Ako kalíšok používať

Skúste si prvné zavedenie kalíšku ešte pred začiatkom menštruácie, pretože každá žena musí nájsť umiestnenie kalíšku, ktoré bude práve pre ňu optimálne. Pokiaľ si pri prvej menštruácii s kalíškom ešte nie ste istá, či ste kalíšok správne zaviedla, môžete použiť slipovú vložku. Skoro zistíte, že kalíšok je veľmi pohodlné a zároveň čisté riešenie menštruačnej hygiény.

Vždy, keď kalíšok niekam položíte, odporúčame ho vyvarením sterilizovať (stačí 5 minút). To v praxi znamená, že kalíšok pred začiatkom menštruácie vyvaríte a potom ho zavediete. V priebehu menštruácie ho iba vyberiete, vypláchnete čistou vodou a znovu zavediete. Teda pokiaľ ho nikam nepoložíte, nie je nutné ho znovu vyvárať. Pri manipulácii s kalíškom dbajte na čistotu svojich rúk.

Zavedenie:

Najlepšia poloha pre zavedenie menštruačného kalíšku do pošvy je v podrepe. Kalíšok navlhčite, aby zavedenie bolo jednoduchšie. Pre uľahčenie môžete použiť lubrikačný gél na vodnej báze (nie vazelínu), ale skoro zistíte, že počas menštruácie to vôbec nie je potrebné.

Tip: Kalíšok môžete zaviezť už pred začiatkom menštruácie a nemusíte potom striehnuť, kedy menštruácia začne.

Preložte kalíšok a uchopte ho medzi palec a ukazovák. Zložený kalíšok zasuňte do pošvy. Nemusíte nijak tlačiť, zasunutie preveďte v prirodzenom smere. Až keď bude kalíšok viacmenej celý v pošve, môžete ho pustiť. Ústie kalíšku sa rozovre, pritisne sa k stene pošvy a vznikne tak podtlak potrebný k tomu, aby krv neunikala mimo kalíšok. Zavedenie kalíšku nie je o moc ťažšie než zavedenie tampónu, takže sa toho rozhodne nebojte!

Návody na zloženie kalíšku od Lunette.

Tip: Ďalšie sklady, ktoré môžete vyskúšať, nájdete v článku Sklady menštruačného kalíšku.

Uistite sa, že ste kalíšok zaviedla správne. Uchopte ho za stopku (nebojte sa, nezasuniete ho tak ďaleko, že by ste naň  nedosiahla a tvar kalíšku zabráni posunutiu smerom dovnútra). Skúste kalíšok ľahko povytiahnuť. Pokiaľ to nepôjde, vznikol podtlak, zavedenie bolo správne. Pokiaľ by kalíšok šiel ľahko vytiahnuť, pravdepodobne sa nerozvinul správne a neprilieha dobre k stene pošvy. Môžete tiež zasunúť prst pozdĺž kalíšku a obkrúžiť ho, aby ste sa uistila, že je otvorený. Dbajte na čistotu svojich rúk!

Vybratie:

Mala by ste bez problémov dosiahnuť na spodnú časť kalíšku (dno nad stopkou). Pokiaľ nie, nič sa nedeje a prevediete vybratie pomocou stopky alebo stlačením svalov panvového dna posuniete kalíšok nižšie (sú to tie svaly, ktoré použijete, keď chcete prerušiť močenie).
Pri vyberaní je potrebné zrušiť podtlak vzniknutý pri zavedení. Stlačte spodnú časť kalíšku, tým docielite, že sa ústie kalíšku oddiali od pošvovej steny alebo môžete kalíšok trochu nahnúť do strany. Potom ho vytiahnete. Pri vyťahovaní si môžete tiež pomôcť stiahnutím svalov panvového dna.

Pri používaní zistíte, že jediné, o čom viete, je stopka kalíšku. Dotýka sa totiž vašej citlivej intímnej oblasti. Až si vyskúšate, že s vyberaním kalíšku nemáte žiadny problém, stopku odstrihnete. Uvidíte, že nakoniec si budete tak istá, že stopku odstránite úplne.
Niektoré z kalíškov sa vyrábajú i s guličkou, očkom alebo bez zakončenia. U týchto variant nie je nutné nič strihať.
Pozrite sa na Mooncup video "Ako kalíšok používať" na YouTube. Krátke video s komentárom v angličtine ukazuje ako menštruačný kalíšok zavádzať a vyberať.

Ako často kalíšok vyprázdniť?

Menštruačný kalíšok udrží asi 30 ml tekutiny, čo je priemerne jedna tretina celkového množstva za celý menštruačný cyklus. Pokiaľ máte skúsenosti s používaním tampónov, vyprázdňujte kalíšok po rovnakej dobe ako by ste vymenila tampón. Pokiaľ nemáte žiadne skúsenosti, vyprázdňujte kalíšok asi po 4 hodinách. Časom pravdepodobne zistíte, že vyprázdnenie môžete robiť aj po dlhšej dobe.
Nezabudnite na kalíšok (ľahko sa to stane :) a vyprázdnite ho najneskôr po 12 hodinách. Môžete ho mať samozrejme zavedený i cez noc, ráno ho ale nezabudnite vypláchnuť.

Hygiena a starostlivosť o kalíšok:

Kalíšok máte vždy 3 týždne uložený, pred ďalším použitím je nutné ho sterilizovať. Najlepším spôsobom je kalíšok vyvariť vo vode, stačí 5 minút. Nenechajte vodu vyvariť úplne, silikónový kalíšok sa rozteče!
Môžete pri vyváraní do vody pridať kvapku citrónovej šťavy. Zabránite tým usadzovaniu vodného kameňa.
K sterilizácii varom môžete použiť praktický kelímok na sterilizáciu.
Môžete použiť i sterilizátor na kojenecké fľaše alebo sterilizačné tablety alebo roztok. Pred použitím je potom ale nutné kalíšok dobre umyť vodou, aby sa zbytky dezinfekcie nedostali do kontaktu so sliznicou pošvy.

Nezabudnite, že sa pri manipulácii s kalíškom dotýkate svojich intímnych partií. Umyte si pred tým vždy ruky! Pokiaľ nie je k dispozícii voda a mydlo, môžete použiť antibakteriálny gél. Krv sa zhromažďuje dnu v kalíšku, pri šikovnej manipulácii sa teda vôbec neušpiníte.

Pri vyberaní počas menštruácie kalíšok iba umyte čistou vodou a znovu si ho zaveďte. Pokiaľ by ste používanie počas menštruácie prerušila a kalíšok nejakú dobu nepoužívala, je nutné ho pred ďalším použitím znovu vyvariť (sterilizovať).
Pokiaľ nemáte po ruke umývadlo (napr.na verejných záchodoch), majte sebou pet-fľašu s vodou. Rovnako by ste ju mala mať kvoli pitnému režimu. Tak si hlavne v čase používania kalíšku nekúpte sladenú minerálku :) Môžete tiež použiť kelímok na sterilizáciu. Je skladací, ľahko vojde do kabelky a na verejnom záchode ho iba naplníte vodou a vypláchnete v ňom kalíšok.
Je možné tiež použiť intímne obrúsky LadyWipe alebo antibakteriálny čistiaci sprej Lelo.

Starostlivosť po menštruácii

Po menštruácii kalíšok vyčistite dôkladnejšie pomocou mäkkej kefky a jemného mydla. Mydlo môžete k čisteniu používať aj počas menštruácie, obzvlášť je to vhodné u žien, ktoré trpia gynekologickými problémami. Z mydiel oporúčame:

  • Gél Lunette
  • Čistiaci gél Clarigyna (zároveň gél pre intímnu hygiénu)
  • Mydlo na umývanie kalíška
  • LadyGel (zároveň gél pre intímnu hygiénu)

Pri problémoch s gynekologickými infekciami, ktoré sú najčastejšie spôsobené zlou hygiénou alebo tiež narušením rovnováhy pošvového prostredia počas užívania antibiotík, odporúčame vyskúšať intímny čistiaci gél proti zápalom a kvasinkám, ktorý je čisto prírodným produktom. Pri prebiehajúcej gynekologickej infekcii odporúčame kalíšok nepoužívať (ale v žiadnom prípade nepoužívať miesto neho tampóny, ktoré priebeh infekcie zhoršujú. Môžete použiť napríklad jednorázové vložky Natracare).


Kalíšok môže počas používania zmeniť farbu (asi ako detský cumlík). Nemenia sa tým jeho vlastnosti a neznamená to, že by bol špinavý.

Nedovoľte, aby sa silikónový kalíšok dostal do kontaktu s látkami na báze ropy či rastlinných olejov, ako vazelína, éterické oleje či agresívne čistiace prostriedky – mohli by narušiť štruktúru kalíšku. Neskladujte kalíšok v plastových vreckách alebo v uzavretých nádobách. Zabráňte prístupu domácich zvierat - rozkúšu ho (mnohokrát overené)!