Opaľovacie krémy – zdravá ochrana alebo chemický koktejl?

Po opaľovacích krémoch siahame za účelom ochrániť našu pokožku pred nadbytočným UV žiarením. Avšak často si neuvedomujeme, že konvenčné opaľovacie krémy sú plné takých látok, ktoré nám v konečnom dôsledku viac škodia, než pomáhajú. Našťastie existujú aj opaľovacie krémy, ktoré plnia všetko, čo by mali: majú prírodné zloženie, sú šetrné k našej pokožke a chránia ju a sú rovnako šetrné k životnému prostrediu.

opalovaci-krem

Pri letnom opaľovaní nezabudnite aj na pitný režim! :)

Zloženie konvenčných opaľovacích krémov

Bežné krémy často obsahujú tieto látky:

  • chemické ochranné filtre (napr. oxybenzone, benzofenone, oxyphenone a ďalšie),
  • parabény (konzervačné látky),
  • alkoholy,
  • rozpúšťadlá,
  • umelé vône (tie môžu byť často zdrojom rôznych alergických reakcií),
  • deriváty z ropy, parafínov či silikónu,
  • často tiež hliník...

(Myslím si, že taký výber je dostačujúci.)

Chemické versus fyzikálne filtre

Jednoducho by sme ich rozdiel mohli popísať tak, že chemické filtre obsahujú látky, ktoré lúče pohlcujú, avšak nezabraňujú ich prenikaniu do kože, zatiaľ čo fyzikálne filtre slnečné lúče odrážajú. 

Chemické filtre

Ako už ich název napovedá, nie sú prírodné a tak ich chemické zloženie môže mať neblahý vplyv na našu kožu. Látky obsiahnuté v týchto opaľovacích krémoch zanášajú kožné póry a celkovo našu pokožku zaťažujú. Produkujú naviac voľné radikály, tie narúšajú bunky, čo má za následok stárnutie kože. Môžu tiež narušiť celkovú hormonálnu hladinu (a bohužiaľ to môže dôjsť až tak ďaleko, že prispievajú k vzniku rakoviny kože).

Aby se krémy jednoduchšie roztierali, využívajú výrobci tzv. nanotechnológiu a čiastočky v kréme zmenšujú. Všetko má svoje klady a bohužiaľ i zápory. Takéto krémy sa síce jednoduchšie roztierajú, avšak takto malé čiastočky jednoducho prechádzajú kožou a v tele môžu spôsobiť veľa problémov.

Zaujímavosť: Výsledky štúdie preukázali, že nanočastice sú pre bunky dvakrát toxickejšie než väčšie častice oxidu zinečnatého.

Fyzikálne (minerálne) filtre

U týchto filtrov sa môžeme stretnúť rovnako s označením anorganické či mechanické filtre. Tieto filtre sú tvorené väčšími časticami, ktoré sa do pokožky nedostanú. Vytvárajú na pokožke jemný ochranný film, ktorý UV žiarenie odráža. Najčastejšími minerálnymi filtrami sú oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Tie pokožku nedráždia, nespôsobujú alergie a sú tak bezpečnou ochranou pred slnečným UV žiarením.
Ich ďalšou výhodou je tiež to, že nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre vodné organizmy. Opaľovacie krémy sa totiž uvoľňujú do vody a ak obsahujú niektoré chemické látky, sú pre vodných obyvateľov toxické. (Zaujímavo túto tému spracoval Ekolist.cz v tomto článku: Opalovací krémy mohou škodit mořským organismům.)

opalovaci-krem-1

Ochranný faktor v opaľovacích krémoch

Slnečný ochranný faktor sa označuje skratkou SPF (z anglického Sun Protection Factor, v nemecky hovoriacich krajinách sa môžete stretnúť so skratkou LSF, ktorá znamená Lichtschutzfactor, avšak je to to isté). Ochranný faktor udáva mieru ochrany pred slnečným žiarením (konkrétne UVB). Jedná sa o dobu, ktorú môžete stráviť na slnku, bez toho aby ste sa spálili. Samozrejme táto doba sa znižuje, pokiaľ sa kúpete, následne utierate uterákom a pod. Všeobecne sa ale odporúča skôr než použiť opaľovací krém s vysokým SPF (a potom mať pocit, že môžem byť na slnku veľmi dlhý čas) použiť ten s nižším faktorom (20 či 30) a pravideľne a v dostatočnom množstve ho na pokožku aplikovať opakovane.

UVA a UVB žiarenie

UVB žiarenie je zodpovedné za spálenie kože. UVA preniká hlbšie do kože a má preto vplyv na jej starnutie. Pokiaľ teda obe žiarenia pôsobia na kožu po dlhší čas, majú na ňu negatívny vplyv. Preto je vhodné vyberať také opaľovacie krémy, ktoré pokožku chránia zároveň pred žiarením UVB a tiež pred UVA. Na obaloch býva označenie UVA uvedené v krúžku alebo je pri ňom uvedený i konkrétny faktor ochrany.

Ďalšie rady a odporúčania

  • Základným odporúčaním je nezdržiavať sa na slniečku v čase, kedy je najsilnejšie. To je zhruba v čase od 11 do 14 hodín.
  • Pobyt na slnku striedajte s pobytom v tieni, aby ste tak poskytli pokožke odpočinok.
  • Radšej než používať krémy s väčším faktorom dodržujte pravidlo častejšieho obnovovania krému v dostatočnom množstve.
  • Vždy noste pokrývku hlavy: šatku, šiltovku či klobúk.
  • Voľte vhodné oblečenie do tepla. Prekvapivo takým oblečením často nie sú čo najkratšie šortky a tielko, ale naopak oblečenie, ktoré je z prírodných materiálov a zakrýva ruky a tiež nohy. Svoje o tom vedia mnohí obyvatelia tropických oblastí, ktorí takto zahalení chodia. Pokožka se vďaka tomu zbytočne neprehrieva a nám tak nie je horúco.

opalovaci-krem-3

Aký prírodný opaľovací krém si teda môžem vybrať?

Ponuku prírodných opaľovacích krémov sme dôkladne zvážili a nakoniec sme sa do sortimentu na Maluna.cz rozhodli zaradiť značku Eco Cosmetics a Lavera. Obe zmienené značky spĺňajú prírodné kritérium a zloženie výrobkov. Na náš výber sa môžete pozrieť priamo v e-shope Maluna.cz.

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová.