúsky. A pokiaľ si nemáte kde umyť ruky pred manipuláciou s kalíškom, môžete použiť antibakteriálny gel z eshopu, či iný.
Nemôže sa stať, že krv natečie späť do maternice?
Nie. Potvrdí vám to i vaša gynekologyčka. Krv odchádza úzkym miestom medzi maternicou a pošvou - krčkom maternice - a rozhodne sa nemôže stať, že by natiekla späť do maternice. V noci sa tiež časť krvi zhromažďuje v pošve (ráno si to všimnete, keď idete na záchod) a táto krv sa v pošve nijak nezráža a nemôže vám ublížiť.
Dobrý deň, nikde som nenašla informáciu, či kalíšok môžem používať i pri zavedenom vnútromaternicovom teliesku. Teliesko má také vlákno, ktoré volne visí do pošvy (asi 2 cm), aby sa zase dalo vybrať. Obávam sa, aby to vlákno nenarušovalo vzniknutý podtlak a aby kalíšok fungoval.
Je mnoho žien, ktoré používajú menštruačný kalíšok spoločne so zavedeným vnútromaternicovým telieskom a nemajú žiadne problémy. Občas sa ale vyskytne prípad, kedy je vnútromaternicové teliesko vybraté alebo posunuté pri používaní kalíšku. Nie je však jasné, či sa v týchto prípadoch nejednalo o anatomický faktor (napr. nízky krčok alebo umiestňovanie kalíšku príliš vysoko apod.) alebo či proste telo teliesko samo nevypudilo (deje sa to u jedného z dvacať zavedených vnútromaternicových teliesok, najčastejšie v prvých troch mesiacoch po aplikácii).
Používam antikoncepčný vaginálny krúžok (NuvaRing aj.), je možné používať zároveň kalíšok?
Áno, je to možné. Kalíšok sa zavádza nízko do pošvy, vaginálny krúžok naopak až ku krčku maternice, takže sa navzájom neovplyvňujú. Existuje veľa žien, ktoré to takto dohromady používajú. Ničmenej je možnosť, že niektorým ženám to vyhovovať nemusí a to v prípade ak vyhovuje žene zavedenie kalíšku okolo krčku maternice alebo ak má žena krátku pošvu a krček maternice nízko.
Existuje problém so vzduchom v pošve?
Dočítala som se na Vašich stránkach a v návode o gyn. nezávadnosti, o problémoch, o ich riešení. To je všetko v poriadku. Čo však neuvádzate je problém so vzduchom alebo podtlakom v pošve. Nehrozí v tejto súvislosti embólia či možnosť srdečného ochorenia (i infarktu), tak, že sa vzduch dostane pošvou do maternice a z maternice nejaká bublinka vzduchu ďalej do tela?
Môže to byť tiež len zlý pocit, ale po zavedení kalíšku mám pocit, ako by sa mi práve do pošvy dostal vzduch, ten sa drží v podbrušku, a to vytvára bolesť.
V žiadnom prípade nie je možné, aby došlo k embólii lebo kalíšok je o dosť väčší než priemer hrdla maternicového. Kalíšok nemôže pôsobiť ako pumpička, ktorou vháňate vzduch dnu – to by musel kalíšok maternicové hrdlo pevne obopínať. Pošva nie je chránená proti prítomnosti vzduchu, vzduch je v pošve bežne.
Už veľa rokov sa používajú vnútromaternicové telieska, ktoré sa zavádzajú priamo do maternice a ani u tých nebezpečie embólie nehrozí.
Zavádzate kalíšok správne? Ak po zavedení kalíšok cítite, môžete ho mať v zlej pozícii. Vzduch cítiť nemôžete, v žiadnom prípade sa vzduch z pocšvy nemôže dostať do brucha, ktoré by Vás potom bolelo.
Používaním kalíšku si v žiadnom prípade nemôžete ublížiť. Používanie vám nemusí z rôznych dôvodov vyhovovať, ale nebude vám po jeho použití zle z fyziologických dôvodov. U tampónov je situácia iná, tampón môže utesniť maternicové hrdlo a tak spôsobiť vážne problémy a tiež vysušuje maternicovú sliznicu. Ani jeden z týchto problémov sa však u kalíškov nevyskytuje.
(Odpovedala MUDr. Marcela Bittnerová)
Tampón mi pripadá prírodnejší. Prečo všetci používajú tampóny a nie kalíšky?
Pretože kalíšok Mooncup sa až od roku 2002 vyrába z hypoalergenného silikónu a je vhodný pre všetky ženy (i pre tie, ktoré sú alergické na gumu). Tampóny sú už na trhu dlho a majú veľkú reklamu. Ale spýtajte sa svojej gynekologičky, čo si o tampónoch myslí. Zistite si, koľko gynekológov skutočne tampóny odporúča (a ktorí priamo nespolupracujú s výrobcami tampónov)! Informujte sa čím, je tampón napustený (ako ovplyvňuje vaginálne prostredie).
Ide kalíšok jednoducho zaviesť?
Áno, kalíšok najskôr omyjete vo vode a potom zavádzate. Mokrý silikón jednoducho vkĺzne dnu do pošvy, ktorá je naviac v období menštruácie dosť vhlká. Pokiaľ chcete kalíšok zaviesť pred menštruáciou alebo ho iba skúsiť mimo menštruáciu, môžete použiť pre väčšie zvhlčenie lubrikačný gél na vodnej báze. Odporúčame jeho použitie aj mladým dievčatám pri prvých skúsenostiach s kalíškom.
Je možné používať menštruačný kalíšok i pri športe?
Áno, kalíšok je ideálny pre všetky druhy športov. Svoje pozitívne skúsenosti nám písali ženy od koní, potápačky i atlétky. Pre ženy, ktoré veľa športujú, odporúčame pevné menštruačné kalíšky.
A čo silná menštruácia? Pomôže mi menštruačný kalíšok?
Kalíšok vám určite môže pomôcť. Skúsenosti od žien so silnou menštruáciou sú také, že niektoré ho často vylievajú, iné ho používajú spoločne s vložkou.
Do kalíšku sa vojde cca 3× viac menštruačnej krvi, než dokáže absorbovať menštruačná vložka alebo tampón.
Existujú ešte ďalšie typy menštruačných kalíškov než aké ponúkate na stránkach? Aký je medzi nimi rozdiel?
Existuje skutočne mnoho značiek i typov menštruačných kalíškov – napr. Keeper, ktorý je vyrobený z prírodnej gumy alebo mäkký jednorázový kalíšok Softcup a ďalšie.
Medzi silikónovými kalíškami nie je skoro žiadny rozdiel. Všetk typy sú z lekárskeho silikónu, väčšina bola schválená americkou FDA , veľmi sa nelíšia ani vo veľkostiach. The Moon Cup sa vyrába v USA, Diva Cup v Kanade, Mooncup vo Veľkej Británii, LadyCup v Čechách, Lunette ve Fínsku... Preto sa líšia cenou.
Hlavná odlišnosť kalíšku Keeper je v tom, že je vyrobený z prírodnej gumy, na ktorú je mnoho ľudí alergických. Pokiaľ si nie ste istá, ako je to s vami a alergiou na latex, zvoľte radšej Mooncup, Lunette, LadyCup alebo iný silikónový menštruačný kalíšok.
Jednorázový kalíšok Softcup má oproti ostatným jednu veľkú nevýhodu a to je fakt, že je len na jedno použitie. Nie je teda ekologicky ani ekonomicky výhodnejší než tampóny alebo vložky.
V posledných rokoch sa na našom trhu dosť objavujú čínske kalíšky. Od žien, ktoré sa ozývajú so svojimi problémami vieme, že často nie sú príliš kvalitné. Na našich stránkach tiež predávame kalíšky vyrobené v Číne (LunaCup, Gaia cup), ale iba od overených firiem. Dôrazne odporúčame nenechať sa zmiesť českým obalom a certifikáciou zdravotného ústavu a proveriť si, aký tovar kupujete. Kalíšok si predsa zavádzate na svoje nejvnútornejšie miesta.